Bu yazımızda sizlerle TOEFL mı IELTS mı sorusunu cevaplayacağız. Bu yazımızda TOEFL ve IELTS nedir, neden gerekir, hangisini tercih etmeliyiz gibi soruların cevaplarını veriyor olacağız. Eğer sizler de bu sınavlar hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ya da arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız bu yazımız size göre. İyi okumalar…

TOEFL Nedir?

 

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

TOEFL Genel Bilgi

TOEFL (Test Of English As a Foreign Language) yabancıların İngilizce seviyelerini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. En yaygın olan İngilizce sınavıdır. Amerika tabanlı bir sınavdır ve genelde 1. derecede Amerika’daki okulların kabul ettiği bir sınavdır. TOEFL’ın çeşitleri vardır. Ama günümüzde IBT (Internet Based Test) % 98 kullanılırken PBT (Paper Based Test) %2 oranında hala kullanılır ama PBT çoğunlukla internet erişimi yok ise kullanılır. CBT(Computer Based Test) 2006 yılında tamamen kaldırıldı. TOEFL totalde 120 üzerinden değerlendirilir ve her biri 30 puandan oluşan dört bölümden oluşur. TOEFL geçme/kalma sınavı değildir ama genel olarak başarılı sayılmak için en az 80 alınması önerilir. Sınav kaydını bu site üzerinden yapabilirsiniz.

Fiyatı 2019’dan beri 185 Dolar’dır ve bu yüzden kura göre değişiklik gösterir. Sınavı minimum 1 hafta önceden almalısınız ama yer bulma riskini yaşamak istemiyorsanız ne kadar erken o kadar iyidir. Ayrıca sınav merkezini seçtikten sonra değiştiremezsiniz. Sınav günü kimlik ya da pasaportunuzu almayı unutmayın ve sınav günü ses kaydı alma, fotoğraf çekimi, imza atma işleri için erken gitmelisiniz. Sonuçlarınız ise 10-15 gün içinde açıklanır. TOEFL’ın geçerliliği 2 yıldır. Sınav hakkında genel bilgiler bunlardır şimdi sınavın bölümlerini inceleyebilirsiniz.

TOEFL Reading

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

Konu bakımından teknik konular çıkabilir; biyoloji, tarih, kimya… Ama sorular çok teknik ve zorlayıcı değildir. Üç ya da dört metinden oluşur. Bu metinlere passage denir ve bu metinlerden 1 tanesi sayılmaz ama sınavda sayılmayacak olanı bilemezsiniz. Her bir metin için aşağı yukarı 20 dakikanız oluyor 36-70 arası soru cevaplanıyor. TOEFL tamamıyla elektronik bir sınavdır bu yüzden okuma esnasında küçük notlar alarak okumanız yararınıza olacaktır aksi takdirde sayfalar arası sürekli geçiş yapmanız gerekebilir.

TOEFL Listening

Not almak konusunda iyiyseniz Listening’de avantajınız olur. Bu sınavda size verilen kağıt ve kalem ile notlar alırsınız. TOEFL’ın Listening’de  avantajlı tarafı sınav çoktan seçmelidir yani dinlerken nasıl yazılacağını bilmediğiniz kelimeyi duyduğunuz şekilde bile yazsanız size ipucu olarak yardımcı olur. Ama bazen sorular arasında ‘’2 tane seçin’’ opsiyonu ya da başka bir şaşırtmaca olabilir ve bu konuda dikkat önemlidir. Konu bakımından teknik ya da günlük konular arası değişir. Yani bazen çok teknik bir konu verilirken bazen iki kişi arasındaki günlük konuşmalar içerebilir. 6-9 passages bulunur ve her bir passage için de 5-6 soru bulunur. Süre bakımından ise 60-90 dakikadır. Ve tavsiye olarak, kaçıracağınız bir yer olursa o yere takılmadan ilerleyin çünkü bir passage’ı sadece bir kere dinleme hakkınız vardır.

TOEFL Writing

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

Sınava  Listening’den sonra verilen 10 dakika aradan sonra sıradaki bölüm olan Writing’e geçilir. Bu bölüm 50 dakikadır. 2 bölümden oluşur.  Bu bölümlere Integrated Writing Task (20 dk) ve Independent Writing Task (30 dk) denir. Integrated’da kısa bir bölüm okursunuz ve kısa bir dinlemenin de ardından ikisi ile alakalı bir Essay yazarsınız. Independent’da ise verilen bir soruyu cevaplıyorsunuz. Sınav elektronik olduğu için klavyede Q klavye kullanılır. Avantajlı kısım ise yazdığımız Essay’in kelime sayısını bilgisayar sayıyor ve bu durum vakit ve stres açısından olumlu yönde etki eder.

