Bilim kurgu filmlerinin favori konularından biri olan paralel evren gerçekten var olabilir mi? Bugüne kadar birçok teori ile açıklanmaya çalışılan ama net bir kanıt bulunamayan bu konuyla ilgili NASA’dan çığır açan yeni açıklamalar geldi.

Önce paralel evren nedir konusunda kısaca bilgi verip, birkaç teoriden bahsettikten sonra NASA’nın açıklamalarını sizlere aktarmak istiyorum. Kemerlerinizi bağlayın. Başlıyoruz.

paralel evren

Paralel Evrenler Nedir?

Çoklu evren; birbirinden farklı, gözlemlenebilir evrenlerin toplamıdır. Bilim insanları tarafından teleskop ile gözlemlenebilen evren yaklaşık 93 milyar ışık yılı genişliğindedir. Ancak bu sayı hipotezsel çoklu evrenin çok küçük bir kısmına karşılık gelir. Çoklu evrenler var olan sonlu ve sonsuz her şeyi kapsar. Bu çoklu yapının içinde bizimkisiyle tamamen aynı olan evrenlerin yanında; tamamen farklı, paralel evrenler de vardır. Çoklu evrenin alt başlıkları gibi düşünebileceğimiz paralel evrenler bizden bağımsız evrenlerdendir.

paralel evren

Bilim insanları bu zamana dek çoklu evrenlerin varlığını açıklamak için bazı teorilerden yararlanmıştır. Gelin şimdi sizlerle kısaca bu teorilerden en bilindik olanları inceleyelim.

1- Sicim Teorisi

Sicim Teorisine göre, evreni oluşturan temel parçacıklar tek boyutlu süper küçük sicimlerden meydana gelir. Dünya üzerindeki tüm fiziksel kuvvetleri sicimlerle açıklamak mümkündür. Sicim teorisi 10 uzay boyutu ve 1 zaman boyutu olmak üzere 11 boyuta ihtiyaç duyar. Bunun çoklu evrenler ile ilişkisine gelirsek özetle 11 boyutlu bir kainatta evreni meydana getiren sicimleri düzenlemenin 10500 yolu vardır. Yani matematiksel olarak kainatta en azından 10 üzeri 500 evren var olmalıdır. Yaşadığımız evren bunlardan sadece herhangi biridir.

2- Büyük Patlama Teorisi

Birbirlerine paralel olan iki evren ara sıra çarpışarak büyük patlamalara neden olur. Meydana gelen bu patlamalar sonsuz uzaklıktaki evrenlerde, içinde yaşadığımız evrende olduğu gibi yeni oluşumlara yol açabilir. Aslında 11 boyutlu uzayda birbirine paralel olarak yüzen bu iki sonsuz uzunluktaki evren şeridi, farklı noktalarda defalarca kez çarpışmış olabilir. Her çarpışma noktasında ayrı bir büyük patlama yaşanmış ve başka bir evren oluşmuş olma ihtimali çok yüksektir.

paralel evren

Çoklu ve paralel evrenler kavramlarından ve bunları açıklayan bazı teorilerden bahsettikten sonra NASA’nın açıklamalarına geçmenin zamanı geldi. Paralel evrenler konusu, yakın zamanda yapılan bu açıklamalar ile sonunda ispatlanmış olabilir.

NASA’nın Paralel Evrenler Hakkındaki Yeni Açıklamaları

2003 yılından beri “Evreni Dolduran Hayalet Parçacıkları” aramakta olan Peter W. Gorham liderliğindeki araştırma grubu özel olarak tasarlanmış bir balon kullanıyordu. Bu balon ile Antarktika buzullarının yüksek enerjili nötrinolarla etkileşime girdiğinde yaydığı radyo dalgalarını tespit etmeyi amaçlıyorlardı. Antartika’nın verilere zarar vermeyecek soğuk ve kuru havasından yararlanılan bu deneyde balon yerden yükselerek bir ay boyunca uzaydan gelen yüksek enerjili parçacıkları tarayacaktı.

paralel evren

Ancak bu iki yıl boyunca işe yarar hiçbir veri elde edemeyen bilim insanları üçüncü uçuş sırasında eski verileri tekrar gözden geçirme kararı aldı. Özellikle rastgele sesleri tekrar incelemeye alan ekip pek de olası görünmeyen yeni bir detaya rastladı. Bulgulara göre, alınan sinyalin uzaydan değil de daha çok yerin altından geliyor olduğu gözlemlendi. Yani bu sonuca göre tam da bizimkinin yanı başında paralel bir evren bulunmuş olabilirdi.

Ulaşılan bu bilgi ile parçacıkların zamanda geriye yolculuk edebildiği ve bunun paralel evrenlerin varlığına kanıt olabileceği öne sürüldü. Yetkililer tarafından şu açıklama yapıldı;

“Bu sinyali açıklamak için bizimkiyle aynı büyük patlamada meydana gelen paralel bir evrenin varlığına ihtiyaç var. Bu ayna dünyada artılar eksiyle, sağ solla yer değiştiriyor ve zaman geriye doğru akıyor.”

paralel evren

NASA’nın bu yeni açıklamaları paralel evrenleri açıklamak konusunda tam olarak yeterli olmasa da bu konudaki çalışmalar için büyük bir devrim oldu ve Çoklu Evren Teorisi destekçilerine bir kanıt daha sundu diyebiliriz.

Peki, bunca kanıtın üstüne siz ne düşünüyorsunuz? Belki de başka bir evrende, başka siz vardır. Olabilir mi?

Konuyla ilgili YouTube videomuza göz atmanızı öneririz:

Yazı Önerisi: Hayatımızda Altın Oran


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win