Merhabalar hepinize; 26 yıl öncesine gideceğiz bugün birlikte. İhracatın genellikle ham madde ağırlıklı olarak düşündüğümüzde; 1992 yılında tek tuşla gerçekleşen, alışık olmadığımız cinsten 2 milyon dolarlık şaşırtıcı bir yazılım ihracatı hikayesi.

İnternet Yoksa Çatıda Çanak Var …

Yıl 1992 günün şartlarında cd, kaset gibi aktarım için kullanılan ürünleri geçin internet bile yok. Şimdilerde Akurgal Danışmanlık CISCO, VESTEL gibi şirketlere danışmanlık hizmeti vermekte olan Ali AKURGAL;  1989-2004 yılları arasında ise NETAŞ ‘da ARGE Direktörlüğünü yürütüyordu. Gerçekleştirdiği başarılı bir yazılım paketinin İngiltere ‘nin bu yazılımı ithal etmek istemesiyle başlıyor aslında hikâye. Tam 2 milyon dolar değerinde “Hayali İhracatı” şu sözlerle aktarıyor bizlere. “1992 yılında NETAŞ’ da ilk yazılım ihracatını gerçekleştirdik. Hazırlanan bir yazılım paketini; tuşa bastık, o zaman internet falan yok, çatıdaki çanak marifeti ile vallahi de billahi de müthiş bir hız olan 128kb/s ile, İngiltere ’ye uydu üzerinden yolladık. Faturayı da pullu posta ile yolladık. 2 Milyon dolar bankaya geldi. Kasaya koyduk.”

 

Tek Tuşla Yazılım?

Aradan 3-4 ay geçti, vergi memurları geldiler. Dediler ki, “Siz bir fatura yollamışsınız, 2 Milyon dolarlık”. “Evet” dedik. “Bu para ödenmiş” dediler. Biz yine “Evet” dedik. “Ama mal çıkışı yok, bu hayali ihracat” dediler! Bunun üzerine vergi memurlarını Ar-Ge’ye aldık, bir bilgisayarın başına oturttuk. “Şu ‘enter’ tuşuna basar mısınız?” dedik. Biri bastı; sonra “Ne oldu?” diye sordu. “300 dolarlık ihracat yaptınız, bunun faturasını yollayacağız, o da ödenecek” dedik. Adam sanki bir suç varmış da ortak olmuş gibi hissetti ve çok kötü oldu.”

“Daha sonra yazılım nedir, uydu bağlantısı nedir, bunlar ne kadar para eder tek tek anlattık. Adamlar anladılar anlamasına ama mevzuata göre mal çıkışının olması gerekiyormuş.”

 

 

Tırlar Nerede?

“Tabii o zamanlar CD yok, hatta kaset bile yok, yalnızca makaralı bant kullanılıyor. Biz de yazılımı iki makaraya kaydettik ve gümrük komisyoncusuna verdik. Ancak gümrük memuru  “Tırlar nerede?” diye sormuş. Gümrük komisyoncusu da “Tır yok tüm mal 2 makarada” demiş. Gümrük memuru iki makaranın 2 milyon dolar edeceğine inanmadığı için işlem yapmamış.” “Gümrük memuru bize inanmadığı için mahkemeye bile gidildi. Bilirkişi heyeti kuruldu. Bizim makaraların 2 milyon edip etmeyeceğini incelediler. Vallahi nasıl incelediler inanın bilmiyorum ama mahkemeyi kazandık.”

2000 Metre Yazılım

“Bu kez aynı komisyoncu, aynı gümrük memuruna aynı makaraları mahkeme kararı ile götürüp işlemi yeniden başlattı. Ancak işlem sırasında, ihraç malının birim fiyatının girilmesi gerekiyormuş. Bakmışlar, zarfta teyp bandı var, makarası 1.000 metreden 2.000 metre yazılım diye yazmışlar.”

Bu sayede 1992 yılında yazılım ihracatı gerçekleştirmiş Netaş’ın başarısının yanına bir de yazılımın birimini kazandırmış oldu 🙂 .

 

Tags: Ali AKURGAL, NETAŞ

 

 


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win