the man from earth

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bugün sizlerle beraber bir film incelemesi daha yapacağız. İncelemesini yapacağımız film the man from earth , karakteri gibi pek popüler olmasa da değişik bir bakış açısı sunduğu yadsınamaz.

The Man from Earth filmimiz Imdb‘den 7.9 puan almış ve tek mekan çekimi ile çekilmiştir.

Tek Mekan – The Man from Earth

Sinema bir hikayeyi görsellikle anlatma sanatı. Filmler sadece anlattıklarıyla değil, gösterdikleriyle de pek çok mesaj veriyor. Bazı filmler ise sadece görsel bir şölen olarak hafızalarımızda yer ediyor. Ancak bazı filmler görsel anlamda size çok şey vaat etmiyor, sadece bir odada, bir apartmanda, bir ofiste veya bir tabutun içinde başlayıp bitiyorlar. Tek mekan filmlerinden The Man from Earth u inceleyeceğiz. (biacaip)

the man from earth Filmin Konusu

Amerika’da bir üniversitede tarih öğretmeni olan John Oldman, görevinden ayrılarak bulunduğu yerden taşınma hazırlıkları dolayı profesör arkadaşlarını merak içinde bırakır. Arkadaşlarının meraklı soruları üzerine gizemini korumaktan yorulan John, neden taşındığını bir oyunla açıklar. Oyun: Yaklaşık 14.000 yıldan beri yaşayan ve hiç yaşlanmayan bir ölümsüzdür ve tez üretir, arkadaşları ise antitez. Ortaya attığı bu iddia arkadaşları tarafından sorgulanacak ve hepsi John’un delirmiş ya da kendilerini sınıyor ya da en kötüsü doğruyu söylüyor olma ihtimalleri arasında gidip geleceklerdir.

İnceleme

Onlarca milenyum yaşamış ama sadece son 14’ünü hatırlayan John Oldman, 30’lu yaşlarında fiziksel olarak yaşlanması durmuştur. Bu nedenle bulunduğu ortamlardan on yıldan fazla kalamamaktadır.

En az on dört bin yaşındaki biri bunu etrafındakilere nasıl kanıtlayabilir? John bunu kanıtlamak için profesör arkadaşlarıyla bir oyun oynar. Tek fark oyundaki oyuncular birer profesör (coğrafya, filoloji, tarih, paleografi ve jeoloji). Profesörlerin bilgileri ve John’un yaşam tecrübesi ile muazzam bir oyun çıkıyor ortaya. Buda, Büyük İskender, Jesus, Hitler ve birçok tarihi değiştiren insanları tanımış ve bazılarının kendisi olduğunu söylemesiyle delilik ile mucize arasında arkadaşları gidip gelmektedir.

14.000 yıldır yaşadığını iddia eden bir insana hangi soruları sorardınız?

Dinler için uydurma olduğunu belirten John tanrı konusunda yalanlamıyor. Cennet ve cehennem olgusunda insanoğlunu bekleyen sonsuz bir yaşam vardır. Fakat insan düşününce sonsuzlukta neler yapabilir insan? John işte bunun apaçık örneği: Hafızamızın ne kadar zayıf olduğunu, geçmişi zaman içerisinde unutup, sonsuzlukta belirli bir ömürle yaşadığımızı belirtiyor.

John, Buda ile arkadaş olduğunu ve öğretilerini ele alırken John’dan ilham aldığını söylemektedir.

Budizm’in 4 Temel Öğretisi

  1. Dukkha – Yaşam acı doludur.
  2. Samudaya – Acıların sebebi cehalet, açgözlülük ve öfkedir.
  3. Nirodha – Sebeplerin ortadan kalkması, acıların ortadan kalkmasını getirir.
  4. Magga – Acıların sona ermesinin yolunu Sekiz Katlı Asil Yol gösterir.

Daha detaylı bilgi için tıklayınız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win