Muhtemelen hepimiz zaman zaman çok paramız olduğunu düşünmüş, satın alabileceğimiz şeyleri hayal etmiş ve kafamızda bunun rotasını çizmişizdir. Bugün, bu çok para için yatırım yaptığımızı, işe girdiğimizi veya hisse senedi aldığımızı düşünelim. Sizce paramızı ne kadar zamanda ikiye katlarız?

Herkes gibi elimizde bir miktar para varken bunu değerlendirmeyi, yatırım yapmayı ve miktarını arttırmayı düşünürüz. Kuşkusuz bunu yaparken hepimiz en kısa yolu tercih edeceğizdir ama bunun en kısa ve matematiğe en uygun yolu nedir?

Paranızın İkiye Katlanması

Bu soruyu, ekonomist ve akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın videosundan yola çıkarak sizlere aktarmak istiyorum. İlk önce şunu düşünelim, sizce parayı ikiye katlamak için elimizdeki paranın ilk miktarının bir önemi var mıdır, yoksa hangi parametreler buna dahildir? Elimizde 10.000 $ varken bunu 20.000 $ yapmak için gerekli parametreler tam olarak nedir? Bu kısımda düşüneceğimiz şey kuşkusuz bu parayı nasıl bir yatırımda kullandığımız olmalıdır. Yani örnek olarak bir şirket hissesi alarak yatırımı yaptığımızı düşünelim. Bu şirkette 10.000 $’lık bir hisse değerinin katlanması için tahmini olarak o şirketin bize yıllık olarak ne kadar getiri getirdiğidir.

Hayal ettiğimiz bu şirkettin çok sabit ilerleyen bir şirket olduğunu ve şuanki durumlardan hiç mi hiç etkilenmediğini de düşünelim(!) Bu şirket bize yıllık %10’luk bir getiri sağlasın ve bu her ne kadar tahmini olsa da kabul ettiğimiz, sabit olan bir parametre olsun. Bunun yanında ülkedeki enflasyon %0 olsun. Tıpki şuan Almanya’da olduğu gibi. O zaman bunun hesaplamasını kolayca yapabileceğiz. Matematikte bu formülü şu şekilde verebiliriz;

İşlemi şimdi yapabiliriz.

log2 / log( 1 + 0.1 ) = 7.27 ‘dir. Bunun anlamı siz %10’luk getiri yapan bir işte paranızı 7.27 yılda ikiye katlayabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Tabloyu yine şu şekilde verebiliriz;

Peki enflasyon %0 olmasaydı ne olurdu? Mesela %5 olsaydı biz bu getiriyi %10-%5 yani net getiri %5 diye hesaplayıp aynı işlemi yapabilecektik. Burada da tabiki önemli olan nokta, Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın dediği gibi paranın alım gücü olduğu ortaya çok net bir şekilde çıkıyor.

Kaynak: Prof. Dr. Özgür Demirtaş


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win