Merhabalar herkese. Bu yazımızda başarı dolu ilginç hikayesiyle Zoom uygulamasından bahsedeceğiz. Bazı markalar o kadar güçlüdür ki hizmet verdikleri koskoca bir sektör marka adıyla bilinir. Kağıt mendil “selpak”, paket kahve “nescafe”, yumuşak jöle şekerleri “jelibon”… Yaklaşık bir yıldır sevdiklerimizden, işimizden, okulumuzdan uzak kaldığımız bu zorlu dönemde pek çok kullandığımız görüntülü görüşme denince de akla Zoom gelir oldu.

    Koronavirüsün Kazananı

 

 Eve kapanmak zorunda kalmış bir dünya… İnsan sosyal bir varlıktır iletişimde kalmak, haberleşebilmek ister. Evde sıkıntıdan yapılan ekmekler, türlü tatlı tarifleri, ömürlük sporlar ve daha birçoğunun yanında iletişimin tek kaynağı görüntülü sohbetler. Bilinirliği pandemi sürecinde zirve yapsa da Zoom ‘un geçmişi çok daha eskiye dayanıyor. 90’lı yıllarda üniversitenin birinci sınıfta kız arkadaşını görebilmek için 10 saatlik bir tren yolcuğu yapan bir gencin görüntülü görüşmeyi hayal ettiği, hayatını değiştiren bir yolculukta saklı hikayesi.

 

 

zoom

 

    Zoom ‘un Kurucusu Eric YUAN Kimdir?

 

 İlkokul öğrencilerinden üniversitelere, dev şirketlerden bakanlıklara kadar hayatın her kademesinde ihtiyaca cevap veren platform tabii ki kolay yollarla ortaya çıkmadı. Zoom’un kurucusu ve CEO’su Eric Yuan, genç yaşlarından beri Çin’den Silikon Vadisi’ne gitmeyi hayal ediyordu ve Microsoft kurucu ortağı Bill Gates’in bir konuşmasını duyduktan sonra bu hayal içinde kolları sıvamaya karar verdi. İki yıl boyunca vize almak için uğraşan Yuan, 8 kez reddedildikten sonra nihayet 9. denemede ABD vizesi alabildi ve 1997’de, henüz 27 yaşındayken Silikon Vadisi’nin yolunu tuttu. Yuan, verdiği yazılım bilgisinin de yetkisiyle video konferans yazılımı şirketi WebEx’te çalışmaya başladı.

 

zoom

    8 Kez Alınamayan ABD Vizesi Ardından

 

 Bundan 10 yıl sonra WebEx, 3.2 milyar dolara Cisco’ya satıldı ve Cisco Webex adını aldı. Bununla beraber Yuan, teknoloji devinin mühendislik başkan yardımcısı oldu ve maaşı 6 haneli rakamlara ulaştı, fakat Yuan, mutsuzdu. Bunu daha sonra şu şekilde açıklayacaktı: “Hiçbir sabah, uyandığımda kendimi mutlu hissetmiyordum. Ofise giderken ayaklarım çoğu kez geri geri gidiyordu.” Yuan, Cisco’daki ilk birkaç yılı “harika” olmasına rağmen, Cisco Webex’in video konferans ürünü hakkında tek bir mutlu müşteri görmediğini fark etmeye başladı. Çünkü Cisco, ürününü bulut platformlarına geçirmek istemedi ve bu da müşterilerin özellikle kurulum aşamalarında zorlanmasına neden oldu. Hatta Yuan, platformun ilk destekçilerinden biri olan yatırımcı Bill Tai’ye “Bir gün biri bulut üzerinde bir şeyler inşa edecek ve beni öldürecek.” dedi.

 

    Hayallerin Peşinden

 Yuan’ın projesini reddetmek elbette büyük bir hataydı. Bunun ışığında bir yol ayrımına giren Yuan, hayallerini seçerek 2011’de Cisco’dan ayrılmaya karar verdi. Bu süreçte en çok karısını ikna etmekte zorlandığını belirten Yuan, girdiği sürecin uzun ve zor olduğunu bildiğini, ancak denemezse pişman olacağını söyledi. Eşini başarıyla ikna eden Eric Yuan, bir ürün ve yeni bir şirket kurması için gereken fonu ararken, bugün hepimizin evlerine, ofislerine giren platformun temellerini atarak kendi video konferans yazılım platformunu geliştirmeye başladı.

 

    Atılan Tohumların Meyvesi

 

 Bu süreçte Yuan ve ekibi, iki yıl boyunca Santa Clara’daki eski püskü bir ofis binasında çalışmaya devam etti. Zoom yayına alındı ve işte tüm süreç bundan sonra başladı. Platformun istemcisi neredeyse ne tür bir cihaz kullandığınızı hemen anlayabiliyordu. Yani Zoom’un Mac veya PC için farklı sürümlere ihtiyacı yoktu. Ayrıca, Chrome, Firefox veya Safari gibi bir tarayıcı bir güncelleme gönderdiğinde tanıtılabilecek hataları koruyan bir yazılım katmanı da mevcuttu. En önemlisi Zoom, yüzde 40 veri kaybında bile çalışabiliyordu, bu da yavaş internet bağlantılarında bile yüksek performans sağlanmasına neden oldu.

Şu anda Zoom’da müşteri hizmetleri şefi olan Jim Mercer, ne olduğunu görmek için bir Zoom hesabı açtığında rakip GoToMeeting’de çalışıyordu. Mercer daha sonra bu deneyimi, “Tek tıklama ile platformu kullanmaya başladık ve bir anda 25 kişi bir arada konuşabildik, inanılmazdı.” diye açıkladı.

 

 2019 yılında halka arzı gerçekleşen Zoom’da şirket hisselerinin halka arzıyla birlikte piyasa değeri yüzde 50 artış göstererek 25.5 milyar dolara ulaştı. Her ne kadar çok fazla rakibi olsa da Zoom, bir şekilde bu rakiplerin arasında sıyrılmayı başarıyor. Kullanım kolaylığı, hızı, efektif özellikleri ile kullanıcıların odağına yerleşen platform için “gerçek bir başarı öyküsü” diyebiliriz. 8 vize reddi, 6 hanelik maaşı elin tersiyle itme, yıkık dökük ofislerde geçen zor zamanlardan sonra Zoom şu anda dünyada hemen hemen her evde, ofiste kendine yer edindi. Gelişen teknolojiyle, uzaktan çalışmanın artmasıyla kendine daha fazla yer edinecek gibi de duruyor. 

 

 

Tags: Eric Yuan, Zoom, Webex

Bir önceki yazmız için: Ergonomi Nedir Ne İşe Yarar? Ergonomi Nedir Kısaca Göz Atalım!

 

.

 


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win