Ne Demek?Category: SorularPerseverance Ne Demek
TheManhattan.org Staff asked 8 ay ago

ASA’nın Mars Keşif Programı kapsamında hazırlanan ve içerisinde “Ingeunity” isimli helikopter drone içeren Perseverance, İngilizcede ‘Azim’ anlamını taşıyor.

Ingenuity ise ‘Yaratıcılık- Marifet‘ anlamına geliyor.

PERSEVERANCE (AZİM) GÖREVİ NEDİR?

NASA‘nın bir ton ağırlığındaki Rover tipi uzay aracı Perseverance, yaklaşık 7 aylık yolculuğun ardından, Mars’ta yaşamın izlerini sürmek amacıyla Jezero Kraterine indirildi.

Perseverance ile 2012’de Gale Kraterine indirilen Curiosity aracı arasında büyük farklar olduğunu belirten NASA yetkilileri, Mars’ın yeni misafirinin görevi olan bilimsel araştırmaları yapabilmesi için çok özel enstrümanlarla donatıldığını belirtiyor.

Üzerinde 20 kamera ve bir çift mikrofon olan Perseverance’ın Dünya’ya çok sayıda özel görüntü yollaması beklenirken, araçta bulunan ve kamera çekim kabiliyeti olan bir mini helikopterin de uçurulmaya çalışılacağı belirtildi.

20 kamera ve mini helikopteriyle Perseverance uzay aracı, gezegensel yaşanabilirliğin mümkün olup olmadığı, Marsa yaşamın potansiyelinin değerlendirilmesi ve erişilebilir jeolojik malzemelerdeki biyolojik imzaların korunması dâhil olmak üzere yüzeydeki jeolojik süreçlerin araştırılması görevini üstlenmektedir.