İş insanları, mucitler, icatlar… Birbirinden etkileyici başarı hikayeleri ile sizlerle olduk. Ancak bu sefer belki de aralarındaki en imkansızını aktaracağız sizlere. Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı’nın sokaklardan zirveye giden yolculuğu sizlerle.

Buz Hokeyi

Futbol, basketbol, tenis, motor sporları gibi heyecanla takip edilen sporlar varken buz hokeyi ülkemizin en popüler sporu sayılmaz. Bugünün verileriyle buz hokeyi, 55’ten fazla kulübü, 7000’in üzerinde lisanslı sporcusu ve hem kadınlar hem de erkeklerde farklı seviyelerde profesyonel ligleri bulunan, bilinenin aksine içinde birçok özel hikâye barındıran bir spordur.

 

 

 

Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı

 

 

 

Bizim hikâyemiz ise Özgürlük Parkı’nda başlıyor. Zeytinburnu Belediyesi, on yıl önce Beştelsiz’deki parka bir mobil buz pisti kurdu. Hem ilgiyi artırmak hem de topluma bilinç kazandırmak adına “Doğaya destek sizden, buz pateni biletiniz bizden” dendi ve proje kapsamında geri dönüştürülebilir; kâğıt, cam, karton vs. atıkları getiren herkes belediye tarafından kurulan mobil buz pistinde ücretsiz olarak kayma şansını elde ediyordu. Aileler çocuklarını getirdi, iş eğlenceye dönüştü. Ancak pist zamanla, aralarında madde bağımlıların da olduğu gençlerin mekânı haline geldi. Piste zarar vermeler, gelenleri rahatsız etmeler, bulundukları yerden ayrılmamalar derken pist gitgide sessizliğe gömüldü, aileler de parktan uzaklaşarak AVMlere geri döndü.

Zeytinburnu Belediyespor (Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı)

Belediye uzun süre uğraş verdi, emniyetle görüştü. Olmadı. Sonra uzatılan bir el, onlarca hayat kurtardı. Belediye önce sorumluluk verdi; madde bağımlısı gençlere pistin güvenliğini teslim etti, sonra da onlardan bir buz hokeyi takımı kurdu. Takım zar zor kuruldu. Disiplinsizlikler, kavgalar oldu. Çıktıkları ilk maçın skoru 37-1’di. Evet, yenildiler. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, o tarihi maçı şöyle anlatıyor: “Devre arasında soyunma odasına indim. ‘Arkadaşlar bir gol atın, sizi biz gönlümüzde galip sayacağız’ dedim. Onlar da attılar. O gün, hayatımın en güzel ve umut dolu günlerinden biriydi.”

Başlarda 37 fark yiyen Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı azimle, hırsla çalıştıktan sonra ilk meyvesini verdi. Geçen beş yılın ardından 2015’te Türkiye Süper Lig Şampiyonu oldu. Ardından da Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilen Avrupa Buz Hokeyi Şampiyonlar Ligi’nde (IIHF Continental Cup) namağlup Avrupa Grup Şampiyonu oldu. Takım bu başarısıyla aynı zamanda Türkiye Buz Hokeyi tarihinde de bir ilke imza attı.

 

 

Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı
Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı

 

Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı Oyuncular

Oyuncular aslında hep olan ama bizlerin görmekten kaçındığı hayat hikayelerine sahip. Özcan Alptekin, Mardin Kızıltepeli. Ailesi, yokluktan İstanbul’a göç etmiş. Çoğunu hiç görmediği 34 kardeşi var. Zamanında “Abi” dediği insanlar, ekonomik sıkıntılardan dolayı hiç okuyamayan Özcan’a hırsızlık bile yaptırmış. Ama artık antrenmanları hiç kaçırmıyor, 16 yaşında kapısından girdiği kulüpten aldığı maaşla kalabalık ailesine destek oluyor. Özcan, “Abim ve arkadaşları hep parktaydılar. Bağımlıydılar. Bir gün abim geldi ve buz hokeyi takımına girdiğini söyledi. Doğal olarak inanmadık, sonra ben de kendimi bu takımda buldum. Onlar bu spora başlayarak her kötülüğü yendiler. Şimdi hepsi sporcu. Evimize de huzur geldi.”

Bilal Yoğurtçuoğlu, abisinin izinden takıma dahil oldu. Küçük ailelerinde iki buz hokeyci birden var.

Barış Çoşkun ise, 18 yıldan beri de buz hokeyi oynuyor. Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı’nın o dönemki kaptanı, antrenörü, her şeyi. En tahsillisi, en yeteneklisi ve kurulduğu günden beri takımda. En büyük zorlukları o yaşadı, her şeyi o gördü: “Takımda suça karışan ve madde bağımlısı olanlar vardı. Bazıları alışkanlıklarını hemen bırakamadı. Onları topluma kazandırmak için birlikte yedik, içtik, gezdik, maçlara gittik. Uyuşturucu etkisinde antrenmana gelenler, kriz geçirenler bile oluyordu.”

 

 

 Ülkemiz bu hikâyenin ışığında Kanada, Rusya, ABD gibi ülkelerle yarışacak seviyede buz hokeyi kültürüne sahip bir yer olamayacak. Ancak birçok madde bağımlısı, hayata nefret dolu genç sporla buluşup hayatlarını kurtaracaklar.

 

 Ayrıca Tek Yürek adında, yapımcılığını Degas Film’in yaptığı, Zeytinburnu Belediyespor buz hokeyi takımının gerçek hikâyesinden uyarlanan bir dizi de bulunuyor. Başrollerini Tayanç Ayaydın, Vildan Atasever, Hilmicem İntepe, Anıl Tetik, Alpay Kemal Atalan, Eslem Akar, Tugay Bahşi, Arda Anarat, Atakan Yılmaz ve Kaan Altay Köprülü’nün paylaştığı dizi, 22 bölüm devam ederek, 25 Temmuz 2019 tarihinde final bölümüyle sona erdi.

 

Tag: Zeytinburnu Belediyesi (Zeytinburnu Buz Hokeyi Takımı), Buz Hokeyi Federasyonu, Tek Yürek

 

Bir önceki yazımız için: Dijital Tasarım Nedir? Dijital Tasarım Uygulamaları


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win