Siz de yeni şeyler öğrenmek ve donanımınızı arttırmak istiyor fakat bunun için yeterli vaktiniz olmadığını düşünüyor musunuz? Peki, size bir yetkinliğe ulaşmak için sadece 20 saate ihtiyacınız olduğunu söylesem, ne dersiniz? Bu yazımda sizlere Mark Zuckerberg’den Elon Musk’a birçok başarılı ismin anahtarı olan İlk 20 Saat Yöntemi hakkında bilgi vereceğim.

       Yazar Josh Kaufman yeni bir dil öğrenmek, bir enstrüman çalmak yada herhangi bir konu hakkında uzmanlaşmak hiç fark etmeksizin öğrenmek istediğiniz ne olursa olsun ilk 20 saatte büyük ilerleme sarf edeceğinizi söylüyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre konuyla temastan sonraki ilk 20 saat beynimizin en aktif, en etkin öğrenme süresi olarak kabul ediliyor. Bu da bizi 20 Saat Yöntemi’ne itiyor.

Öğrenmek için İlk 20 Saat Yöntemi Nasıl Uygulanır?

1. İlk Olarak Konunuzu Seçin ve Plan Yapın

      Öğrenmek istediğiniz şeyi kafanızda netleştirin ve küçük parçalara ayırın. Basitten başlayarak kendinizi ilerletin. Örneğin bir müzik aleti öğreniyorsanız temel akorları öğrenerek başlayın. Uzman olmaya gerek yok, birkaç akorla çok sayıda şarkı çalabileceğinizi göreceksiniz.

2. Hatalarınızı Düzeltecek Kadar Öğrendiğinizden Emin Olun

      Yanlışlarınızı düzeltecek seviyeye gelmek bir şeyi öğrendiğinizin en temel göstergesidir. Bu nedenle kendi kendinize hatalarınızı fark ediyor olabilmek çok önemlidir.

3. Çalışmalarınızı Bölecek Şeylerden Uzak Durun

      Elbette bu yöntemi uygularken çalışacağınız süreyi sadece öğrenmek istediğiniz konuya odaklanarak geçirmek çok önemli. Bu nedenle dikkatinizi dağıtacak her türlü şeyden uzak durmalı ve konsantrasyonunuzu tamamen işinize vermelisiniz. Eğer bu konuda sıkıntı yaşıyorsanız ‘ODAKLANMA SORUNUNU YENMEK İÇİN TAVSİYELER’ başlıklı yazım size yardımcı olabilir.

4. Devamlılığı Sağlayın

      Bir diğer püf nokta ise disiplinli olmaktır. Başarıya ulaşmanız için rutinlerinizi bozmamanız gerekir. Devamlılığı sağlayabildiğiniz takdirde hedefinize adım adım yaklaşarak sonunda ulaştığınızı göreceksiniz.

5. Toplamda En Az 20 Saat Pratik Yapın

      Gerçekten istediğiniz bir şey için günde 1 saatinizi ayırmak çok zor olmasa gerek. 1 ayın sonunda başarıya ulaşacağınızı düşünerek kendinizi motive edin. Yorulsanız da, bıksanız da asla vazgeçmeyin. 20 saat pratiğinizi mutlaka tamamlayın.

      20 saatlik süreci planlamaya yardımcı olması adına benzer bir yöntem olan Benjamin Franklin’in 5 Saat Kuralı’nı da hayatınıza katabilirsiniz. Bu kuralın temel mantığı da hemen hemen aynı,  pazartesiden cumaya kendinize günlük hedefler koyuyor ve yeni şeyler öğrenmek için günde 1 saat çalışıyorsunuz. 1 ayın sonunda 20 saati tamamladığınızda ise istediğiniz donanıma sahip olmuş oluyorsunuz. Benjamin Franklin bu yöntem ile sadece üç yıl alabildiği eğitimin açığını fazlasıyla kapattığını söylüyor.

Ayrıca İlk 20 Saat Yöntemi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyarsanız Josh Kaufman’ın yaptığı TEDx konuşmasına aşağıdan göz atabilirsiniz.

Youtube içeriği için buraya bakabilirsiniz.

      Siz de yeni şeyler öğrenmek için hevesliyseniz ama bir türlü başlayamıyorsanız bugün bir adım atın. Bu yöntemi kullanarak başarıya ulaşmaya çalışın. Planlı ve disiplinli 20 saatin ardından gözle görülen ilerlemeyi fark edeceğinizi umuyorum.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win