Bugünkü yazımızda sizlere Adobe Photoshop CC üzerinde, pen tool aracı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi vermek istiyorum. İlk yazımızda kullandığım programlar ve amaçlarımı aktarmıştım. Bugün ise pen tool nedir sorusunu odak olarak alacağız.

Genellikle pen tool‘u çizim yapma ve seçim yapma gibi amaçlarla kullansamda bir çok farklı işlevi var. Bunu sizlere video üzerinden sesli anlatım yaparak anlatacağım ve çizim örneklerim sayfanın en aşağı kısmında olacak 

Ayrıca bundan birkaç ay önce yaptığım bir afişte, pen tool aracını seçim yapmak için kullandığım videoya da buradan ulaşabilirsiniz. Bu video pen tool nedir sorusu için güzel bi cevap olacaktır.

Pen Tool Nedir/Ne İşe Yarar?

Pen tool normal de Adobe’un bir çok programında yer alan bir araç ve tamamında amacı aynı. Çizim ve seçim yapmak. Genellikle vektörel olarak (Adobe Illustrator’da) kullanımı sık olsa da bir çok işimizi görüyor.

Pen tool aracı daha öncede bahsettiğimiz gibi Adobe programları içerisinde manuel bir şekilde çizim yapmak, şekil çizmek, ”path” oluşturmak adına kullandığınız bir araç. Aracın varyasyonları içerisinde seçim yapabiliyor, bunları renklendirebiliyor ve çeşitli özellikler ile birlikte donanımlaştırabiliyosunuz. Özellikle seçim yaparken hassas durumlarda çok sık kullanılıyor. Bu yüzden ‘’brush tool’’ ile birlikte önemini bir hayli yüksek görüyorum. Zaten bir kere mantığını öğrenince diğer programlarda da bunu halletmiş olacaksınız.

Yukarda sizlere gösterdiğim çizimlerde ise, oradaki her türlü işlem bu araç ile yapılmakta. Dış hatlardaki çizgileri çizmekten, küçük ayrıntıya; gölge vermekten, renklendirmeye her türlü işlemi bu araçla yapıyoruz. Özellikle bu çizimlerde mantığımız ekstra işlem yapmadan el hassasiyetimizle somut bir şeyi ortaya çıkarmak. Genellikle vektörel çizimleri, çizim tableti ile kullanarak yapsakta benim böyle bir imkanım olmadığı için sadece mouse, alt tuşu ve boşluk tuşu ile görselliği ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

Photoshop Pen Tool ile Çizim yapmak/ Pen Tool Nedir ?

Sizlere sesli anlatım yaparak teknik bilgilerimi aktarmaya çalıştığım videoda, ayrıca küçük bir pratikte yapıyorum. İyi seyirler dilerim ?

Adobe Photoshop Kalem Aracı Nasıl Kullanılır?

Pen tool’u kullanarak yaptığım bazi çizimleri de ekstra bu kısımda göstermek istiyorum. Daha fazlasına İnstagram sayfamızdan ulaşabilirsiniz. 🙂

 
 

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win