SAMSUNG’UN BAŞARI HİKAYESİ: KURUTULMUŞ BALIK TİCARETİNDEN KÜRESEL TEKNOLOJİYE

Ders niteliği taşıyan Samsung ‘un başarı hikayesi… Aile şirketlerinin çok büyük çoğunluğu 3.nesilde batıyor. Ar-Ge’ye gerekli önem verilmemesi, yeterisiz kurumsallaşma bu sebeplerden bazıları. 400 binden fazla çalışanı ve 2013’te 327 milyar doları aşan cirosuyla Samsung, Apple ve Microsoft gibi sektörün büyük oyuncularıyla aşık atan küresel teknoloji devi. Bununla birlikte şaşırtıcı olan şey Samsung ’un hâlâ çok sade bir başlangıca sahip üçüncü nesil bir aile şirketi olması.

Samsung Şirketi

Üç yıldız anlamına gelen Samsung, 1938 yılında Çin’e kurutulmuş balık ihraç eden bir şirket olarak kuruldu. Lee Byung Kore’de gıda ihracatı yapacak bu şirketin faaliyetlerini 1968 yılına kadar bu şekilde sürdürdü. Lee Byung-Chul ‘un çıktığı dünya seyahati dönüşümün ve Samsung ‘un başarı hikayesi böylece başlamış oldu.

Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika’daki trendleri ve gelişmeleri incelediğinde teknoloji özellikle elektronik alanında büyük gelişmelerin yaşandığını ve gelecek teknolojisinin bu yönde ilerleyeceğini çıkarımını yaptı. 1969 yılında Samsung Electronics kuruldu. Şirketin bu bölümü genellikle televizyon üretmeyi amaçlıyordu. Samsung ’un ilk siyah-beyaz televizyonu 1970 yılında satışa çıktı. Aynı yıl, mikrodalgalar, buzdolapları, çamaşır makineleri üretilmeye başlandı.

 

Samsung 'un başarı hikayesi

 

1974’te Samsung pek az ülkede üretilen yarı iletken maddeleri üretmeye başladı. Lee 1983’te DRAM yongası (dinamik rastgele erişimli bellek) üretimine başlayacağını açıkladı. Bundan sadece bir yıl sonra 1984’te 64kb’lik DRAM yongalarının dünyadaki üçüncü üreticisi oldu. 1992’de dünyanın ilk 64Mb’lik ve 1994’te ilk 256Mb’lik DRAM’ini üretti. Bu başarılardan sonra telefonda üretmek isteyen Samsung’ un birkaç denemesi oldu ama maalesef telefon alanında aynı başarıyı gösteremedi.  1987 yılında Lee Byung-Chul ölümünden sonra yerine oğlu Lee Kun-hee geçti.

Frankfurt Bildirgesi

Samsung ne kadar hızlı büyüse de ürün kalitesinin düşük olması piyasada Samsung ’a kötü bir imaj çiziyordu. Kun-hee’nin Frankfurt Havalimanı yakınındaki Falkenstein Grand Kempinski otelinin konferans süitinde yönetim ekibine yaptığı açıklama tam üç gün sürdü. Samsung ’un başarı hikayesinin bugünkü durumu tamamen o konuşmaya davranıyor.

 

Samsung 'un başarı hikayesi

 

  Aradan geçen yılların ardından hala Samsung tesislerinde Falkenstein Grand Kempinski otelindeki süitin, duvarlarındaki orijinal tablolara ve dekorlara kadar birebir kopyası yer alıyor ve işe yeni alınanların bu odayı ziyaret etmesi sağlanıyor. Dahası, şirket başkanının konuşması tüm Samsung imparatorluğunun duvarlarında, koridorlarında ve toplantı salonlarında yazılı. Mesajlardan biri şöyle diyor: “İnsan kaynaklarımızı ve teknolojimizi üstün ürünler ve hizmetler yaratmak, böylece daha iyi bir küresel toplum ortaya çıkarmak için geliştirdik.”

   Ardından fitili ateşlercesine: “Hadi! Hadi! Hadi!”.

  Bunca yıllık alışkanlıklar ve kökten bir değişim bir günde, birkaç cümle ile gerçekleşmedi. Bir süre sonra ürün kalitesinin gene de yeterli bulmayan Kun-hee Samsung ana fabrikasının önünde 50 milyon dolarlık Samsung ürünlerinin yakılmasını emretti ve şirketin CEO’sunu değiştirdi ve denemeler devam etti. Önce mobil telefon ardından da LCD televizyonları hedef olarak belirledi. Bu alanlara ciddi Ar-Ge yatırımları yaptı. Ve 1998’de ilk internete bağlanabilen cep telefonu 2001’de ise HDD televizyonlarını geliştirdi ve yaptığı yatırımlar sayesinde kötü kalite imajını da düzeltti.

 

Samsung 'un başarı hikayesi

Samsung‘un Başarı Hikayesinin Mimarları

2012 yılında dünyanın en büyük, 2015’te ise en büyük ikinci elektronik şirketi oldu. Bu sürecin mimarları; çeşitlilik arayışı, Ar-Ge, rekabet ve akıllı iş modeli oldu.

Peki bizlerin bu serüvenden çıkarmamız gereken dersler neler?

1) Lee Byung-Chul 1968 yılında çıktığı dünya seyahati ve sonra başlattığı teknoloji atılımı.

Dünyadaki gelişmeleri trendleri iyi gözlemleyerek akıllı hamleler yapmak. Sadece firma bazında değil ülkeler de bu ileri görüşlülük ile hızlı bir şekilde büyüyebilirler. Önemli olan yatırım yapılacak doğru alanı seçmek. Doğru alanın ardından durum analizini iyi yapmak; gerekirse izleyici konumunda kalıp teknoloji transferi ve tersine mühendislik ile atılımı gerçekleştirmek.

2) Gerçekleştirilen Ar-Ge yatırımları ile  1998’de ilk internete bağlanabilen cep telefonu, 2001’de ise HDD televizyonlarını geliştirilmesi ve yapılan yatırımlar sayesinde kötü kalite imajının düzeltilmesi.

Bunun başlıca karşılığı üretim yapmak istenen pazarı iyi analiz ederek Ar-Ge yatırımları yapmanın önemidir. Günümüzde ülkemizde bulunan dev firmaların konumundan yola çıkacak olursak; teknoloji üretme ve geliştirme kaygısı olmadan montaj üretimi yapmak ülkeye sadece para kazandırır.

 

Tag: Samsung ‘un başarı hikayesi 

 

Bir önceki yazımız için: Bilinçaltı Nedir? Bilinçaltı Gücünü Nasıl Ortaya Çıkarırız?


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win