Merhabalar, bu yazımızda kimilerinin yeni bir çağ başlatacağını, kimilerinin ise dünyanın sonu olacağını düşündüğü yapay zeka konusunu ele alacağız. Birçok komple teorisinin de başrolü olmuş bu karmaşık yapıyı elimizden gelen en basit haliyle aktarıp aklımızdaki bazı sorulara cevaplar arayacağız.

yapay zeka

YAPAY ZEKÂ NEDİR?

Yapay zekâ, en sade tanımıyla bir bilgisayara ya da bilgisayar kontrolündeki bir robota insan zekâsına ihtiyaç duyulan işleri yaptırabilme teknolojisidir. Başka bir deyişle insan beyninin çözümleme, öğrenme gibi faaliyetlerinin elektronik bir taklididir. Bu nedenle yapay zekâyı daha iyi anlamak için beynimizin yapabildiklerine bakmak gerekir. Örneğin gece karanlık bir yolda yürürken karşımızdan bize doğru yaklaşan far ışıklarını gördüğümüzü düşünelim. Önceki tecrübelerimize dayanarak beynimiz milisaniyelik sürelerde eşleşmeyi yapar ve bu cismin araba olduğunu yakından görmeden veya dokunmadan rahatlıkla anlayabiliriz. İşte bu ve buna benzer olaylarda beynimizin yaptığı gibi bağlantılar kurup sonuca ulaşan otomatik bir sistemdir yapay zekâ.

yapay zeka

YAPAY ZEKÂ İNSAN GÜCÜNÜN YERİNİ ALABİLİR Mİ?

Bu kadar insan beynine benzeyen ve diğerlerinin aksine kendi kendine öğrenebilen bir teknoloji elbette ki ardından birçok komple teorisini doğurdu.  Herkesin dilinde olan bu teorilerden en bilineni ise kuşkusuz yapay zekânın robotlara entegresi ile başta fabrikalarda üretimde olmak üzere, tıp ve mühendislik gibi alanlarda çalışanların yerini alacağı ve insan gücünü ortadan kaldıracağı oldu diyebiliriz. Peki, bu mümkün olabilir mi? Gelin cevabını Elon Musk’ın Tesla için izlediği stratejiyi ele alarak inceleyelim.

yapay zeka

İNSANSIZ BİR ÜRETİM HATTI MÜMKÜN MÜ?

İnsanlarla iş yapmanın getirdiği bazı zorluklar ve robotların işi devralmasının getireceği zaman ve maddiyat kazancı birçok firmayı otonomlaşmaya yönlendirdi. Fakat Elon Musk bunu bir üst seviyeye taşıyarak “Robotlar insanların yapabileceği her şeyi yapabilir ve onlardan çok daha hızlılar. O zaman neden üretim hızını düşüren insanları denklemden çıkarmıyoruz?’’ dedi ve Tesla’nın Model 3 elektrikli aracının montaj hattını tamamen yapay zekâlı robotlara ve onları denetleyen bir avuç insana bıraktı. Bu sayede firma üretim hızlarını 20 kat arttırarak 2017’nin sonuna kadar ayda 20.000 araç üretmeyi hedefliyordu.

Fakat kimsenin öngöremediği bir şey oldu ve Elon Musk tamamen yanıldı. Robotlar görevi başarılı bir şekilde yerine getiremedi ve belirlenen hedefin çok altında kaldı. Bu durum Tesla için 785 milyon dolarlık rekor bir zarara neden oldu. Olayın sonucunda şirket robotları hattan çekip durumu kurtarmak için birkaç haftada yüzlerce çalışanı işe almak zorunda kaldı.

Elon Musk Tesla’daki aşırı otonomlaşmanın bir hata olduğunu duyurdu ve bir kez daha sahip olunan en karmaşık ve yetenekli makinenin,  yani insanın değeri anlaşılmış oldu.

“Tesla’daki aşırı otomasyon bir hataydı. Bu benim hatamdı. İnsanın gücünü küçümsememek gerekiyormuş.”

Yapay zekâ her ne kadar analiz etme ve çözümleme yeteneklerine sahip olsa da insan beyni elbette ki bilgisayarların çok ötesinde. Bu sebepten gelişen teknoloji ve değişen dünya büyük sürprizlere gebe olsa da yapay zekânın insanların yerini alması ve insan gücünü tamamen ortadan kaldırması için daha çok fırın ekmek yemesi lazım demek yanlış olmaz. Yani daha çok gidecek yolu, elde etmesi gereken çok fazla veri var. Peki, bu veriler nasıl elde edilebilir diye düşünüyorsanız işte tam bu noktada bir diğer yazımızın konusu olan IOT (Nesnelerin İnterneti) teknolojisi devreye giriyor. Daha fazla bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win