Filmler kendi içlerinde yapılma amacı olarak birçok gruba ayrılır. Bunlar eğlendirmek, para kazanma, sanatsal farkındalık diye uzar gider. Ama bazı filmler vardır ki bir şey anlatmak, anlaşılmak ister. Böyle filmler ya anlaşılmaz ya da anlamak istenmez. 2005 yapımı bir filmi ele alacağım. Daha doğrusu anlatmak istediğini ele alacağım, fikir. V For Vendetta.

Mükemmel oyuncu seçimi, kamera açılarının ince ayarları gibi konulara girmeyeceğim. Film analizi yapmıyorum bu yazımda. Fikir analizi yapıyorum.

Analize şu güzel sözle başlayalım:

Bu maskenin ardında etten fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var, ve fikirlere kurşun işlemez.

V For Vendetta

V’nin gayesi halkı baskıyla sindirmeye çalışan faşist bir İngiliz yönetimini ancak baskı altındaki halkın iradesi ile son bulmasına çabalamasıydı. Bu işi yaparken de ilk önemli icraati adalet binasını havaya uçurmasıydı. Ülkedeki adaletin adil olmadığını düşündüğünden binayı patlattı. 5 Kasım günü.

Bu eylemini gerçekleştirirken alışılmışın dışında, sanatsal bir yola başvurması da beni ziyadesiyle düşündürmüştü.

Baskılarsan Ne Olur?

Film, gerçek hayattaki iktidarın yaptıklarından senaryo oluşturmuş resmen. İzleyenler (yani bizler) farklı ülkelerin vatandaşları da olsak kendimizden bir şey buluyorduk.

Yukarıda ki görselde dört ülkenin bir zamanlar yöneticisi (biri hariç) bulunmakta. Zorla başa geçti diyemesek de hepsi için. Geçtikten sonra halkı mahvettikleri kesindir. Peki tek bir soru, Hangisi seviliyor kamuoyunda?

İnsanında her şeyde olduğu gibi bir doyum noktası vardır. O doyum noktası taşında ortaya kontrol edilemeyen bir güç çıkar. Geçtiğimiz gündeki George Floyd olayı bunu destekler nitelikte. Şuan Amerika sokaklarında insanlar bu zulüm ve haksızlık karşında eylem yapıyor.

Filmimize geri dönecek olursak V, İngiliz hükumetine endişe, halkına umut aşılamaya bir yıl boyunca ufak eylemlerle sürdürdü. Asıl amacı Adalet binasın işlevini yitirdiğini düşündüğü için patlattığı 5 Kasım’dan bir yıl sonra işe yaramayan yasalar çıkartan siyasetçilerin bulunduğu parlamento binasını havaya uçurup bir nevi halkı tekrar özgür kılmayı planlıyordu. Peki halk bunu benimsiyor muydu?

NOT: Buna benzer bir fikir, Joker filminde de anlatılmıştır. Linkten yazımıza ulaşabilirsiniz.

Fikir Neden Önemli?

Fikir aslında bir parazit gibidir. Yararlısı da vardır zararlısıda. Girdiği yerde çoğalır, çoğalırken evrilir ve fiiliyata geçer. Böyle olunca da ondan kaçmak imkansız bir hal alır.

Sana filleri düşünme dersem ne düşünürsün?

Inception

Bir düşünceyi farklı bir düşünce ile yasaklamaya kalkarsam, yasaklanan düşünce daha çok ilgi çeker. Çünkü yasaktır ve yasaklar her zaman insanı cezbeder. Bu nedenle düşünceyi yasaklamak nefes almayı yasaklamakla eş değerdir.

V, bu gerçeği bildiği için dayatılan düzene baş kaldırarak hedeflediği Parlamento Binasını hava uçurdu. Bu amacı uğruna bedeninden oldu. Ardında ise sokağa çıkmış on binlerce kişi, milyonlarca fikir bıraktı. Bir kez daha bize fikirlere neden kurşun işlemediğini anlatmış oldu.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win