Ortaya Çıkışı

Öjenik 20. yüzyılda Sir Francis Galton tarafından ortaya atılmış, sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı bir toplumsal akım veya toplumsal felsefedir. Öjenik engelli, hasta, homoseksüel insanların ayıklanması ve sağlıklı bireylerin çoğaltılması yoluyla bir insan ırkının “ıslah edilmesi” anlamına geliyordu. 

Devlet kimlerin üreyip, kimlerin üremeyeceğine karar vererek, en uygun genetik kombinasyonların oluşturulması ve “üstün insan ırkının” yaratılması amaçlanmaktaydı.

Bu çalışmanın yürütücüleri ve fikir babaları Evrim teorisinden bildiğimiz Charles Darwin’in akrabası ve arkadaşlarından oluşmaktaydı. Lakin Darwin bu fikre karşı çıktığını açık bir dil ile belirtmişti.

” Öjenik, insan evriminin kendisini yönetmesidir.”

Avrupa’da Yayılması

İlk benimseyen ve yayan kişi Ernst Haeckel‘dir. Bu uygulamayı Alman toplumu içerisinde yaygınlaştırmak için çeşitli propaganda faaliyetleri yürütüyordu. Fakat öjenik uygulamalar Alman toplumu içerisinde Naziler iktidara gelene kadar yaygın bir biçimde uygulanmadı. Naziler ise iktidara geldikten sonra çeşitli dönemlerde, çeşitli vesileler ile öjenik uygulamaların icra edilmesini sağladılar. Hitler’in süper asker fikrinin temellide buradan gelmektedir.

ABD’de Yayılması

 İnsan Irklarının Evrimi başlıklı bir makalesinde ortalama bir zencinin zeka yaşı, Homo sapiens (günümüz insanı) türüne ait on bir yaşındaki bir çocuğun zekasına ancak ulaşabilir diye yazıyordu. Bu yüzden orada da uygulandı.

1907’de Indiana eyâletinde kabul edilen bir kanunla zekâ özürlü, sağır ya da körler zorla kısırlaştırılmaya başlanmıştır.

1909’da Washington ve Kaliforniya eyaletleri kabul etmiştir.

1927’de Virginia eyâletinde zekâ özürlüler kısırlaştırılmışlardır. Yasa, Amerika’nın pek çok eyâletinde 1960 yıllarına kadar yürürlükte kalmıştır. Toplamda 67000 insan kısırlaştırılmıştır.

Bazı teorilere göre günümüzün öjenik uygulaması, insan yapımı virüsler ile yapılmaya çalışma durumudur.

Yapılan çalışmalar, makaleler ve görseller rahatsız edici bir şekilde vahşet gösterdikleri için yazının içine yerleştirmedik. Sadece değerli okuyucularımızın bilgilerini tazelemek ve bilmeyenlere insanın bilimdeki karanlık yüzünü bilmesi gerektiği düşündüğümüz için yüzeysel anlatmaya çalıştık.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win