Değerli okuyanlar bu yazımızla birlikte yeni bir yazı serisinin başlangıcını atacağız. Filmlerde kullanılan teknolojilerin günlük yaşantımızda bizleri ne kadar ilgilendirdiğini. Bilim kurgu filmlerdeki senaristlerin hayal gücünde canlandırdıkları cihazların gelecekte hayatımıza girecek olmasını  ele almaya çalışacağız.

 

 Upgrade Filminin Konusu – Stem

Feci bir gasp olayı sonrası felç kalan bir adama, vücudunu kontrol etmesine ve intikamını almasına olanak tanıyan bir bilgisayar çipi takılır. Film, Bir soygun sırasında felç kalan ve vücudunu bir çip sayesinde kontrol edebilen bir adamı konu alır. Film gelecek zamanda, insanların konuşarak kontrol edebildikleri zeki evler ve arabalar çağında geçmektedir. Grey ise böyle bir zamanda yaşamasına rağmen hala eski hazlara bağlıdır, arabasını makinelere bırakmak yerine kendisi tamir etmekte ve satmaktadır. Grey’in en önemli müşterilerinden birisi de teknoloji devi Eron’dur. Grey, bir gün eşi ile eşinin otonom arabası ile seyahat ederken, araba kontrolden çıkar ve onların emirlerine uymaz. Aşırı hızlanan araç kaza yaparak devrilir.

Arabanın devrildiği bölgede bekleyen bir grup insan, Grey’in eşini öldürmekle kalmaz, Grey’i de felç ederler. Tamamıyla yatağa mahkum olan Grey’e müşterisi Eron bir teklifte bulunur. Buna göre onun vücuduna bir çip yerleştirilecek ve o da bu çip sayesinde yeniden hareket edebilecek ve yürüyebilecektir. Teklifi kabul eden Grey çipin takılması için bir ameliyat geçirir. Ameliyat sonrası vücuduna yerleştirilen Stem adlı çip ile konuşmaya başlayan Grey, eşinin katillerini bulmaya kararlıdır ve bu konuda Stem’in yardımını kullanır.

Stem ile beraber çalışmaya başlayan Eron’un fiziksel ve zihinsel (Stem’in yönlendirmesi ile) sınırlarını kırmasını izliyoruz. Bunlar olurken de Eron’un insanlığını makineye istemeden devretmesi katman katman biz izleyicilere gösteriliyor.

Gerçek Hayattaki Yeri

Bilim kurgu filmlerinde geçen konular ya günümüz şartlarını zorlaması ya da günümüz gelişmelerinden yola çıkaracak gelecekte bizleri nelerin beklediğinin ön izlemesi olarak karşımıza çıkıyor. Upgrade filmindeki işlenen konuda çokta uzak olmayan bir gelecekte biz insanların teknoloji ile daha da iç içe gireceğimizi ve bu durumun bizlere kötü veya güzel sonuçlar doğurabileceğini aktarıyor.

Günümüzde ele aldığımızda Stem ile en bağdaştırabileceğimiz cihaz Neuralink‘tir. Neuralink eğer rafa kaldırılmayıp hayatımıza girerse, Stem’in yeni doğmuş bir bebek gibi emekleme aşaması olarak gösterebiliriz. Boyutları, fonksiyonları ve çalışma şekli Stem’e göre fazlasıyla ilkel lakin günümüz şartlarına göre ileri bir teknoloji.

 

Teknoloji dünyasını yakından takip eden Sn. Barış ÖZCAN‘ın videosunu izlemenizi tavsiye ederiz.

Upgrade: Stem Yeni Bir Irkın Başlangıcı mı?

Analoğun karşısında dijitali, insan faktörünün karşısında yapay zekanın yadsınamaz gücünü görüyoruz.

Upgrade temelde, popüler kültürde Black Mirror’dan aşina olduğumuz ancak esasında bu dizinin de temellerini atan Jean Baudrillard’ın Simülasyon fikirlerinden daha yeni bir şey söylemiyor. Yine de yapay zekayı insan beyninin çalışma şeklinin birer kopyası olduğunu söyleyerek, bu yeni canlı türünün de evrim mücadelesinin bir parçası olabileceğini savunuyor. Film, bir şekilde kendi zihnini yapay zeka ile birleştirmiş ve irade gücünü ona vermiş insanları ‘’Upgrade’’ edilmiş yeni insan türü olarak yansıtıyor. 

Bir çip [Stem(chip)] sayesinde quantum bilgisayarını omuriliğimize yerleştirip düşünce yolu ile elektrik sinyalleri sayesinde haberleştiğimizin düşüncesi son derece kulağa güzel geliyor. Lakin insani davranışlarımız en ufakta olsa değişmesi ne kadar güzeldir tartışılır.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win