Bugün yazımızda egonun bir başka boyutu olan narsisizm veya Türkçe’deki karşılığı özseverliği ele alacağız, iyi okumalar.

En kaba tabirle anlatmak istersek: Kişinin kendi bedensel ve zihinsel benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Kelime kökeni Yunan mitolojisinde bir kahraman olan Narkissos‘dan gelir. Narsisizmin ileri boyutlarda olmasına tıpta Narsisistik Kişilik Bozukluğu (NKM) adı veriliyor.

Narsisistik Kişilik Bozukluğu

Narsisizmin ileri boyutlarda seyretmesine verilen tıbbi terimdir. Bireyin kendi bedensel, zihinsel ve ruhsal yani her yönden benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, ileri seviyede kişisel yeterlilik, güç, prestij ve kendini üstün görme ile zihinsel olarak meşgul olup bu durumun kendisine ve başkalarına verdiği yıkıcı hasarı görememesidir. Bunun bir alt tabakası olarak benmerkezciliği söyleyebiliriz. NKM olan kişilerin ilişkilerinde yaşadıkları bazı ciddi problemler vardır. Bunların başında manipülasyon gelir.

Egosantrizm (Benmerkezcilik)

Her şeyi kendine dayandırmak, kendine bağlamak, kendine indirgeme, her şeyde kendi görüş açısından hükümde bulunmak, her şeyde kendini esas almak ve kendi fikrini, mantığını ve duygusunu hareket noktası, örnek, ölçü ve merkez almak eğilimi olarak tanımlanır. Tabiri yerindeyse tanrıcılık denebilir.

Kişilikleri yeni yeni yerine oturduğu için çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır. Bazı durumlarda kendilerini gösterme adına da yaptıkları bilimsel söylenebilir.

Popüler kültürde film karakterleri de narsist kişiliği ile ön plana çıkmıştır. Aklıma ilk gelen örnek Black Swan filmindeki Nina Sayers karakteridir. Mükemmel bir gösteriyi ancak mükemmel biri yapabilir, yani ben.

Narsisizm ile sosyopatlık bazı konularda birbirine benzediği için karıştırılır. Halbuki aralarında ciddi farklar vardır. Sosyopat kelimesini aradığımız zaman “Toplum kurallarına uymayan, empatiden yoksun olan, ahlaki değerlere önem vermeyen, suça meyil gösteren ve benzeri özellikler taşıyan kişilere” denir. İfadesi karşımıza çıkar genellikle. Sosyopatlık sonradan kazanılan bir kişilik bozukluğudur. Bazı tarihteki sosyopat şahsitlere baktığımız zaman dahi derecesinde olduklarını görmemek elzem değildir. Adolf Hitler, David Rockefeller örnek olarak gösterilebilir.

Narsisizm olan birey yanlış yaptığı düşünmez, sosyopat olan birey yanlış yaptığını umursamaz. En kolay tabirle böyle ifade edebiliriz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win