Merhabalar herkese, başladığımız andan beri bizi heyecanlandıran Mühendis Kafası serisinin ikincisi ile karşınızdayım. Kaizen felsefesi, Endüstri Mühendisi adayı olarak benim de benimsemeye çalıştığım, bütün mühendislik disiplinlerinin kavraması gereken Japon kökenli bir stratejidir.

Kaizen Felsefesi

Kelime anlamı olarak “daha iyisi için değişmek”, “gelişme” dir. Türkiye’de iş dünyasında daha çok süreç geliştirme, süreç iyileştirme olarak kendine yer bulmuştur. Kaizen ‘in ana mantığı küçük ama sürekli adımlarla ilerlemektir. Sabırlı, yavaş yavaş, hedef odaklı ve emin bir şekilde yola devam etmek Kaizen ‘in yadsınamaz gerçekleridir. Günümüzde daha çok iş hayatına entegre olmuş olsa da sosyal hayatımızdaki ve aile ilişkilerimizdeki faaliyetlerimizin tümünün gelişiminde kullanabileceğimiz bir stratejidir.

Sektörde Kaizen demek gerekirse; geliştirme, çaba, kalite, takım çalışması gibi prensipler içerir. Kalitenin ne olduğu konusunda günümüz dünyasında hemfikir olduğumuz fazla durumlar söz konusu değil fakat bu stratejide iyileştirilebilir her şey kalitedir. Bunun yanında bizlerin görüşünde bir işteki kalite çıkan ürünle bağdaştırılır fakat bir işin üç adet yapıtaşı vardır; donanım (hardware), uygulama kuralları (software) ve insan (humanware). Kaizen ‘e göre en başta gelen kalite insandır.

Temel Prensipleri Nelerdir?

Stratejiye göre sorunlar sürecin gelişimi ve iyileştirilmesi için fırsatlardır, sorun olmayan yerde gelişme olmaz mantığı ile şekillenmiştir. Maddeler şeklinde göstermek gerekirse;

  1. Sorunu kabul edin.
  2. Çok para gerektirmeyen projeleri seçin.
  3. Önce “bizim” problemlerimize bakın “Onlarınkine” değil,
  4. Tek ölçü ekonomik çıkar olmamalıdır.
  5. Önceliği saptayın. Projeyi kalite, maliyet, dağıtım vs. ilkelerine dayalı olarak yürütün.
  6. Planla, yap, kontrol et, harekete geç (PDCA) çevrimin izleyin
  7. Doğru çözüm araçlarını kullanın

Aşağıdaki video ile de tekniği günlük hayatımızda nasıl uygulayabileceğimizi Beyhan Budak yorumuyla görebiliriz.

Uzun yıllara dayanan, kalıplaşmış bir felsefeyi bir yazıda tamamlamak istemedim. Haftaya sizlerle Kaizen felsefesi nasıl uygulanır, izlenmesi gereken adımlar nelerdir, uygulanırken ne tür tekniklere ihtiyacımız vardır? Şeklindeki konu başlıklarına değineceğim ?

Tags: Toyota, Japonya

“Mühendis Kafası 1- Endüstri Mühendisliği” serimizin ilk yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
1
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win