Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle beraber Türkiye de otomobil üretme alanında 2000’li yılların başında yeni bir sektör açarak 2014 yılında Avrupa’nın en iyi otomobil tasarım ödülünü alarak hem de yakın bir zamanda Amerika ‘da “Dünya otomobil tasarımında teknolojiyi en iyi kullanan firma ” ödülünü alan Avrupa da “ÇILGIN TÜRK” lakabıyla tanınan Erbakan Malkoç’un vizyonunu hep beraber tadalım.

ERBAKAN MALKOÇ KİMDİR?

1978 Yılında Ardahan’da 11 çocuklu bir ailenin ferdi olarak dünyaya geldi. Tahmin edeceğiniz gibi zor şartlar altında hayat mücadelesine başladı .İlk okulu sadece 2 senede bitiren Erbakan 10 yaşına geldiğinde aynı yıl içerisinde annesini ve babasını kaybetti. Erbakan’ın Ardahan’da tutunabileceği bir ailesi kalmayınca İstanbul’a abisinin yanına çalışmaya gelir. Böylelikle Erbakan’ın okul hayatı başlamadan bitmiş durumdadır.

Erbakan’ın küçüklüğünden bir kesit

Erbakan malkoç: “O zamanın şartlarında köyde kimsenin bir arabası yok. Babam bizi arada bir at arabasının üstünde şehire götürürken yanımızdan geçen arabaları görünce hayratlar içinde kalırdım, cin çarpmışa dönerdim.”

Aslında o zamanın şartlarını göz önüne aldığımızda yukarıda ki paragraf için olmayana aşık olmak tabirini kullansak yeridir .Erbakan’ın küçük yaşlarda arabaya olan tutkusu ve hayranlığı ileride onu Dünya’da dizayn araç yapımında number one yapacaktı. Peki , senin çocukluk yıllarında tutku ve hayranlık duyduğun bir alan var mı?

Tamircilik yılları

İstanbul’a çocuk yaşta gelen Erbakan Yeşilköy’de bir tamirhanede çırak olarak çalışmaya başlar.Belli bir süre geçince Erbakan’ın araba üzerinde mucitlikleri başlar.O zamanın arabalarında dikiz aynası bile yokken Erbakan çıraklık yıllarında (1990) yaptığı teknoloji ile uzaktan kumanda ile arabayı çalıştırıp biraz ilerledikten sonra kumanda ile tekrardan arabayı durdurabilmekteydi. Günümüzde bile çoğu araç bu teknolojiye sahip değil.Yukarıda sadece bir mucitliğini anlattığımın Erbakan’ın şuana kadar sadece kendisinin aldığı araba üzerinde 3000’e yaklaşık patentli mucitliği bulunmaktadır. Çıraklık yıllarında yaptığı her mucitliği direk arabaya aktaran Erbakan’ın vizyonu ve hayalleri ustaları ile uyuşmayınca bulunduğu tamirhaneden ayrılmak zorunda kaldı . Erbakanın amacı ise her zaman daha iyisini yapabilmekdi. EM “iyi güzeldir daha iyi daha güzeldir”

DizaynVip

1992 Yılında kişiye özel otomobil yapmak için ustaların yanından ayrılan Erbakan DizaynVip şirketini 20 metrekare kadar küçük bir dükkanda kurmuştur.Yüzde yüz Türk şirketi olan DizaynVip Türk mühendisler ve uzman ekipler tarafından Türkiye’de üretilen özel tasarım araçları, bürokratlardan sporculara,sanatçılardan ünlü iş adamlarına gibi dünyanın bir çok ünlü ismi tarafından tercih edilmektedir. DizaynVip, ürettiği özel tasarım araçlarını Almanya,İtalya, Fransa, İngiltere ve Amerika olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine ihracat etmektedir.Günümüzde ise 176’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.(Dünya araba devi olarak da bilinen Almanya’ya kendi arabalarının üzerinde yaptığı değişikliklerle tekrardan Almanya’ya 3 4 katına satmaktadır.)Böylece ülkemize büyük miktarda döviz gelmektedir.Türkiye’nin araba sektöründe yerli bir markası yok iken 2014 yılında Amerika’da düzenlenen aralarında Google ,Microsoft ve Facebook gibi dev şirketlerin olduğu platformda DizaynVip “teknolojiyi en iyi kullanan firma ” ödülünü almıştır.Teknolojiyi doğru kullanarak geri kaldığımız araba sektöründe yaptığı işlerle tarih yazarak bizimde neler yapabileceğimizi somut örneklerle göstermektedir.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win