Herkese merhabalar bugün sizlerle günümüzün tartışılan geleceğin mesleği olan uzay madenciliğini tanıtacağız. Uzay madenciliği nedir, hangi şirketler yapar, yapan ülkeler yapar; uzayda hangi madenler var gibi soruların cevaplarını veriyor olacağız. Sizlerde bu gelecekte daha da popüler olacak bu alanı öğrenmek istiyorsanız iyi okumalar…

Uzay madenciliği nedir?

Uzay madenciliği uzaydaki Dünya’ya yakın gezegenlerin madenlerinden elde edilen ve dünyada ekonomik olarak çok değer verilen madenlerin bulunması, çıkarılması ve Dünya’ya getirilmesidir.

Uzay madenciliğinin en bilimsel görev açıklaması ”Asteroit madenciliği, asteroitlerden mineral ve gaz, uzayda inşa edilecek yapılarda kullanmak üzere demir, nikel ve titanyum, astronotların bu yapılarda çalışmalarını devam ettirebilmeleri için gerekli su ve oksijen, roket yakıtında kullanmak için hidrojen ve oksijen temin etmektedir.”.
Artık tüketimin devasa boyutta olduğu gerçeği yadsınamaz bir durumdur ve bununla birlikte kaynaklarımız da kısıtlı ve bitebilecek durumdalar. Örneğin en çok kullanılan madenler antimoni, bakır, kalay, çinko, gümüş, kurşun ve altın hesaplamalara gire 50-60 yıl içinde tükenmiş olacaktır. Oysa ki bu madenler hayatımızın ve ekonominin temellerinden biridir.

uzay madenciliği

Bilim adamları da buna karşılık uzaydan platinyum ve kobalt gibi oldukça değerli madenleri Dünya’ya getirmeye çalışıyor. Bu sebepten dolayı artık bilim adamları kaynaklarımız konusunda yeni bir çağa girmeye çalışıyorlar. Kulağa her ne kadar imkansız bir olay gibi gelse de değil hatta son bir kaç yıldır bu alanda çalışan şirketler ve ülkeler bile var.

 

Uzay madenciliği yapan ülkeler ve şirketler kimlerdir?

Rusya: Roskosmos( Rusya Federal Uzay Ajansı)


Japonya: JAXA(Japonya Uzay Ajansı)


ABD : Nasa ve diğer özel şirketler ; SpaceX,Blue Origin Alphabet(Google) , Deep Space Industries


Avrupa: ESA (Avrupa Uzay ajansı)

Uzay madenciliğinde potansiyel hedefler nelerdir?

Ay: Bilim adamlarının verilerine göre ayda 1 milyardan fazla donmuş su bulunmaktadır. İlk olarak bu suların Hidrojen ve Oksijene ayrılabileceği düşünülüyor ve bununla yakıt üretilebileceği ilk fikirler arasında. Opollo‘nun Nasa tarafından aya gönderilmesi ile birlikte ay hakkında bir çok maden bilgisine ulaşılmıştır.


En çok dikkat çeken şey ise yüzeyin altında Helyum-3, altın, platin grubu metalleri, nadir toprak metalleri ve su bulunuyor. Bu elementlerin en önemlisi ise Helyum-3(Füzyon Reaktörlerinde kullanılıyor) toprağı elinize kaldırsanız bu element ortaya çıkıyor.
Asteroid Kuşağı: Mars ve Jüpiter’in arasında kalan bu asteroidler hemen hemen bütün elementleri bulundurduğu için oldukça değerli rezervlerden biridir.


Jüpiter: Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir ve büyük ölçüde hidrojen ve helyumdan oluşmaktadır. Gaz devidir Ay ın 68.000 katı kadar Helyum-3 bulunduruyor. Yaklaşık olarak 89% Hidrojen, 10% Helyum, 0.3 Metan ve çok daha düşük miktarlarda amonyak, hidrojen döterid, etan, su ve diğer ağır elementlerden oluşmaktadır.

Uzaydaki madenler nasıl işlenecek?

Yapılan bazı araştırmalar ve planlanan bazı çalışmalar doğrultusunda uzaydan getirilen madenlerin dünya ortamında normal madenler nasıl işleniyorsa aynı yöntem uygulanacaktır.

Öncelikle madenler uzayda özel tekniklerle çıkarılıp, dünya yüzeyine indirilecektir. Ancak getirilemeyen madenler ise uzay da uzay çalışmalarında, Astronot ve uzay araçlarının ihtiyacı doğrultusunda kullanılması planlanıyor.
Deep Space Industries adıyla bilinen uzay madenciliği üzerine çalışmalar yapan şirket ilk uzay madenciliği çalışmasına hazırlanıyor. Şirket yöneticisi Rick Tumlinson ellerinden gelen en kısa sürede araçları göndereceklerini tahminen 2020 yılı olacağını ifade etti.

Japonya, Ryugu asteroidini çok yakın bir zamanda ziyaret etmeyi planlıyor. 2018 yılında iki adet uzay aracı gönderildi , başarılı inişten sonra işlerini oldukça iyi yaptılar. Tarihte ilk defa bir asteroidin yüzeyine araç indirildi Japonya’nın hedefi ise asteroitten getirebileceği kadar değerli maden getirmek.

Son olarak NASA’nın uydusundan bahsedecek olursak bu uydu da Phsche isimli asteroide gidecek. Jüpiter ve Mars arasında bulunan bu asteroid 10 katrilyon dolar değerinde nikel, demir ve altın içerir. Bu madenlerin ekonomik değerini size örnekle verecek olursak: Dünya ekonomisi 2014 yılında 73.7 trilyon dolardı ve bu asteroidde bulunan madenlerin değeri dünya ekonomisinin neredeyse 140.000 katı değerindedir.

Bu konu ile ilgili çalışmalar hala sürmektedir. Bu konunun önemi ekonomik açıdan olduğu kadar tükenen kaynaklarımızı kurtarabilmek için bizler için de önemli.Bu çalışmaların en zorlayıcı yanları vardır. Madenlerin çıkarılıp getirmesi yaklaşık 6-10 yıl sürmektedir. Uzaydan getirilecek madenlerin taşıma maliyetinin oldukça yüksek olacağı düşünülmektedir. Şirketler, uzay madenciliğindeki maliyeti düşürebilmek için çok fazla proje üretmektedir. Örneğin asteroitlere robotlar göndererek birkaç ton üzerinde maden getirilmesi, küçük boyutlardaki asteroitleri Dünya’ya getirecek farklı bir sistem geliştirilmesi veya uzay gemileri ile madenin uzay araçlarında işlenerek getirilmesi gibi.

uzay madenciliği
uzay madenciliği

Yeni nesil coğrafi keşifler hala sürüyor diğer ülkelerde ancak maalesef bizim ülkemizde kayda geçen bir çalışma bulunmamaktadır. Tabi bu çalışmalar oldukça büyük yatımlar gereken bir çalışmadır ancak ne var ki ülkemizde bu denli büyük bir şirket bulunmuyor. Umarız ülkemiz de bu durum ile ilgilenir ve gelişme sürecimizi büyük oranda arttırırız.

 

Uzay ile ilgili başka yazılarımız için: Solucan Deliği ile Zamanın ve Boyutların Ötesine Geçmek

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
1
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win