Bu yazımızda yeni bir photoshop videosu ve blog yazısını sizlere sunmak istiyorum. Daha önceki grafik tasarım konulu yazılarımda tutorial olarak sırasıyla Photoshop’ta Pen Tool’un ve Brush Tool’un kullanımlarını sizlere bilgi vererek anlatmaya çalışmıştım ve bunları da videolu şekilde desteklemiştik. Bu yazıdan önce sizlere bir önceki videomuz Photoshop’ta Brush Tool Nasıl Kullanılır? ‘a göz atmanızı mutlaka öneririm. Bu seferise ilk defa, anlattığım toollardan birinin uygulamasını göstermeye, brush tool ile ” maskeleme yöntemi ” ni sizlere aktarmaya çalışacağım.

Maskeleme Yöntemi Nedir?

Birçok konuda pek çok kez afiş ve tasarımlar yapabiliyoruz ve tasarımlarımızı hazırlarken en çok işlediğimiz işlemlerden birisi silme işlemi oluyor. Programımız üzerinden bir fotoğrafın normalde silme işlemini silgi aracı ile yapabiliyoruz. Bunu yine manuel olarak istediğimiz kadar istediğimiz şekilde yapabilliriz ama maskeleme dediğimiz yöntem ile biz bu silme işlemini brush tool kullanarak istediğimiz gibi ileri-geri işlem yaparak çok daha kolay ve manuel şekilde yapabileceğiz. Bu da tasarım anında ilerleyen zamanda bizlere yanlış veya eksik bir kısmı düzeltmemiz ve revize etmemiz adına daha rahat düzeltme imkanı sağlayacak.

Maske Nasıl Açılır?

Maskeyi programımızın sağ tarafındaki katmanlar panelinden ulaşabileceğiz. Bu bölümün aşağısında bulunan ‘’Fx’’ iconunun hemen sağında bulunan içinde daire bulunan dikdörtgen icona basarak açabileceğiz.

Bu iconu seçtikten sonra katmanımızın hemen sağında beyaz bir ekstra katman açılacak ve biz maskeyi bunun üzerinde yapacağız. Bu kısım bizde seçiliyken renk olarak siyahı seçtiğimizde, boyama yaparak silme işlemini yapabileceğiz

Bunun tam tersi olarak biz maske iconuna tıklarken ALT tuşuna basarak siyah maskeyi aktif ederek maskenin bir diğer varyasyonunu açabilirsiniz ve bunuda beyaz ile boyayarak maskeleme yapabiliriz.

Burada dikkat çekmemiz gereken şey beyazın içini siyahla, siyahın içini beyazla boyamamız gerekiyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra da artık bi önceki yazımızda bahsettiğimiz Brush Tool’u etkili kullanmak geriye kalacak.

Dikkat çekeceğimiz yerlerden birisi ise biz bu maskeleme yöntemini her türlü katmana istediğimiz efekt ve etkiyi yapmak adına kullanabiliriz. Bu da kuşkusuz maskeleme yönteminin en güzel yanlarından birisi.

İşlemi ve sesli anlatımı dinlemek içinde aşağıda ki videomuzu izleyebilir ve bu işlemi daha detaylı öğrenebilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win