Uyku Döngüsü

Uyku yaşamımız boyunca vaktimizi en çok harcadığımız aktivite. Peki böyle büyük bir eylemi kontrol edebilmek istemez miydik? Daha az ve kaliteli bir uyku… Günde 2 saat daha az uyursak eğer haftada 14 saat kazanmış oluruz. Bu da normal bir günde aktif olduğumuz saat miktarına eşittir. Basit bir planlama ve uzmanlar tarafından kabul edilmiş uyku döngüleri ile haftayı 8 gün yaşamak mümkün.

Aslında insanları uyku konusundaki algısı genel olarak benzerdir. Tek fazlı 6-8 saatlik bir gece uykusu ve ardından gelen 16-18 saatlik bir aktiflik evresi. Bu alışmış ve neredeyse hepimizin uyguladığı bir döngü. Peki uykumuzu kontrol altına alarak farklı döngülerle kalitesini arttırmak mümkün mü? Bu konu hakkında kabul edilmiş döngüler bulunuyor.

 

uyku döngüsü

Tek Fazlı Uyku Döngüsü (Monophasic Sleep)

“Normal” uyku düzeni olarak kabul ettğimiz, günümüzün %33’lük bir kısmını kapsayan bir uyku çeşitidir.

Polifazik (çok fazlı) uyku döngüleri

1) Bölümlenmiş Uyku Döngüsü / Segmented sleep

Tek fazlı uyku sisteminde olduğu gibi gece normal bir saatte uyuyorsunuz. Yine 3.5-3.5 toplamda 7 saatlik bir uyku periyodunun tam ortasında 1-1.5 saatlik bir uyanıklık zamanı bulunuyor. Arada aktif geçirdiğimiz zaman dilimi gün içerisinde daha dinç olmamızda rol oynuyor.

2) İki Fazlı Siesta Döngüsü

Bu döngü tek fazlı sistemin ardından en çok kabul görmüş uyku düzenidir. Toplam uyku ihtiyacımız 1 saat eksik bir şekilde gece uykusu olarak geçiriyoruz. Öğlen saatlerinde ise 1 saatlik bir şekerleme ile toplam uyku ihtiyacımız giderilmiş oluyor. İtalya, İspanya gibi Akdeniz ülkelerinde sosyal hayatın bir parçası olan bu döngü adını da Latince’den alıyor.

 

UYKU DÖNGÜSÜ

 

3) Everyman Döngüsü

Everyman döngüsü, uzun süreli bir uykunun 20-30 dakikalık kısa uykularla desteklenmesi şeklinde uygulanan bir döngüdür. Everyman döngüsünün en başarılı uygulamaları; “3 saatlik ana uykuyu destekleyen 3 adet 20 dakikalık kısa uyku” ve “1.5 saatlik ana uykuyu destekleyen 5 adet 20 dakikalık kısa uyku” şeklindedir.

Everyman döngüsü, kısa uykuların belirli aralıklarla uygulanmasını şart koşmadığı için, Uberman uykusuna göre daha kolay uygulanabilir bir sistemdir. Uygulayan kişiler, sağlık üzerinde herhangi olumsuz bir etkisi olmadığını öne sürmüştür.

4) Uberman Döngüsü

Uberman döngüsü; 4 saatte bir, günde 6 kez olmak üzere 20-30 dakikalık kısa sürelerle uyumaya dayanan bir uyku döngüsüdür. Uberman döngüsü, dinlenmiş şekilde uyanmayı ve güçlü rüyalar görmeyi sağlayan, etkili bir uyku düzenidir. Uberman döngüsünü uygulayan kişilerden bir kısmı, kontrol edebildikleri rüyalar gördüklerini de dile getirmiştir. Ne var ki, uyku sürelerinin kaçırılması durumunda ağır bir yorgunluk hali baş göstermektedir. Aynı zamanda Da Vinci metodu olarak da geçen bu döngü Leonardo gibi birçok dâhinin uyku düzenidir.

 

 

5) Dymaxion Döngüsü

Dymaxion döngüsünü icat eden Bucky Feller, vücudumuzda biri kolay, diğeri daha zor yenilenebilen iki adet enerji deposu bulunduğunu savunmaktadır. Yöntemi uygulamaya başlarken her 6 saatte bir günde 4 kere olmak üzere 30 dakikalık sürelerle uyutan Feller, günlerini 2 saatlik uykularla geçirmiştir. Bu dönemin hayatı boyunca geçirdiği en enerjik ve uyanık dönem olduğunu belirten Feller’ı muayene eden doktorlar, herhangi bir sağlık problemine rastlamamıştır. Uygulanması en zor uyku sistemi olmasına rağmen, oldukça etkilidir.

 

Hangi döngüyü seçersek seçelim öncelikli olarak zamana ihtiyacımız olduğunu ve sabırlı olmamız gerektiğini unutmamalıyız. Hayat standartlarınıza göre birini seçebilir ya da hepsini deneyerek sonuçlarına göre en doğru döngüyü belirleyebiliriz.

 

Bonus- Kafein Uykusu / Caffeine Sleep

Siesta dediğimiz öğlen uykularının çok daha etkili ve bizi daha dinç hale getirecek, son zamanların hit metodu. Yarım saatlik uyku ile kafeinin kana karışma süresini dengeleyerek siestadan maksimum verimi almayı amaçlar. Konuyla ilgili Barış Özcan’ın detaylı bir videosunu izleyebilirsiniz ?

Tags: Da Vinci uykusu

 

Bir önceki yazımız için: Artificial Intelligence Series That Can Be Watched in 2021

 

 


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
1
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win