Merhabalar hepinize. Her türlü platformlarda karşımıza çıkan psikolojik testlerden sıkıldığınızı düşünüyorum. Bir psikiyatrist tarafından oluşturulan ve yine psikiyatristlerce kabul gören bir karakter analizi testi (szondi testi) hepimizin içindeki bastırılmış ya da dışarı yansıtmadığımız gizli duyguları ortaya çıkaracak.

Szondi Testi Nedir?

20. yüzyılın ses getiren psikiyatristlerinden Macar Leopold Szondi görsel imgelerden yola çıkarak, insanların bastırılmış duygularını özellikle de korkularını bularak, onların hangi yollarla su yüzüne çıktığını keşfetmeyi amaçlıyor. Fakat insanların psikolojik durumlarını yansıtmak için kullandığı görsel imgeler yine insan fotoğraflarının ta kendisiydi.

Leopold Szondi testi bir öğrencisine açıklıyor ( Yale Joel/The LIFE Picture Collection )

Szondi testi için kullanılan insan fotoğrafları psikolojik veya zihinsel rahatsızlıkları olan insanlardır. Hissedilen korku ve savunma içgüdüsünü gözlemleyerek teste giren insanların bilinçsiz düşüncelerini, arzularını ve dürtülerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır.

Testi uygulamak isterseniz aşağıdaki numaralandırılmış fotoğraflardaki insanlardan hangisi ile bir asansörde, ıssız bir ormanda veya karanlık bir sokakta asla olmak istemezdiniz? Seçiminizi yaptıktan sonra korkunuzun temsil ettiği dürtünün ne olduğunu yine numaralandırılmış şekilde bulabilirsiniz.

Eğer 1 numarada görünen bu kişiyi seçtiyseniz, özellikle çocukluk yıllarınızda, dominant olma derdinde olan otoriter bireyler ile sorunlar yaşayıp, baskı altında kalmış olabilirsiniz. Fark ettiyseniz, bu portredeki şahıs ince yapılı bir öğretmen görünümde. Özellikle okul hayatınızda davranışlarından memnun kalmadığınız bir öğretmeniniz tarafından psikolojik düzeyde kötü etkilenmiş olma ihtimaliniz gayet yüksek. Zararsız ve başkalarına yardım etmeyi çok seven bir kişi olma ihtimaliniz yüksek. Bir işi yapmak istemediğinizde kendinize bariyerler inşa ediyorsunuz.

2 numarada görünen yuvarlak kafalı, dolgun suratlı ve iri yapılı görünen bu kişiyi seçtiniz. Çocukluğunuzun erken dönemlerinde bazı duygularınızı bastırmış olma ihtimaliniz yüksek. Resimde daha korkutucu tipler varken, fiziksel olarak güçlü gibi görünen bu kişiden korktuysanız, size ve sevdiklerinize gelebilecek fiziksel tehlikelerden çok çekindiğinizi söyleyebiliriz. Sakin ve dost canlısı, sorumluluk duygusu yüksek, kendine hâkim olabilen olgun bir insan görümü veriyorsunuz. Hislerinizde değişken değil sabitsiniz. İnsanlarla kolayca bağ kurabildiğiniz söylenebilir.

3 numaralı fotoğrafta görünen tüm kişiler içinden güldüğü açık bir şekilde görünmekte olan tek şahsı seçmeniz oldukça dikkat çekici. Bu kişiyi seçmeniz, sizin yaşamı oldukça ciddiye alan, verdiği sözleri ve sorumluluklarını yerine getirmeye özen gösteren bir kişi olduğunuzu gösterir. En büyük korkunuz ise kontrolü kaybetmek. Çocukluğunuzda ciddiyetsiz ve alaycı birinden çok çekmiş buna tepkisel olarak ciddi birine dönüşmüş olma ihtimaliniz yüksek. Riyakarlık ve iki yüzlülükten son derece nefret ediyorsunuz.

4. Resim ile görünen şahıslar içinden en ifadesiz ve ruhsuz olan kişiyi seçtiniz. Bu şahsı seçmeniz, şizofreni vb. durumlardan mustarip olan kişilerden çekindiğinizi gösterir. Çocukluğunuzda böylesi psikolojik bozukluklar yaşamış birinden ya da duygusuz, sevgisiz davranan birinden farkında olmadan etkilenmiş ve ihtimaliniz yüksek. Zihninizin derinliklerinde başka insanlara ihtiyaç olmadığını ve yalnız da yaşayabileceğinizi hissediyorsunuz. Oldukça sosyal bir insan gibi yaşıyorsunuz öyle davranıyorsunuz ama bu sizin yaşam tarzınız değil, içinizde hissettiğiniz yalnızlığı bastırmanın bir yolu.

Fotoğraflar arasında daha güçlü tipler varken yoğun bir göz makyajı yapmış, belirsiz bir gülümseme halinde bulunan 5 numaradaki bu kadını seçmeniz, ilgi çekmeyi seven, narsist ve sadece kendisini düşünen insanlara karşı olan nefret ve korkunuzun dışa vurumu olarak ifade edilebilir. Sürekli dikkati üzerine çekmeye çalışan insanlardan bıkmış olmasınız. Görünüşünüze ve davranışlarınıza çok özen gösteren birisiniz. İçe kapanık, alçak gönüllü bir insan görüntüsü verdiğinizi de söyleyebiliriz.

6 numara ile fotoğraflardaki şahıslar içinde en sıradan, normal, güvenilebilecek ve çok da zararlı görünmeyen bu kişiyi seçtiniz. Bu seçiminiz sizin arkadaşlık ve yakın ilişkiler konusunda çok çekimser davrandığınızı, kolay güvenemediğinizi gösteriyor. Daha önce güvendiğiniz ya da güvenmek istediğiniz kişilerce güveniniz kötüye kullanılmış ve aldatılmış olma ihtimaliniz çok yüksek. Yaşadıklarınızdan dolayı hayatınıza yeni insanlar alırken kılı kırk yarıyor çok titiz davranıyorsunuz. Bu sebeple gerçek anlamda güvendiğiniz insan sayısı oldukça az.

7. fotoğraf ile orta yaştan biraz büyük ve yapı olarak iri olan bu şahsı seçtiniz. Bu durum mantıksız, düşünmeden iş yapan, sorumsuz kişilere olan öfkenizin dışa vurumudur. Davranışlarıyla insanları sinirlendirmeyi sevmeyen birisiniz. Ayrıca gürültü ve aşırılıktan hoşlanmayan bir yapıya sahipsiniz. Dikkat, tedbir ve ölçülü bir insansınız. Mantıklı ve davranışlarını kontrol eden bir kişisiniz.

8. fotoğraf ile kişilerden temiz yüzlü olanını ve diğerlerine göre en genç görünen bu şahsı seçtiniz. Eğer bu genç adamı tehlikeli bulduysanız, çocukluğunuz ya da gençliğinizde kimlik sorunu yaşamış ve bunu bastırmak zorunda kalmış olabilirsiniz. Olduğunuzdan başkası olarak davranmak durumunda kaldığınız zamanlar olmuş olabilir. Bu sebeple günlük yaşamınızda, yaşınızdan daha düşünceli tavırlar sergileyen çevrenizde olgun biri olarak anılıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

Tag: Léopold Szondi


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win