Birçok insan gibi siz de odaklanma sorunu yaşıyor musunuz? Mesela ders çalışırken, kitap okurken veya herhangi bir iş yaparken kendinizi tam anlamıyla veremediğinizi hissedip, dış etmenler ya da kafanızın içinde akıp giden düşünceler nedeniyle sık sık bölünüyor musunuz? Odaklanamamak zaman kaybı yaşamanıza ve belki de başarısız olmanıza yol açıyor mu? Eğer öyleyse endişelenmeyin çünkü bazı pratik çözümler ile odağınızı arttırmak mümkün. Benim de kendi hayatımda uygulayıp faydasını gördüğüm bir takım yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

DIŞ ETMENLERİ KONTROL ALTINA ALIN

       Odaklanmaya çalışırken çevreden gelen dış etkiler elbette hepimizi rahatsız eder. Bu nedenle çalışma ortamımızı elimizden geldiğince izole etmek çok önemlidir. Kendiniz için sessiz, aydınlık ve konforlu bir alan oluşturulmalısınız. Bazılarınızın “Ama ben müzikle daha iyi çalışıyorum.” dediğini duyar gibiyim. Her ne kadar müziğin size iyi geldiğini düşünseniz de beynimiz aynı anda iki işe birden odaklanamaz. Bu durum da zihnimizin iki kat yorulmasına ve odağımızın daha çabuk dağılmasına neden olur. Konuyla ilgili Barış Özcan’ın aşağıdaki videosuna göz atmanızı öneririm.

https://www.youtube.com/watch?v=INnAYTwubeo

       Bir diğer önemli faktör de bulunduğunuz ortamın sıcaklığıdır. İşte o hepimizin çok yakından bildiği esneme ile başlayıp kendimizi yatakta bulmamıza neden olan ani uykuların sebebi fazla sıcaklık olabilir. Böyle hissettiğinizde camınızı açıp ortamı havalandırmak, kısa süreliğine de olsa soğuk havayla yüz yüze gelmek çok iyi gelecektir.

       Bunların yanında teknolojiyi de olabildiğince bu alanın dışında bırakmak gerekir çünkü en ufak bir bildirim sesi kafanızı dağıtabilir ve yaptığınız işi bırakıp telefona esir olmanıza neden olabilir. Bu yüzden telefonunuzu sessize almalı veya odanızın dışında bırakmalısınız. Eğer kendi iradenizle bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız, aşağıda belirttiğim benim de fazlasıyla yararını gördüğüm uygulamalara göz atabilirsiniz.

  • Forest: Bu uygulamada telefonunuzdan uzak kaldığınız süre boyunca büyüyen tohumlarınız ağaçları, ağaçlarınız da ormanları oluşturuyor. Ormanınızın gelişimini gözlemlemek sizi mutlu ederek telefonunuzdan ayrı kalmanıza yardımcı oluyor. 
  • Flip: Bu uygulama ise telefonunuzu yüz üstü çevirmenizle başlayıp elinize almanızla son bulan bir kronometreden oluşuyor. Bunun yanında uygulamanın telefondan uzak kalma sürelerinizi kaydedip odaklanmanıza puan veriyor oluşu sizi fazlasıyla motive ediyor. 

ODAKLANMAK İÇİN BAZI TEKNİKLERİ KULLANIN

       Daha önce hiç odaklanmak için farklı disiplinler uyguladığınız oldu mu? Birazdan bahsedeceğim her biri bilimsel araştırmalarla onaylanmış bu yöntemleri uygulayarak da dikkat dağınıklığınızı kontrol altına alıp odaklanmanızı arttırmak elinizde.

  1. ZOR İŞLERDEN ÖNCE KOLAY RİTÜELLER EKLEYİN

       Bir işe başlamadan önce kendinizi zihnen buna hazırlamak odak seviyenizi yükseltecek çok önemli bir yöntemdir. Bunun için kendinize başlamadan önce yapılacaklar rutini oluşturabilirsiniz. Örneğin, çalışmanıza başlamadan önce her seferinde bir kahve yapabilir veya bir bardak su içebilirsiniz. Bir süre sonra bu rutinleri yapmak beyninize birazdan çalışmaya başlayacağınız sinyalini verecektir. Böylelikle odaklanma hızınız artacaktır.

2. YAPILMAYACAKLAR LİSTESİ OLUŞTURUN

       Uzmanlara göre dikkatimiz dağıldıktan sonra tekrar odaklanmak 25 dakikaya kadar sürebilir. Bu nedenle yapmamız gereken dikkatimizin dağılmasını önlemektir. Bunun için çalışma esnasında canınız sosyal medyanızı kontrol etmek istediğinde eyleme geçmek yerine bunu not alın. Düşüncenizi kâğıda aktarmak odağınızın dağılmamasına yardımcı olacaktır.

3.  “ 5 TANE DAHA” YÖTEMİNİ KULLANIN

       Sıkıldığınızı ve artık bırakmak istediğinizi fark ettiğinizde, hemen vazgeçmek ve o işten uzaklaşmak doğru değildir. Bunun yerine kısa bir süreliğine daha devam etmek için “ 5 TANE DAHA” yönteminden yardım alabilirsiniz. Örneğin bir test çözüyorsanız 5 soru daha çözmeyi veya bir slayt hazırlıyorsanız 5 sayfa daha oluşturmayı deneyin. Bu sayede daha sabırlı olmaya başlayabilir ve dikkat eşiğiniz yükseltebilirsiniz.

4. KONSANTRASYON EGZERSİZLERİ DENEYİN

       Düzenli uygulandığında odaklanma sürenizi arttıracak kanıtlanmış bir takım egzersizler bulunuyor. Bu egzersizleri rutin olarak uygulamaya başladığınızda dikkat yoğunluğunuzdaki artışı siz de gözlemleyeceksiniz. Gelin şimdi bazı egzersiz örneklerinden bahsedelim.

  • Her sabah uyandığınızda veya akşam yatarken 15 dakika boyunca hiçbir şey yapmadan bir sandalyede oturun.
  • Bir saati gözünüzün önüne alın ve 5 dakika boyunca saate odaklanarak gözünüzle saniye çubuğunu takip edin.
  • Elinize bir kitap alın ve açtığınız rastgele bir sayfadaki kelimeleri saymayı deneyin.

       Egzersizler çok kolay gibi gözüküyor değil mi? Denedikten sonra aslında ne kadar zor olduğunu fark edecek ve çok şaşıracaksınız.

       Unutmamalısınız ki odaklanma sorununuzu yenmek istikrar gerektiren bir süreçtir. Gelişimi gözlemleyebilmek için disiplinli olmak ve harekete geçmek gerekir. Bu nedenle şimdi ayağa kalkın ve yukarıda bahsettiğim önerilerden size en uygun olanları hayatınıza ekleyerek bir fark yaratın. Emin olun başarı arkanızdan gelecektir.

Yazı Önerisi: Karantina Günlerinde İngilizce Geliştirmek


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win