Bugün üniversite öğrencileri için yazmaya başladığımız yurtdışı serimizin tanıtımı yapmak ve ilk yazısı olan, bahsedeceğimiz ilk program ” Work and Travel ” başlığı üzerinden gitmek istiyoruz. Yurtdışı serisininde üniversite öğrencilerinin, üniversite dönemlerinde yapabilecekleri ve yurtdışına çıkma imkanı sağlayabilecekleri programlar bahsedecek ve bunun yanında birinci ağızdan tecrübeleri size aktarmaya çalışacağız.

Work and Travel Programı Nedir ve Amacı Nedir?

Work and travel, Amerika Birleşik Devletleri hükümeti kontrolünde yapılan, üniversite öğrencilerinin üniversite süreleri boyunca yaz tatilleri süresince yaklaşık 3 aylık bir çalışma süresi sonrasında, 1 ay kadar da bir ”travel” yapma şansını yakaladığı yurtdışı programıdır. Program Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde gerçekleştirilen ve dünyadaki diğer ülkelerden öğrencilerin gelmesi üzerine yapılmaktadır.

Programın, öğrencilerin ülkeye gelerek, çalışırken İngilizce geliştirdiği, farklı kültürleri tanıma imkanları bulduğu kültürel değişim programı olarak geçmektedir.

Work and Travel Ne Zaman ve Ne Kadar Sürede Yapılıyor?

Work and travel, yaz tatiliniz süresince akademik takviminize uygun bir sürede yapılmak zorundadır. Yani okulunuz o sene 3 Haziran’da bitiyorsa, 3 Haziran akşamından sonra programınız başlayabilir ve ABD’ye havayoluyla yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Yani 3 Haziran’da okulunuzun son final sınavı olduğunu varsayalım ve sonrasında dönem kapanıyor. Sizin 3 Haziran akşamı uçağa binip 2 gün içerisinde bulunmanız gereken eyalette olmanız gerekebiliyor ve programın resmi başlangıç tarihi 5 Haziran olabiliyor. Yani 5 Haziran’da siz ABD’deki ilk iş gününüze başlayabilirsiniz.

5 Haziran’dan sonra sizden 3 ay kadar bir çalışma süresi yani programın ”WORK” kısmı bekleniyor. Bu da siz gitmeden önce belirlediğiniz ve vizenize işlemesi gereken bir tarihtir. Tam olarak 3 ay çalışabildiğiniz gibi aşağı yukarı tarihlerde de programın ”work” kısmını tamamlayabilirsiniz.

Biz tekrardan 3 aylık süreci göz önüne alırsak eğer, 5 Eylül tarihine kadar çalışmak için gittiğiniz yerde kaldınız ve çalışmaya devam ettiniz diyelim. 5 Eylül sizin pasaportunuzda bitiş olarak gözükse de oraya gitme amacınızdan dolayı, bu belirli tarihten sonra 1 ay kadar ”travel” hakkını hükümet size tanıyor.

Peki bu ne anlama geliyor? Bu 1 aylık süreçte pasaportta görünmediği için sıkıntı yaşayabiliyor musunuz?

ABD’ye Work and Travel programı için gittiğinizde, uluslararası ”J-1 öğrencisi” olarak tanınırsınız ve bu sizin evraklarınızda açık bir şekilde gözükmektedir. Pasaport ve belgelerinize bakıldığı zaman sizin ülke içerisinde en geç 3 Ekim’e kadar kalma hakkınız vardır.

Programın Başvuruları Ne Zaman Başlar ve Şartları Nedir?

Programın genel olarak başvuruları, Haziran’da gideceğinizi varsayarsak, ortalama olarak bir önceki Ağustos-Eylül aylarında başlamaktadır. Fiyat indirimi ve bu tip avantajlardan daha çok yararlanabilirsiniz.

Genel olarak şartlar

  • Devam zorunluluğu olan 4 yıllık üniversite öğrencileri ve üniversitede hazırlık sınıfı okuyan öğrenci olmanız
  • Yüksek lisans; hazırlık ve 1. sınıf öğrencisi olmanız
  • Genel not ortalamanızın 4 üzerinden en az 2 olması
  • 18-26 yaş arası olmanız

gibi şartlar ilk başta aranmakta, daha sonra diğer prosedürlere geçilmektedir.

Yurtdışı serimizin ilk yazısını Work and Travel’dan kısaca bahsederek tamamlamış olduk. İlerleyen yazılarda genel tecrübelerden bahsederek program konusunda genel şemayı oluşturmaya çalışacağız.

İngilizce geliştirmek adına yazdığımız yazıya göz atabilirsiniz.

https://themanhattan.org/izolasyon-gunlerinde-ingilizce-adina-ne-yapabiliriz/

Ayrıca ” Dil Öğrenmek İçin 5 Etklili Uygulama ” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win