Wormhole, funnel-shaped tunnel that can connect one universe with another

Solucan Deliği Nedir?

Solucan deliği ya da diğer adıyla Einstein-Rosen köprüsüNathan Rosen ve Albert Einstein tarafından keşfedilen uzay zamanın nokta tasarımındaki maddelerden biridir. Einstein–Rosen köprüsü ya da Einstein–Rosen solucan deliği daha önce ilk kez Ludwig Flamm tarafından 1916 yılında bahsedilmiştir. Ludwig Flamm, Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi’ni inceleyip üzerinde çalıştığı bir zamanda kara deliklerin tam tersi olan bir gök cismi olabileceğini öne sürmüştür. Flamm’a göre, teorik olarak mümkün olan bu cismin adı beyaz delik olmalıdır. Kara deliklerden çıkılamadığı gibi beyaz deliklere de girilemez ancak bu iki delik arasında bir köprü bulunabilir. Bu köprü de solucan deliğidir. 

Teoriye göre bir solucan deliği, milyarlarca ışık yılı ya da çok daha fazlasını kapsayan uzun mesafeleri, birkaç metreyi barındıran kısa mesafeleri, farklı evrenleri ya da zamanın farklı boyutlarını birbirine bağlayabilir. Bir köprü ya da evrendeki herhangi iki noktayı (burada sadece evrenin konumundan değil, zamanından ve boyutlarından da bahsediyorum) bağlayan yol güzergahı olarak tanımlanabilir.

 

Solucan Deliği Fotoğrafları ve Görsel Tasviri

Teoride kabul edilen ilk solucan deliği boyutu, mikroskobik olarak yaklaşık 10 ile 33 santimetre aralığındadır. Ancak evrenin sürekli olarak genişlediğini kabul ettiğimizde, bazı solucan deliklerinin bu genişleme ve bükülme olaylarıyla beraber çok daha büyük -ya da sonradan genişlemiş- olması mümkündür.
wormhole, funnel-shaped tunnel that can connect one universe with another - wormhole stok fotoğraflar ve resimler

Solucan Deliği Teorisi ve Zaman

Solucan deliklerinin evrende oluşturduğu bükme ile herhangi iki nokta arasındaki konumsal farkı kısaltacağından bahsetmiştim. Bu sebeple bir solucan deliğinin bu uçları bağlayan iki ağzı olmalıdır. Eğer bu köprüye girilebilirse, diğer uçtan çıkalacak daha kısa yolculuk ile  zamanı da bükebilmenin mümkün olduğu savunulmaktadır. Bu tez her ne kadar Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi ile tutarlı olsa da gerçek olup olmadığı henüz kanıtlanamamıştır. Ancak gelişen teknoloji ile beraber her geçen gün, solucan delikleri hakkında yapılan araştırmalar ilerlemektedir.

Astronomi, Masaüstü, Boşluk, Galaxy

Schwarzschild Solucan Delikleri

Einstein ve Rosen ikilisine alternatif olarak solucan deliği için keşfedilmiş bir diğer özellik de Alman fizikçi Karl Schwarzschild’e aittir. Schwarzschild, solucan deliği için ebedi bir kara deliği referans almıştır. Solucan deliğinin bir ayağı kara deliklerle bağlantıda olduğundan ve kara delikler, barındırdıkları elektriksel durum yönüyle zamanı bükmekten çok delmeye odaklı olduğundan herhangi bir şey solucan deliği köprüsü ile bir uçtan diğer uca hızlıca geçerse, deliğin çökeceğini söylemiştir. Bu çöküşün gerçekleşmemesi için çift yönlü yolculuk yapılabilen bu deliklerde negatif yoğunluktaki çok büyük bir negatif basınca sahip olan sıra dışı parçacıkların olması gerektiğini savunmaktadır. Ancak solucan deliklerinin henüz keşfedilmediği bir yerde elbette ki bu parçacıkların ve bu tezin de kanıtlanabilmesi pek mümkün olmayacaktır.

Fizikçiler bu tezin ardından yaptıkları araştırmalarla Schwarzschild’ın tezini kabul etmemiş ve hepsinin kendine özgü teorik modellerine göre mikroskobik solucan deliklerinden geçebilmenin mümkün olabileceğini ve herhangi bir sıra dışı (egzotik) madde gerektirmediğini söylemiştir. Bu sebeple mikroskobik solucan deliklerinde, herhangi bir geçişte çökme olmayacaktır. Ancak boyutlarındaki küçüklük sebebiyle bu tür mikroskobik solucan delikleri (keşfedilirse ve geçişinin mümkün olabileceği doğrulanırsa) insan yolculuğundan ziyade bilgi aktarımı yapabilir.

black hole at center of galaxy - 3d digital illustration - wormhole stok fotoğraflar ve resimler

 

Solucan Deliği ile Zamanda Yolculuk Mümkün Mü?

Zaman Yolculuğu

Solucan deliği ile zaman yolculuğunun mantığını şu şekilde açıklayabiliriz: köprü görevi gören deliğin iki uç noktası da farklı harekete sahiptir. Bu sebeple farklı kütle çekim alanlarını kapsarlar ve Einstein’ın Özel Görelilik Teorisi’ne göre bu durum köprünün uçları arasındaki uyumu bozar. Bu uyumun bozulması sonucunda da deliğin iki ucu arasında zaman farkı oluşur. Yani artık uçlar, farklı zamanlara aittir.

Solucan deliği ile zaman yolculuğunun mümkünlüğünü savunan fizikçiler arasında Stephen Hawking ve Kip Thorne gibi ünlü isimler de yer almaktadır.

Paralel Evrende Yolculuk

Solucan deliklerinin bir ucunun kara deliğe ve diğer ucunun ak deliğe ait olduğundan bahsetmiştim. Eğer kara deliğe ışık hızında girmeyi başarabilirseniz, solucan deliği köprüsü sayesinde ak deliğe bağlanabilir ve oradan ışık hızından daha hızlı bir şekilde uzayın bambaşka bir bölgesine çıkabilirsiniz. Ancak kara deliğe girerken yeterince hızlı değilseniz, ak deliğe ulaşamazsınız. Kara deliğin içindeki çekim sizi tam merkezde bulunan solucan deliğinden saptırır. (Görselde görünüyor.) Bunun sonucunda, ayna evren denilen paralel bir evrene kapı açılır.

Solucan Deliği Nedir? | BilimFili.com

Solucan Deliği Oluşturmak Mümkün Mü?

Bir solucan deliği oluşturabilmek için gerekli malzemeleri fizikçiler sıralamış. 🙂 Bunun için bir çift kara delik ve bazı kozmik ipler gerekliymiş. Bununla ilgili de WebTekno sayfası, çok güzel bir yazı yazmış. Okumak için: Bir Solucan Deliği İnşa Etmek İçin Gerekli Talimatlar (webtekno.com)

Bunu Biliyor Muydun?

Bu terimin içindeki solucan, İngilizce solucan anlamındaki “worm” kelimesinden gelmektedir. Fakat İngilizcede worm kelimesi aynı zamanda elma kurdu anlamına da gelir. Wormhole ismindeki worm, aslında bir elma kurdunu temsil eder.

Evren ve fizik merakın varsa bu yazıma da göz atabilirsin 🙂 KUANTUM OLUMLAMA VE EMDR TERAPİSİ – TheManhattan

YouTube‘dan videomuzu izlemek isterseniz, Youtube kanalımıza bekleriz.

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win