Merhabalar sevgili arkadaşlar!
Bugün yazımızda python görüntü işleme olayında dikkat etmememiz gereken yerleri göreceğiz. Pandemi zamanlarında insanların maske takıp takmadıkları, maskeyi ne kadar doğru taktıklarını görmemize olanak sağlayacak. Bunun yaparken OpenCV kütüphanesinde değinmeden geçmeyeceğiz.

Python Nedir Ne İşe Yarar?

Python nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Programlama dilleri makine mantığı ile insan mantığı arasında köprüdür. Bir dilin makine mantığına daha yakın olması makine üzerinde daha hızlı çalışabilmesi sonucunu doğurur. Ancak makine mantığına yaklaşmak, insan mantığından uzaklaşmayı gerektirir ve haliyle dili öğrenmesi daha zor hale getirir. Eğer bir programlama dili ne kadar makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaşırsa yüksek seviye olarak adlandırılır Pythonda bu yüzden yüksek seviye bir dildir. Pek çok dile göre öğrenmesi daha kolaydır.

Diğer yazılım dillerini merak ederseniz önceki yazılarımızdan inceleme yapabilirsiniz:  Java, C#,

Python Hangi Mesleklerde Kullanılır?

Python Görüntü İşleme Nedir?

Python ile Görüntü İşleme serimizde PyCharm geliştirme ortamını, Python dilini, OpenCV kütüphanesini, Anaconda’yı ve çok boyutlu matrisler için destek alacağımız NumPy kütüphanesini kullanacağız.

Görüntü işleme, bir görüntüyü elde etmek ya da elimizde bulunan görüntüden  yararlı bilgiler çıkarmak için çeşitli algoritmalar kullanarak görüntü üzerinde bazı işlemlerin gerçekleştirilme yöntemidir. Görüntü işlemelerinin temel adımları şunlardır:

  1. Görüntünün çalışma ortamına aktarılması
  2. Alınan görüntünün işlenerek analiz edilmesi ve görüntülenmesi
  3. Analiz sonucu görüntü raporunun ortaya çıkması

Görüntü işleme aslında matrisler üzerinde yapılan işlemler bütünü diyebiliriz. Genellikle resimlere baktığımızda çeşitli renklerin bir araya geldiği kareden ibaret olduğunu düşünebiliriz. Halbuki resimi en küçük parçalara böldüğümüzde bizi çok boyutlu matrisler karşılıyor. Bu matrislerin her bir elemanına iyi bildiğimiz bir kelime olan piksel  adını veriyoruz. Ve biz görüntü işleme yöntemlerinde pikseli oluşturan matris hücrelerinin üzerinden işlemler yapıyoruz. Aşağıda gördüğünüz görsel yukarıdaki paragrafın vücut bulmuş hali diyebiliriz.

python görüntü işleme

 

Görüntü İşleme Nedir Nerelerde Kullanılır?

Python görüntü işlemede kullanılan yerleri maddelersek:

  • Uydu görüntüleri üzerinden nüfus yoğunluğu, çevre kirliliği gibi çevresel durumların tespiti
  • Hava Gözlem Ve Tahmin
  • Güvenlik Sistemleri
  • Kriminal Laboratuvarlar
  • Uzaktan Algılama Sistemleri
    alanlarda kullandığı gibi biz bu yazımızda esasen pandemi döneminde insanların yüzlerine maske takıp takmadıklarını ve mesafeleri öğrenmek için kullanacağız.

Öncelikle iki tane argüman kütüphanemiz olmalı maskeli insan fotoğrafı ve maskesiz insan fotoğrafı.

Maskesiz İnsan Görselleri
Maskeli İnsan Görselleri

Yüz Tanıma Sistemi

Yüz tanıma, görüntü işleme teknikleri kullanılarak bir görüntünün analizi sonucunda ve desen karşılaştırımı yapıldıktan sonra belirli bir kişiyi tanımlayan biyometrik uygulamadır. Yüz tanıma genellikle güvenlik alanında kullanılır. Yüz tanıma sistemleri “faceprints” denilen insan yüzündeki 80 belirli noktanın analizi sonucunda ortaya çıkan sayısal kodlar ile çalışırlar. Bu belirli noktalar:

Elmacık kemikleri, göz çukurlarının derinliği, burun uzunluk ve genişliği gibi kişiye özel özelliklerin tümünü içerir. Bu sayısal kodlar ya da değerler daha önceden veri tabanına işlenmiş sayısal değerler ile karşılaştırılarak yüz tanıma sistemi gerçekleşebilir.

 

Yüz Tanıma Sisteminin Dezavantajları

Yüz tanıma sistemlerinin birçok avantajı olduğu gibi dezavantajlarında vardır. En büyük dezavantajı insan yüzünün zaman içerisindeki değişimidir. Bir insanın yüzü yaşın ilerlemesiyle biyolojik değişime uğrar ve yüz ölçülerindeki değişim sistemin başarısızlığını arttırır. Diğer bir etken, bir kaza veya herhangi bir olay sonucunda yüzde gelebilecek gözle görülür bir değişim sonucunda bu yine sistemin başarısızlığını arttırır. Günümüz teknolojisindeki bilgi güvenliğinin önemini düşünürsek eğer, yüz tanıma kişi bazlı önemli derecede güvenlik zafiyetine sebebiyet verir.

Görüntü İşeme için Hangi Dil?

Görüntü işleme teknikleri C, C++, Python, Java gibi programlama dilleri kullanılarak yapılıyor. OpenCV, Halcon, OpenFrameworks, CIMG, Fiji gibi kütüphaneler kullanılmaktadır. Ancak yaygın olarak OpenCV kütüphanesi kullanılıyor. Ayrıca derin öğrenme teknikleri ile de görüntü işleme yapılabiliyor.

Telif ve yazılan python kodlarının burada metin haline getirilince kayma ihtimalinden dolayı eklemiyoruz. Lakin GitHub‘dan binlerce içerikten bakabilirsiniz. Biz mu yazımızda ki içerikleri ve görselleri baz aldığımız kodların temel halini: Face-Mask-Detection başlığından bulabilirsiniz.

OpenCV Görüntü İşleme Nedir?

Günümüzde görüntü işleme çalışmalarında en aktif kullanılan kütüphanelerin başında gelmektedir. İçerisinde bir çok hazır fonksiyon bulundurması sebebiyle hızlı bir şekilde proje gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda C++, Java, Python, C#, MATLAB gibi farklı programlama dilleri içerisinde  kullanılabilmesi en büyük avantajlarından biridir. Aynı zamanda açık kaynak kodlu olup tamamen ücretsizdir. Bu sebeple Python görüntü işleme olayında OpenCV kütüphanesi kullanmak kolayımıza gelecektir.

 

python görüntü işleme maske takma oranı

Import CV2 Nedir?

import cv2 yazarak kodumuza dahil ettiğimiz kütüphanedir. Tüm görüntü işleme işlemlerinde kullanılan ve bu alanın öncüsü bir kütüphanedir. Kütüphaneyi oluşturan şirketleri(Intel, NVIDIA vb.) buradan görebilirsiniz.

Böylece python görüntü işlemeye bir adım atabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
1
lol
omg omg
1
omg
win win
1
win