Mühendislik okuyan öğrencilerin ve özellikle Elektrik Elektronik Mühendisliği okuyan öğrencilerin sıklıkla kullandığı, ikinci sınıfta ise yapmak istediği Tesla bobini nedir? Gelin hep beraber zamanının ötesindeki insanın buluşuna göz atalım!

 

Tesla Bobini Nedir
Tesla Bobini Nedir

Bobin (İndüktör) Nedir?

Bobin bir iletken telin üst üste ya da yan yana sarılması ile üretilen devre elemanıdır. Bobinin birimi henry (H), simgesi ise L’dir. Üzerinden akım geçen her iletken tel manyetik alan oluşturur. Bu özellik, indüktörün elektrik enerjisini manyetik alan olarak depolayabilmesini sağlar. Çoğunlukla indüktörlerde manyetik alanın gücünü arttırmak için tel ferromanyetik bir malzemeden (örneğin demir) yapılma bir çekirdeğin etrafına sarılır.

Bobin
Bobin

Tesla Bobini Nedir?

“Hortumun ucuna bir ağızlık eklendiğinde ters orantılı bir şekilde suyun akış hızı azalırken basıncı da artar.” Tesla bobini bu ilkeyi baz alarak 1891 yılında Nikola Tesla tarafından bulunan; yüksek voltaj, düşük akım ve yüksek frekansta alternatif akım üretmek için tasarlanan bir deşarj bobinidir. Tesla, bobini oluştururken 2 ve bazen de 3 çift rezonans elektrik devrelerinden oluşan farklı konfigürasyonlar denemiştir.

Tesla bobinleri ayrıca 1920’li yıllara kadar telsiz telgraflardaki spark-gap radyo vericilerinde de kullanılmıştır. Günümüzde ise Tesla bobinleri eğlence sektöründe ve eğitimde görsel amaçlar doğrultusunda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tesla bobini

Tesla Bobininin Çalışma Prensibi

Devre Şeması

Yüksek gerilim trafosu devredeki kondansatörü şarj etmeye başlar. Böylelikle kondansatördeki potansiyel enerji, atlama aralığındaki (Spark-Gap) potansiyel enerjiye eşit olduğunda devredeki kısmı kısa devre olmuş olur. Yani bu işlemde atlama aralığı bir bakıma anahtarlama görevi görür. Bunun sonucunda kondansatör ile birincil bobin paralel duruma geçmiş olur.

Amper yasasına göre bir iletken telden veya kablodan geçen elektrik akımı, etrafında manyetik alan oluşturur. Yani bu sayede öncelikle birincil bobine, birincil bobin vasıtası ile de ikincil bobine manyetik alan endüksiyonu gerçekleşmiş olur.

Tesla Bobini İle Neler Yapılabilir?

Tesla bu bobinleri elektrikle aydınlanma, fosforesans, röntgen ışınları üretimi, yüksek frekanslı alternatif akım, elektroterapi ve kablosuz elektrik üretimi gibi alanlarda yenilik getirecek deneyleri için kullanmıştır.

Not: Kullandığımız televizyon, araba vb uzaktan kumandaları; yeni nesil telefonların kablosuz şarj olma özellikleri Nikola Tesla’nın ilkesine göre çalışıyor.

Evde Tesla Bobini Nasıl Yapılır?

  • ince olan bakır tel, 300-400 dönüş ile plastik boru etrafında düzgünce saralım.
  • borunun alt tarafını bantlayalım ve bandın üzerine bu kez kalın bakır tel ile 4-5 kez dönerek saralım.
  • bakır tellerin uçlarını mineleyelim.
  • 22K direncin bir ucunu, transistörün Base ucuna lehimleyelim.
  • ince bakır telin bir ucunu, transistörün Base ucuna lehimleyelim.
  • kalın bakır telin bir ucunu, transistörün Collector ucuna lehimleyelim.
  • pil başlığının ucunu anahtara, – ucunu transistörün Emitter ucuna lehimleyelim.
  • kalın bakır telin boşta olan ucu ile anahtarın boşta kalan tarafını, 22K direncin boşta kalan tarafı ile lehimleyelim.
Ev Yapımı Tesla Bobini Devre Şeması

 

 

Teleforce Silahı Ne Demek?

Tesla, 1930’larda Teleforce adını verdiği ölüm ışınını bulduğunu iddia etti. Cihaz, düşman uçaklarını, yabancı orduları gibi şeyleri ortadan kaldırmak için kullanılabilen yoğun bir enerji ışını üretebiliyordu.  Tesla, bu ölüm ışını ile idari bölgelerin birbirlerini çok kolay bir şekilde yok edebileceğini düşünüyordu ve bu icat, bu nedenle hiç hayata geçirilmedi. Tesla, bu ışınla 200 mil mesafedeki herhangi bir şeyin yok edilebileceğini öngörüyordu. Tesla’nın bu icadıyla ilgili çalışmaları çalınmaya çalışılsa da, başarısız olundu.

Teleforce
Temsili Görsel

 

Nikola Tesla’nın ortaya koyduğu Tesla bobini ile temassız bir ampulü yakmayı mümkün kılmıştır. 1920 ve30’larda Elektrik Savaşına girdiği yada zorla girmeye mecbur kaldığı Thomas A. Edison ile rekabetinde maddi yeterliliği olmadığı için projelerine devam edemedi ettikleri ise el konuldu. Edison, kablolu elektrik dağıtımını destekliyor ve fonluyordu.

Nikola Tesla ve Thomas Edison çekişmesini detayları ve günümüze nasıl etiler bıraktığını, Amerika’nın bilim patentlerinde nasıl bu kadar ileride olduğunu konuşacağız.

 

 

Bireysel mükemmelliğin anahtarı olan NLP kavramından bahsettiğimiz önceki yazımıza da okumanızı tavsiye ederiz 🙂

NLP (Nörolinguistik Programlama ) Nedir? NLP Teknikleri Nelerdir?

——————————————–

Tesla Hakkında Filmler

American Geniuses (2018)

Elektrik Savaşları (2017)

ve elbette Prestij (2006)


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win