Herkese merhaba,

Bugün ilk blog yazımızda, Ağustos ayının sonunda 3. senesini tamamlayacak olan dijital tasarım sayfamız ManhattanGrafik’in çizim ve projelerini hazırlarken nasıl bir süreçten geçtiğimi ve bu süreci tamamlarken hangi programlardan yardım aldığımı anlatmak istiyorum.

Nedir bu kullandığım programlar/ ekipmanlar?

  • Adobe Photoshop CC 2015 (Fotoğraf)
  • Adobe Illustrator CC 2017 (Fotoğraf)
  • Adobe Premier Pro CC 2018 (Video)
  • Adobe After Effects CC 2018 (Video)

       Bu programalar benim sosyal medya için elim ayağım diyebiliriz. Yaptığım her çizim, tasarım ve video, yani kısaca tüm sosyal medya paylaşımlarım bu 4 program arasında dönüyor. Burada programların hepsinin ‘’Adobe’’ markasının ürünleri olması dikkatinizi çekebilir, burada da Adobe’un genel ara yüzüne alışkın olmam ve benim için daha kullanışlı olmaları, bununla birlikte genel program yapı mantıklarının birbirine çok benzer olmasından dolayı, video ve fotoğraf görsellerini rahatça düzenleyebiliyor, kafamda oluşan şekli aktarabiliyorum.

Programlardaki genel yetkinliklerim konusunda da birkaç kelime etmem gerekirse de, bu kısımda fotoğraf kaynaklı en çok Photoshop bilgisine sahibim. İllustrator’da da az çok işlemler yapsam da genellikle Photoshop üzerinden yapacağım bir proje için AI (Adobe Illustrator)’dan sadece aktarım yapıyorum. Yani çok fazla bilgim olmadığından dolayı sadece işime yarayacak şeyleri öğrenip, tasarlayıp, Photoshop’a aktarım yapıyorum ve asıl projeyi oradan çıkarıyorum. Buna örnek vermek gerekirse de, gündemimizdeki Corona Virüs öncesi topluluğum GaziENT ile son etkinliğimiz olan 16. Verimlilik Günleri’nin afişi ve temasını hazırlarken bu tarz ufak çaplı ihtiyaçlarımı karşılamıştım.

İllustrator çok öğrenmek istediğim bir program olmasına rağmen gerek okuldan dolayı gerek ise günlük hayat koşuşturmalarından dolayı, gerekli özeni ona gösteremedim. Ama şuan ki hedefim ise AI’yi tamamen öğrenmek.

Video konusun da ise Premier Pro ve AE (After Effects) demiştim. Bu kısımda ise AE, Premier Pro’dan daha geniş kapsamlı ve arkaplan silmeden, obje eklemeye bir çok şeyi yapabileceğimiz bir program ve bir o kadar da karışık diyebiliriz. İhtiyaçlarımı Premier Pro görse de(kes, birleştir, müzik koy gibi), AE üzerinden de alışa gelmedik daha farklı ve komplike işler yapmaya çalışıyorum. Burada sunduğum içeriğin ana yapısı, dikkat çekiciliği ve farklılığını göz önünde bulunduruyorum. Maalesef her iki programı çok iyi bilmememe rağmen, ihtiyacım olduğu kadarını araştırarak öğrenerek uygulamaya çalışıyorum. AI’dan sonraki hedeflerim ise bu programları mantıklarıyla, kişisel şekilde işler yapabilecek kadar (en azından) öğrenmek.

Peki ManhattanGrafik’ten sunduğum bir proje nasıl ortaya çıkıyor, süreçlerinde neler var ?

Fikir

               Projelerimin başında her zaman ‘’fikir’’ kısmı oluyor doğal olarak. Ne yapacağıma karar vermek için genel bir düşünme süreci yaşıyorum. ‘’Acaba günümüz güncelinde ne var, ne yapılırsa uygun olabilir?’’ veya gündemsizlikten dolayı ‘’ne yapsam?’’ sorularını kendime çok kez soruyorum. Her zaman da fikrin uygulamadan daha önemli olduğunu savunuyorum. Elle tutulur bir fikriniz olmazsa eğer, günlerce uğraşlarınız koca bir boşluk olabiliyor. Bu yüzden fikir konusunda en az uygulama kadar titiz davranmaya çalışıyorum . Yaptığım görsel kadar vermek istediğim anlamda benim için önemli.

