1998 yılı en çok satan cep telefonlarını üreten şirket. 2003 yılında en çok satan 1100‘ın üreticisi. 2007 yılında küresel pazar payının %61’inden fazlasını elinde bulunduran dünya lideri olan bir marka nasıl oluyor da 2013 yılında Microsoft’ta satıldı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Nokia ve Diğer İşletim Sistemleri

Nokia cep telefonlarında işletim sistemi olarak Symbian kullanmasıyla ön plana çıkan bir marka iken 2007 yılında İOS çıkmasıyla kendi işletim sistemlerinin ne kadar hantal oldukları kullanıcılar tarafından anlaşıldı. Bunun üzerine 2008 yılında Android piyasaya sürülünce kendi işletim sistemininde cep telefon üretmekte bağnazlık göstererek kendi kendini piyasanın dışına itti.

Symbian işletim sistemleri ilk lansman edildikleri yıllarda hiçte fena değildi. Uygulama çeşitliği ve yükleme kolaylığı kullanıcıların hoşuna gitmişti. Cep telefonlarında kamera ile uyumları fazlasıyla beğeniliyordu lakin teknoloji git gide gelişiyordu ve bu değişime ayak uyduramayanı yutuyordu, Nokia ‘da olduğu gibi

2007 ikinci çeyrek
2013 son çeyrek

Dokunmatik Ekran Telefonları

Nokia genel olarak dokunmatik ekran cep telefonları üretme yanlısı olmadı. Piyasaya birkaç model çıkardı. Bunlar kalem ile kullanımı ile biraz hantal ve üst düzey kullanıcıların alabileceği sekmentteydi.

2007 senesinde Apple Iphone ile devrim yaptı ve cep telefonlarını parmaklarımızla kontrol edebileceğimi bizlere gösterdi. Fiziksel bir klavye olmadan kolaylıkla yazı yazma olanağı verdi. Bunun dışında diğer telefonlarda mobil sitelerde kaplumbağa hızından girebilirken, Iphone masaüstü bilgisayarların girdiği sitelere Iphone’dan da rahat ve hızlı girmemizi sağlıyordu. Yıl 2007 olduğunu unutmayalım lütfen.

Nokia N900

 

Peki Nerede Hata Yaptı?

Nokia dokunmatik ekran cep telefonlarına bir gelecek göremedi bu yüzden kendi müşterilerinin de o tarafa geçeceğini kestiremedi. İnsanlar işletim sistemlerinden daha fazla olanaklar bekliyordu lakin Nokia Symbian işletimde sisteminde diretmekte ısrarlıydı. (Lumia serisi ile Microsoft işletim sistemi kullanmaya başladı lakin geç kalmıştı.)

Nokia ‘nın üst düzey yöneticileri AR-GE birimini söylediklerine kulaklarını tıkayıp at gözlükleri ile hayatlarına devam ettiler. Çalışanlar ise kovulma korkusu ile sadece denileni yapıp geminin batmasını çaresizlikle beklediler.

Yıllar önce oyuncu telefonu yapmasıyla geleceği çok iyi yorumluyor şeklinde çıkarımlarda bulunabiliriz. Ama bu ileri görüşlülüğünü erken kaybetti.

Nokia ‘nın CEO’su çıktığı bir konuşmada “We didn’t do anything wrong, but somehow, we lost.” Cümlesi herkese ders niteliğinde olmalıdır.

Daha fazla bilgi için konuyla ilgili YouTube videomuza göz atabilirsiniz:


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win