TOEFL Speaking

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

  Bu kısım yaklaşık 20 dakika sürüyor, bu süre içinde bilgisayar ile iletişim halinde oluyorsunuz.  Bu bölümde TOEFL’ın verdiği dezavantaj, aşağı yukarı herkes bu bölüme aynı zaman diliminde girdiği için sınavda herkes konuşuyor olacak ve bu biraz dikkatinizi dağıtabilir. Speaking 4 bölümden oluşur. 1. bölüm Independent Speaking Test denilen ve sizi ve fikirlerinizi öğrenmeye yönelik sorulardan oluşan bölümdür. Devamı ise Integrated Speaking Test denilen bölümden oluşur. Sorular sorulduktan sonra hazırlanmanız için 15-30 saniye süre verilir ve kendinizin anlayabileceği notlar alarak bir taslak oluşturmanız gerekir. Bu taslak tamamen kendiniz için oluşturduğunuz bir taslaktır. Ortalama her soru için 45-60 saniyede cevap vermeniz beklenir.

Buradan Speaking sınavı için örnek bir video izleyebilirsiniz.

IELTS Nedir?

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

IELTS Genel Bilgi

  IELTS (International English Language Testing System) dünyanın neredeyse her yerinde kabul gören bir seviye değerlendirme sınavıdır. İngiltere merkezli bir sınavdır ve 140 farklı ülkede uygulanan IELTS  daha çok İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kabul görse de artık Amerika’da da kabul ediliyor. IELTS sadece yurtdışı başvuruları için yapılan bir sınav değildir.  Aynı zamanda Boğaziçi, Bilgi, Yeditepe gibi birçok üniversitede hazırlıktan muaf olmak için IELTS sınavından alacağınız skor yeterli ise hazırlığı geçebilirsiniz.

IELTS’a girmeden önce belirlemeniz gereken en önemli konu sınava ne amaçla girdiğinizdir. Çünkü iki farklı IELTS türü vardır ve bunlar IELTS Akademik ile IELTS General. Akademik IELTS, akademik dil kullanımınızı ölçen bir sınavdır. Eğer yurtdışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak istiyorsanız bu sınav size göredir. General IELTS,  akademiğe kıyasla daha çok gündelik dil kullanımını ölçen bir sınavdır.  Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede çalışmak istiyorsanız ya da göçmenlik başvurusu yapacaksanız IELTS General’ı tercih etmelisiniz.

9 üzerinden değerlendirilir ve puanlama sistemi 0.5 puan artışla ilerler ve bu durum bazen avantaj bazen ise dezavantaj olabiliyor. Örneğin 6,125 aldıysanız 6’ya; 6.725 aldıysanız 7’ye yuvarlanıyor. Pek çok okul 6.5’i  geçerli bulurken bazı okullar 7.5’in üstünü kabul ediyor. IELTS sınavında tıpkı TOEFL gibi buradan online başvuru yapabilirsiniz. İstediğiniz sınav merkezini seçebilirsiniz. Her ay birden fazla sınav yapılıyor ama önemli olan sınav tarihinizi önceden belirleyip sınavınızı ona göre almaktır çünkü sınav yerlerinin kontenjanları dolabiliyor. 2019’dan beri fiyatı 185 Euro’dur. Sınav sonucu 2 hafta sonra açıklanır.

IELTS Listening

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

Listening bölümü 40 dakika sürüyor. 30 dakikası sınavı çözmek için geri kalan 10 dakikası ise cevaplarınızı cevap kağıdına geçirmek içindir. Listening 4 ayrı section’dan oluşur. 1. ve 2. kısım daha informal olur yani iki kişinin günlük konuşması ya da bir mekanı, herhangi bir şeyin tartışılması hakkında olur. 3. ve 4. Kısımlar daha akademik olup bir profesörün konuşması ya da daha eğitimsel konular hakkında bahsedilir. IELTS sınavında Listening’i dinlerken sorular önünüzde olur ve hem dinleyip hem küçük notlar alıp hem de sınavı yapmanız gerekir. Listening’de açık uçlu ve çoktan seçmeli sorular birlikte bulunur ve açık uçluda örneğin boşluk doldurma gibi bir bölüm olursa kelimeyi tam anlamıyla doğru yazmanız beklendiğinden bu durum dezavantajlıdır.

