Bu yazımızda pazarlama içerisinde yer alanlar okuyucularımızın muhtemelen duymuş olduğu en önemli metadolojilerden biri olan 4P nedir ve nelerden oluşmuş olduğundan bahsedeceğiz.

4P Nedir ?

Daha önceki yazılarımızdan dijital pazarlama ve pazarlamadan bahsetmiştik. Bugün ise Pazarlamada 4p Nedir bunun üzerinde duruyoruz. 4P pazarlamada önemli bir yeri olan terimdir. Pazarlamanın babası olarak Kabul edılen Philip Kotler tarafından geliştirilmiş ve literatürde çok önemli bir yer kazanmıştır.

4P’nin açılımı:

  • Product (Ürün)
  • Price (Fiyat)
  • Place (Yer)
  • Promotion (Tutundurma) olarak literatürde yer almıştır.
4p nedir sorusunda temel olarak pazarlama için gerekli adımlar gelmelidir.
4p nedir sorusunda temel olarak pazarlama için gerekli adımlar gelmelidir.

4P ile birlikte anılan Philip Kotler kimdir?

Uluslararası İngiliz iş gazetesi tarafından, Jack Welch, Bill Gates ve Peter Drucker arından tüm zamanların 4. Önemli gurusu (bir işte çok önemli kişi, usta) olarak seçilmiştir.

Ayrıca ‘’Avrupa Yöneticilik Merkezi’’ tarafından pazarlamanın stratejik uygulaması konusunda dünyanın önde gelen uzmanı olarak duyurulmuş ve dijital pazarlamanın en önemli öncüleri olarak kabul görmüştür.

Ürünümüzün hangi evrelerden geçip piyasa şartlarında nasıl tutunacağını göstermek için literatüre “4P – Pazarlama Karması”nı armağan eden Philip Kotler. 4p nedir sorusunu sorduğumuzda aklımıza gelmesi gereken kişilerin başındadır.

Product (Ürün)

4p nedir sorusu sorulduğunda aklımıza gelecek ilk şey üründür. Bir pazarlama için ilk başta elimizde pazarlayacak bir şey olmak zorundadır. Bu sebeple ürün bu terimin ilkidir.

Good + Service = Product

Pazarlayacağınız ürün soyut veya somut olmak zorundadır. Yani sadece bir eşyayı satmaz aynı zamanda hizmet satabilir, pazarlayabilirsiniz.

Burada ‘’Good’’ için bir odunun belli aşamalardan sonra masa olmasını örnek verebilirken; ‘’Service’’ için ise bir hastanın belli aşamalardan sonra iyileşmiş bir birey olmasını göz önüne alabilirsiniz.

Daha somut bir örnek vermek gerekirse,

  • Bir pizzanın fiyatı farklı dükkanlarda farklı olabilir (Good).
  • Muayne ücretleri bir hizmet olarak verilirken, farklı hastanelerde farklı fiyatları olabilir. (Service)

Price (Fiyat)

Artık pazarlayacağımız bir ürünümüz olduğunda, buna pazara göre bir fiyat biçmek gerekmektedir ve pazara girerkende müşteriler için en önemli kriterlerden biride kuşkusuzki bu oluyor. Elimizdeki ürünün özellikleri ve buna sağladığımız hizmet ile birlikte artık fiyat belirlemeliyiz. Fiyatı belirlerkende, pazar içerisindeki geniş çemberi göz önüne alarak, ürün özellikleri ve rakiplerimizin benzer ürünleri için çizdiği fiyat aralığından hedef kitlemizi cezbetmeliyiz.

Fiyat ve ürün ikilisini birlikte düşündüğümüz zaman, kuşkusuz aklımıza gelecek şeylerden bir tanesi de ”kalite” oluyor. Pahalı ürün kaliteli ürün, ucuz ürün kalitesiz ürün müdür? 

Fiyat, kaliteyi belirlememektedir. Aslında kaliteyi ve fiyatı belirleyen müşteri memnuniyeti ve buna bağlı olarak aldığımız ”feedbackler” (geridönütler)dir. Müşteri memnuniyetini belirleyen, ürünümüzün özellikleri ve buna sağladığımız hizmettir.

Fiyatlandırma yaparken temel amaçlarımızdan birisi, arz-talep dengesinin kurmak, yani arz edenin ve talep edenin razı olduğu fiyatı bulmaktır.

Place (Dağıtım)

Artık bir ürünümüz ve bu ürünümüzün fiyatı var. Sırada bizim tüketicileri, yani müşterilerimizi bulmak kaldı. Peki onları nasıl bulacağız? Buradaki temel amacımızda, ürünümüzü doğru yere ve doğru zamanda taşımak, dağıtmak olacak. Kuracağımız sistem ve arz ile birlikte, tüketicinin ürünümüzü kolayca bulmasını sağlamalıyız. Burada unutmamamız gereken şey, ürün fiyatımız ve ürünümüz ne derece iyi olursa olsun onu müşterinin kolay ulaşabileceği bir hale getiremezsek pazarda başarısız olacağız. Müşterilerimiz ise doğal olarak alternatif ürünlere yöneleceklerdir.

Bunu Avusturyalı yazar, konuşmacı, danışman, öğretim üyesi ve yönetim bilimci Peter Drucker’ın bir sözü ile anlamlandıralım “En büyük değişiklik, yeni üretim veya tüketim yöntemlerinde değil, dağıtım kanallarında olacaktır.”

Promotion (Tutundurma)

Fiyatlandırdığımız ve aynı zamanda doğru şekilde ulaştırdığımız ürünlerin kalıcılığı, müşterilerimizin onları farkında olmasını sağlamamız gerekmektedir. Mükemmel şekilde ürettiğimiz ürün, cazip fiyat ve doğru zamanda doğru yerde ihtiyaçlara karşılık veren ürünümüz hedef kitlemiz tarafından ne kadar biliniyor? Ürünümüz yeteri şekilde tanıtılmamış ve duyurulmamışsa satış grafiğimizdeki başarılar çok sürekli değildir. Bununla birlikte yine başarısızlıkla sonlanabilecek bir strateji izlemiş olmamız kaçınılmazdır.

4p nedir dendiği zaman kısaca aklımıza gelmesi gereken terimleri irdeledik.

Pazarlama Karması 4P Örneği

Bir telefonu pazarlayacağımızı düşünelim. Bu telefonun yüksek teknoloji ve iyi bir performansı olduğunu varsayarsak ürünümüz hazır konumda olmaktadır.

Türkiye şartlarında bu telefona 6-8 bin TL arası bir ücret biçtiğimizde ise fiyatlandırmasını yapmaktayız. Bu telefonumuz satılacağı ülkede, bilindik teknoloji mağazalarına ve markamızın kendi mağazalarına gönderildiğinde müşteriler için kolay ulaşılabilir olmasını sağlamış olduk. ”Promotion” için ise, ürün çıkmadan büyük lansmanını yapmak, daha sonra internette ve televizyonda (güncel şartlarda özellikle internet reklamları) reklamlar vererek ürünümüzün bilinirliğini arttırmış olduk.

Böylece ürünümüzün pazarda tutunması adına gerekli adımları bu şekilde basitçe sıralamış olduk.

 

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win