Gün içerisinde birçok fotoğraf çekiyor veya unutulmaz anlarımızı ölümsüzleştiriyoruz. Bu tip anlarda bazen her şey güzel gitsede içerisinde bulunduğumuz anın keyfini yaşarken, fotoğraf içerisindeki pürüzler canımızı sıkabiliyor. Çok kez aranan ”Photoshop Arka Plan Silme’‘ veya değiştirme işlemini bugün sizlere paragraflarla açıklayarak video ile birlikte süsleyeceğiz!

Gelin hep birlikte Photoshop Arka Plan Nasıl Silinir inceleyelim!

Resimde Arka Plan Nasıl Silinir?

Bir görsel içerisinde arkaplan silmeniz için tabiiki elimizde 2 objeden oluşan bir görüntü olmak zorundadır. Başka bir deyişle sileceğimiz materyal dışında farklı alanlarda bulunmalıdır ki, silinecek kısım diğer objelerden ayrılsın. Ama biz bu yazımızda örnek olarak Photoshop Arka Plan Silme işlemini göreceğiz.

Photoshop Arka Plan Silme
Photoshop Arka Plan Silme

Örnek fotoğrafta gördüğünüz gibi basit bir görseli ele aldığımızda, 3 ana kısma ayırabiliyoruz. Zıplayan insanlar, deniz ve arka taraftaki güneş ile hava. Görselleri bu şekilde düşünürsek Adobe Photoshop içerisindeki (veya herhangi bir programdaki) kullanma rahatlığımız artar. Yani neyi neyden ayıracağımızı net bir şekilde farkederiz.

Photoshop Arka Plan Silme

Birçok fotoğraf rotüşlama ve dizayn etme programları olduğu gibi Adobe Photoshop bu programlar içerisinde en yaygın kullanılanı ve en çok tercih edileni. Daha önceki yazılarımızda dijital tasarım içerisinde kullanılan programlardan zaten genel olarak bahsetmiştik. Photoshop üzerinde arka planı silebileceğiniz birçok çeşit mevcut. Manuel ya da Adobe Photoshop içerisindeki araçları kullanarak fotoğrafın durumuna göre bunları kullanabilirsiniz.

Photoshopta Arka Plan Rengi Nasıl Değişir?/Arka Plan Rengi Nasıl Değiştirilir?

Photoshopta Arka Plan Rengi değiştirme de, Photoshop arka plan silme konusu ile birlikte anlatilabilmektedir. Yani bir arkaplanı sildiğinizde otomatikmen onun yerine hali hazırda başka bir arkaplan koyma şansına sahip olacaksınız.

Bu kısımda asıl bahsetmemiz gereken şey, arkaplan silmek için yukarda verdiğimiz örnek fotoğraftaki gibi arkaplanı seçmemiz gerekecek. Seçtiğimiz arkaplan ister siler, ister değiştirir, istersekte rengi ile oynayabilme özgürlüğüne sahibiz.

Fon Resim Ne Demek? Fon Ne Anlama Geliyor?

Photosop arka plan silme işlemi veya arka plan rengi değiştirme işleminde en çok duyduğumuz terimlerden bir tanesi de ”fon” kelimesi oluyor. Peki fon resim ne demek? Fon ne anlama geliyor? Gelin bunu açıklayalım.

Fon  özellikle fotoğrafçılıkta duyduğumuz kavramlardan bir tanesi. ”Arka fonu değiştir”, ”yeşil fonu kullanalım”, ”farklı fonlar denensin” gibi sözleri illaki duymuşuzdur. Yeşil fonuda özellikle YouTube’da video çekenlerin arkasında görmüş ve arkaplanı kaldırmak için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Fonu bunlar için kullanabiliriz. Arka plan yerine, arka fon öbeğinide duymaktayız.

Yeşil Fon (Fon Resim Ne Demek? Fon Ne Anlama Geliyor?)

Photoshopta Renk Nasıl Değiştirilir?

Photoshop Arka Plan Silme” konusu ile alakalı sorulan sorulardan bir tanesi de ”Photoshopta renk nasıl değiştirilir?”. Bu soruya da arka plan renk değiştirme kısmında değineceğiz fakat kısaca söylemek gerekirse, program içerisinde sol alttaki renk paletinde renk değiştirebiliyorsunuz. Tabii ki, renk değişimi yapmanız için ise, rengi değiştirilecek objenin program içinde somut olması ve bir renge sahip olması gerekmekte.

Bu özelliği taşıyan objelerin rengini de dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz ama en önemlisi tabii ki nasıl bir renk değişikliği yapacaksınız. Tamamen bir renk değişikliği mi yoksa, bir fotoğrafın rengini kısma, doygunluğunu azaltıp-arttırma gibi…

Photoshop Nasıl Geri Alınır?

Photoshop içerisinde geri al komutu: Geri alma zincirinde bir adım geriye gider. Bunun içinDüzenle > Geri Al öğesini seçebilir ya da klavyede Control + Z (Win) / Command + Z (Mac) kısayollarını kullanabilirsiniz.

Bir adımdan daha fazla şekilde geri gitmek istiyorsanız klavyede Shift + Control + Z (Win) / Shift + Command + Z (Mac) kısayollarını kullanabilirsiniz.

Photoshop Arka Plan Silme Videolu Anlatım

Sizler için özel çekim yaptığımız arkaplan silme videosuna ve daha fazlasına ManhattanGrafik kanalından ulaşabilirsiniz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win