Merhabalar, sizin de günlük basit bir olayın nedenini sorguladığınız oluyor mu ? Yürümek, koşmak nefes alıp, nefes vermek sahip olduğu her detayda gizemler barındıran dünyamızda benim de “neden?” dediğim bir seriye başlıyorum. Belki de nefes vermenin en büyük hali olan, serimin ilk konuğu hapşırık sizlerle.

Hapşırık nedir?

Sözlükte akciğerlerden ağız ve burun yoluyla istemsiz, konvulsif bir hava atılımı olarak geçen hapşırık beynimizin solunum yollarını koruyan, bağışıklığımızı destekleyen basit bir savunma mekanizmasıdır aslında.

Tahriş edici maddeler burun tüyleri tarafından yakalanmadığı ve burun mukozasına dokunmadığı zaman hapşırma oluşur. Geniz boşluğundaki motor nöronlar sinir yoluyla beyne uyarı gönderir. Beynimiz de buna çözüm olarak ağız ve burun yoluyla gerçekleştirdiği hapşırık ile mikropları dışarı atar.

Uyurken hapşırmak mümkün mü?

Hapşırmak sinir siteminin öncü olduğu bir olay olduğu için uyku halinde, sinir hücrelerinin çoğu faaliyetlerini durdurmakta bu nedenle uyku halinde hapşırmamız mümkün değildir.

Hapşırmak zararlı mıdır?

Vücudun savunmayı destekleyen silahı olarak değerlendirdiğimiz hapşırık aynı zamanda kendimize verdiğimiz büyük bir hasara da yol açabilir. Toplum baskısı sebebiyle hapşırmak eylemini utanç kaynağına dönüştüren komik ya da gürültülü hapşırıkları duyar gibiyim. Fakat bu güçlü patlamayı tutmaya çalışmak ne yazık ki tahminimizden beyin kanaması, kalp ritminin değişmesi, işitme kaybı gibi tahminimizden daha büyük sonuçlara sebep olabilir.

Hayvanlar hapşırır mı?

Evet, iguanaların ipi göğüsleyerek en çok hapşıran hayvan olması ile birlikte diğer hayvanlar alemi üyeleri de farklı sebeplerden olsa da hapşırırlar.

Spor yapmak, kaş almak, güneşe maruz kalmak bunlar da nefes alıverişinin artması, genetik faktörler ve sinir hücrelerinin farklı türden uyarılmasıyla hapşırmamıza sebep olabilecek diğer faktörlerdir.

Hapşırık hakkında bilgilerinizin pekişeceği kısa bir video izlemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz. Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim 🙂

Tags: sinir sistemi , beyin kanaması


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win