Evimizdeyken yada evimizde olmadığımız zaman pencereleri, kapıları kilitlemiş olsak da güvende sayılır mıyız?

Günümüzde gelişen teknoloji ile hırsızlık biçimleri de değişti. Artık farklı ülkelerde yaşayan insanlardan bile bir şeyler çalabiliyorlar. Siber güvenlikçilerde boş durmuyor tabi.

Siber güvenlik; bilgisayarları, sunucuları, mobil cihazları, elektronik sistemleri, ağları ve verileri kötü amaçlı saldırılardan koruma uygulamasıdır. Bilgi teknolojisi güvenliği veya elektronik bilgi güvenliği olarak da bilinir.

Siber saldırılarını, bireysel bigisayar korsanları (hacker) yanı sıra sistamik bir şekilde şirketler ve hatta devletler yapmaktadır. Bu saldırılar çoğunluk itibari ile devlet belgeleri, iletişim, finansal ve anlık hayatı durdurmaya çalışarak kriz oluşturmak için yapılır. Eğlence amaçlı yapılması da muhtemeldir.

Hacker olarak tanımladığım insanlar arasında popüler olan şahıslardan George Hotz Iphone’nun sim kilidini, AT&T ve kırılmaz denen PlayStation 3’ü kırarak korsan oyun olanağı sağladı bizlere koca yürekli insan. Bunun akabinde Sonny dava açtı ve planlamadığı saldırılara maruz kaldı.

Kötü Amaçlı Yazılım

 • Virüs: Kendi kendine çoğalan, kendini temiz dosyaya bağlayan ve bilgisayar sistemine yayılan bir programdır, kötü amaçlı kod kullanarak dosyalara bulaşır.
 • Truva atları: Meşru yazılım kılığındaki bir tür kötü amaçlı yazılım türüdür. Siber suçlular, kullanıcıları bilgisayarlarına Truva atları yüklemeleri için kandırırlar ve böylece bilgisayarlarına zarar verir ya da veri toplarlar.
 • Casus yazılım: Bir kullanıcının ne yaptığını gizlice kaydeden programdır, böylece siber suçlular bu bilgileri kullanabilir. Örneğin casus yazılım, kredi kartı bilgilerini yakalayabilir.
 • Fidye yazılımı: Bir fidye ödenmediği sürece kullanıcının dosya ve verilerini silmekle tehdit edip bunları kilitleyen kötü amaçlı yazılımdır.
 • Reklam yazılımı: Kötü amaçlı yazılım yaymak için kullanılabilen reklamcılık yazılımıdır.
 • Botnet’ler: Siber suçluların, kullanıcının izni olmadan çevrimiçi görevleri gerçekleştirmek için kullandıkları, kötü amaçlı yazılımın yayıldığı bilgisayar ağlarıdır.

Bazı bilgileri Kaspersky‘dan alınmıştır.

Peki Güvenlik?

 1. Yazılımınızı ve işletim sisteminizi güncelleyin: Bu, en güncel güvenlik yamalarından yararlandığınız anlamına gelir.
 2. Antivirüs yazılımı kullanın: Burada dikkat edilmesi gereken virüs programlarıda bir virüstür o yüzden dikkatli kullanılması gerekir.
 3. Güçlü parolalar kullanın: Parolalarınızın kolayca tahmin edilebilir türden olmamasını sağlayın.
 4. Bilinmeyen göndericilerden gelen e-posta eklerini açmayın: Bu eklere kötü amaçlı yazılım bulaşmış olabilir.
 5. Bilinmeyen göndericilerden gelen e-postalardaki veya tanınmayan web sitelerindeki bağlantılara tıklamayın: Bu, kötü amaçlı yazılımların yayılmasını sağlayan yaygın bir yöntemdir.
 6. Halka açık yerlerde güvenli olmayan WiFi ağlarını kullanmaktan kaçının: Güvenli olmayan ağlar, işlemlere müdahale etmeye yönelik saldırılara karşı sizi savunmasız bırakır.

Bu konularda ücretli ya da ücretsiz bilgiler, eğitimler almak isterseniz Cybrary den yararlanabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win