Merhaba bir önceki yazımızda pen toolu videolu şekilde anlatmıştık ve bu seferde bir diğer temel aracımız brush tool ‘u ele alacağız. Bu yazımız da video ile desteklenecek ama bundan önce sizlere birazcık bu aracımız ile ilgili tanıtım yapalım.

Brush Tool nedir?

Brush tool, Adobe’un bir çok programında yer alan adından da anlaşıldığı üzere fırça kullanım aracıdır. Özellikle photoshopta çok karşımıza çıkan ve bir çok işlevde kullandığımız, bunun yanında silgi, blur tool gibi araçlarında temel yapısını barındırır.

Brush tool’un kullanım alanları nelerdir?

Fırça aracı (brush tool) kullanarak maskeleme, seçme, dijital boyama, bulanıklaştırma, karartma, yakma ve ışıklandırma gibi bir çok işlemi yapabiliriz ve öğrenmemiz gereken ilk araçtır diyebiliriz. Çünkü temel bir araç dediğimiz için içerisindeki 3-4 varyasyonu iyi kullanarak diğer bir çok işlemde rahat edebiliriz.

Fırça aracı için yeni bir fırça oluşturma, yeni bir fırça tanımlama ve fırçanın ayarlarıyla oynama gibi küçük başlıkları da videomuz ile birlikte ele alacağız. Bununla birlikte fırçanın hardness, opaklık, boyut ve flow işlevlerinden de bahsederek sizlere daha detaylı tanıtmaya çalışacağız.

Brush tool‘un kısa yolları nelerdir?

Alt + sağ click varyasyonlarını kullanırken sağa sola çekerken fırçamızın boyutunu;

Alt + sağ click varyasyonlarını kullanırken yukarı aşağı çekerken fırçamızın sertlik değerini belirleyebileceğiz.

Bu kısa yollar işlem yaparken hızlı aksiyon almanız için çok önemli.

Tool: Araç

Flow: Akış

Hardness: Sertlik

Bir önceki tasarımımız ”Mask” (yukarıda) üzerinden yapacağımızı anlatım videomuza da aşağıdan ulaşabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win