IELTS Reading

  Reading 3 ayrı passages’dan oluşuyor ve her bir text aşağı yukarı 2150-2750 kelime arasındadır. Konuları gazete, kitap gibi daha günlük konulardan da çıkabilir akademik makalelerden de çıkabilir. Soru tipleri çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşur. Bu sınavın avantajı kağıt üstünde olduğundan istediğiniz yerin altını çizip istediğiniz şekilde notlar alabilirsiniz ve sayfalar arası geçiş de elektroniğe göre daha kolay olmuş olur. Ve son olarak, okuma parçasını okumadan önce sorulara bakmanız tavsiye edilir.

IELTS Writing

2 farklı kısımdan oluşur. Birinci kısımda en az 150 kelime yazmanız gerekir. Birinci kısım 20 dakikadır ve çeşitli resimlerden, grafiklerden, tablolardan yararlanacağınız bir kısımdır. İkinci bölüm 40 dakikadır ve en az 250 kelime yazmanız gerekir ve bu kısımda bir görüş belirleyip onun hakkında yazı yazarsınız. Görüşünüzün doğruluğu ya da yanlışlığı önemli değildir önemli olan gramer nasıl, gerekli kalıplar kullanılıyor mu, paragraf kurallarına uyuyor mu buna bakılır. IELTS sınavı kağıt üzerinde yapıldığından kelimelerinizi kendiniz saymanız gerekir ve sonradan eklemek istediğiniz bir kısım olursa bu durum oldukça zordur çünkü yazacak yeriniz olmayabilir. Bu konuda dikkatli olun.

IELTS Speaking

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

Bu kısım sınavın diğer bölümleri ile aynı gün olmak zorunda değil. IELTS karşınızda bir kişi bulundurarak konuştuğunuz bir konuşma sınavı sunar. Bu durum bazı kişiler için avantaj bazı kişiler için dezavantaj olabilir. 3 bölümden oluşur. 1. bölümde kendinizi tanıtırsınız yani native speaker size eviniz, yaşantınız, hobileriniz hakkında soru sorabilir. Bu kısım aşağı yukarı 4-5 dakika sürüyor. İkinci kısım, içinde alt sorular da bulunan önceden hazırlanmış kartlardan sorulur. Bu kartı inceleyip 1 dakikada konuşma hazırlığınızı yapmanız gerekiyor. 2 dakika da konuşmanız gerekiyor. 3. Kısım 4-5 dakika sürüyor. Bu kısım sohbet yeteneğinizi de görmek amacı ile 2. sorudan bile sorular sorulabilir ve hatta siz de bazı sorular sorabiliyorsunuz. Aksanınız değerlendirmeye alınmıyor ama yine de anlaşılır konuşma önemli.

Buradan Speaking sınavı için örnek bir video izleyebilirsiniz.

Neden TOEFL ya da IELTS’a girmeliyiz?

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

TOEFL ya da IELTS aslında birçok başarı için yol sağlar. Akademik kariyeriniz için oldukça faydalıdır ve eğer yurtdışında okumak istiyorsanız okullar TOEFL ya da IELTS sınavlarından birine girmenizi zorunlu tutar. Ve artık sadece akademik anlamda değil birçok resmi kurum da İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanızı ister veya yurtdışına göç etmek, orada çalışmak istiyorsanız İngilizce seviyenizi bu sınavlar ile kanıtlayabilirsiniz.

TOEFL mı IELTS mı?

TOEFL MI IELTS MI
TOEFL MI IELTS MI

Bu iki sınavı da tanıttığımıza göre artık toefl mı ielts mı sorusunu cevaplayabiliriz. Öncelikle her ne kadar yukarıda biri Amerika’da biri İngiltere’de kabul görüyor desek de günümüzde pek çok okul ya da kurum ikisini de kabul ediyor. Ancak başvurmak istediğiniz kurumun ne istediğinden emin olmalısınız. Bazıları hala ayrım yapmaktadır. Eğer başvuracağınız kurum fark etmez diyorsa ve siz hangisini seçmeliyim diyorsanız bu durumda sınavın işleyiş tarzına bakabilirsiniz.

Elektronik ortam sevip sevmediğinize bakabilirsiniz ya da çoktan seçmeli ağırlıklı bir sınavda mı yoksa açık uçlu ağırlıklı bir sınavda mı daha başarılı olup olmadığınıza ya da yüz yüze biriyle konuşurken mi daha rahatsınız yoksa bilgisayara konuşurken mi daha rahatsınız ya da Amerikan aksanına mı İngiliz aksanına mı daha yatkınsınız bunlara bakabilirsiniz. Seçim ilk olarak yapmak istediğiniz kuruma sonra da size bağlıdır.

 

Bir önceki yazımız için: MEKANİK SANAT ESERİ: ROLLS-ROYCE

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win