Bugün, hepimizin zaman zaman en derinden hissettiği, vücudumuzda her türlü fiziksel ve kimyasal değişime neden olan, aynı zamanda temel duygularımızdan biri diye varsayılan ” korku ”dan bahsetmek istiyorum. Bu yazı korkularınızı nasıl yenersiniz yazısı değil, tamamen bilimsel araştırmalara dayanan bir yazıdır.

Korku Nedir?

İlk yazdığım paragraftaki gibi korku, bizim temel duygularımızdan biridir. Bunun yanında temel duyguları mutluluk, üzüntü, şaşkınlık, öfke, ilgi, iğrenme ve utanç olarak sıralayabiliriz.

Korku ise tek başına irade ve mantığımızla kontrola altına alınamayan ve yakın tehdit hissini hissettiğimiz zaman bizi fizyolojik ve kimyasal harekete geçiren belki de en kuvvetli duygumuzdur diyebiliriz. Literatürde insanı koruyan bir biyolojik defans mekanizması olarak geçmektedir. Bununla birlikte fizyolojik değişimimizi çok kolay bir şekilde etkilediğinden ve yönetebildiğinden dolayı en kolay duygu olarak bilinmektedir.

Nasıl Gelişir, Mekanizması Nasıl Çalışır?

Korku, deneyimlediğimiz şeylerden ve tehdit hissine kapıldığımız zaman ortaya çıkan doğaçlama diyebileceğimiz bir olgudur. Yüksekten düşme ve yüksek ses korkusu hariç diğer korkuların öğrenilmiş korkular olduğu söylenmektedir ve bununla birlikte alzheimer gibi hastalıklarda yok olan duygulardan bir tanesininde bu duygu olduğu bilinmektedir.

Korku Filmleri Kalori Yaktırıyor Mu?

Her zaman bu söyleneni duymuşuzdur ve bununla ilgili Londra Westminster Üniversitesi’nde Amazon.com’un katkılarıyla yapılan bir deneyde ise 32 sağlıklı insan ”Teksas Katliamı” adlı filmi izliyor. Söylenilen gibi yaklaşık 160 kalori civarında bir kalori yakılıyor ve bununla birlikte mikroplarla savaşan akyuvar hücrelerininde aktif konuma geldiği tespit ediliyor. Bu sonuçlar doğrultusunda korku duygusunun iç kimyasal dengedeki değişimlere etkiside bilimsel olarak raporlanmış oluyor.

Sinema sektöründe ise en ilgi çeken türlerden birisi de kuşkusuz bu türdür. Bu tür, izleyiciyi kötü ve gergin hissettirmek üzere kurgulanmış türler olması yanı sıra, Amerika’da korku filmi yapımında 8 milyar dolar gibi bir hasılata varıldığı söylenmekte. Bu tür filmlerin insanlara aynı zamanda eğlenceli gelmesi de sektörün devamlılığını da sağlamakta.

Filmlerde Neden Zombi Kullanılır?

Peki hiç düşündünüz mü, filmlerde neden zombi figürü çok kullanılır? Bildiğiniz gibi zombiler dünyada hiç var olmamış ve herhangi bir şekilde arkeolojik kalıntılarına rastlanmamış bir kurgudur. Sinemalarda bu kadar popüler olmasının sebebi ise izleyicinin korku mekanizmasını, av olma tehditi ve bu hastalığın bulaşma tehditi gibi unsurları kullanarak uyarmasından kaynaklanmaktadır.

Son olarakta Stefan Zweig‘in yazdığı bir kitabından sizlere bir bölümü yazmak istiyorum.

Korku, cezadan çok daha beterdir çünkü ceza bellidir, ağırda olsa, hafifte olsa, hiç bir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win