Mental Tasarlama

               Bulduğum fikri yapacağım projede nasıl izleyene aktarırım, ne tarz bir görsellik içinde sunmalıyımın beyin fırtınasını yapıyorum. İçerisinde ne gibi objeler olmalı veya soft bir görüntüden daha çok insanların dikkatini çekecek ne ile süsleyebilirimin peşinde oluyorum ve bu süreçte kafamda sürekli bir şeyler canlanıyor ve bunu neredeyse uyku vaktimde bile düşünür olabiliyorum.

Burada da aklımda her zaman özel yer edinmiş bir fikir-tasarlama sürecini paylaşmak istiyorum sizinle. Geçtiğimiz sene Aralık ayında topluluğum ile birlikte yaptığım 14. Kariyer Günleri… Çok özel ve güzel bir projeydi benim için. Yazın başında, yapacağımız etkinliğin mottosunu ‘’Geçmişin İzinde, Geleceğin Peşinde’’ olarak belirlemiştik ve bu mottoyu afişe aktarmada içerik bakımından bi hayli zorlanacağım aşikardı. O yaz Work and Travel programındaydım ve elimin altında bilgisayar olması gibi bir seçenek yoktu. Gittiğim gün itibariyle yaz sonuna kadar, yani topluluğa dönene kadar, afişin içerisinde neler olmalı, geçmiş ve gelecek anlamını nasıl aktaracağız konusunda düşünmeye başladım ve bu süreçte 5’ten fazla fikir tasarısı bulmama rağmen bir tanesini çok anlamlı bulduk ve geri kalan zamanımda da afişte kullanacağımız materyaller için araştırma yaptık. Yani 14. Kariyer Günleri Afişi yaklaşık 2-2.5 aylık bir fikir-tasarlama sürecine sahipti diyebiliriz.

Fiziki Tasarlama

Tabi ki fikir ve kafada tasarlama sürecinden sonra artık tüm bu kafamda oluşan yapıyı, teknik bilgim ile birleştirmek kalıyor. İşin en keyifli ve yorucu kısmı da aslında burası. Bazı tasarımlar saatler sürerken (totalde 7-8 saate dayanmış işlem saatlerim var) süreç işledikçe oluşan ve gelişen somut yapı, yorgunluk ve göz ağrısının yerini tatmin duygusuna bırakmamı sağlıyor. En son yaptığım proje bittiğinde, son rötuşlamaları yaparken o tatmin duygusunu yaşıyorum. Ve tabii aslında projemin güçlülüğü ve büyüklüğüne göre en son tasarımı ortaya çıkardıktan sonra, ya daha önceden karar vermiş olduğum süreci kayıt altına almayla birlikte video oluyor ya da sadece saf bir tasarım olarak sunuluyor. Tabi ki videolar içinde ekstra zaman harcıyor ve kurguluyorum. Video programlarında çok fazla bir teknik bilgimin olmaması sebebiyle bu kısımda da bir şeyleri izleyerek ve araştırarak öğrenme ve bunları da uygulama sürecin de en az tasarımın kendisi kadar yapılış açısından zamanımı alıyor. Ve böylelikle sürecin bu kısmı da sona ermiş oluyor. En sonda da gerekli açıklamaları ve hashtagleri düzenleyerek tasarımı her haliyle sonuca kavuşturmuş oluyoruz.

ManhattanGrafık’te paylaşılan her tasarım için bu süreci tekrardan işliyoruz ve tabii yanında ekstra olarak kendimize bir şeyler katma ve ayrıca bu yaptıklarımızın bir katma değer olarak geri dönmesi içinde çabalarımızı sürdürüyoruz.

Bir dahaki yazılarımız içerisinde de ManhattanGrafık’in ortaya çıkışı ve yaptığım projeler dahilinde teknik bilgileride sunacağımı bilmenizi isterim.

Yazımı okuduğunuz için Teşekkürler ?

14.Kariyer Günleri Afiş Videosu:

https://youtu.be/nZhFhHgfs04

 

16.Verimlilik Günleri Afiş Videosu:

https://youtu.be/Lj4ju8vmv_o

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win