Herkese merhaba! Bugünkü yazımızda “MRP Nedir?” sorusunu ele aldık. Üretim faaliyetlerine büyük ölçüde katkı sağlayıp üretkenliği artıran MRP sisteminden, MRP’ nin tanımından, nasıl çalıştığından, amaçlarından ve girdilerinden bahsedeceğiz. Peki MRP Nedir? Gelin hep beraber bakalım!

MRP Nedir?

MRP, Türkçe açılımı Malzeme İhtiyaç Planlaması olup, İngilizce Material Requirement Planning olarak ifade edilir. Kısaca “MRP Nedir?” sorusuna cevap verecek olursak, işletmelerin malzemeye dayalı yatırımlarını en aza indirerek üretkenliğini artırmak için tasarlanmış, en eski bilgisayar tabanlı envanter yönetim sistemidir. MRP’yi elle de yapmak mümkündür ancak çoğu MRP yazılım tabanlıdır.

Çoğu işletme maliyetlerini azaltmak ve etkili bir gelişme sağlamak için MRP sistemlerini kullanmaktadır. MRP sistemleri aynı zamanda verileri doğru, faydalı, anlamlı ve kullanışlı bilgilere dönüştüren sistemlerdir. Bu tür sistemlerin kullanılması üretim verimliliğini büyük ölçüde artırmaktadır.

MRP Nedir
Google MRP Nedir

Şirketler satın aldıkları malzeme türlerini ve miktarlarını doğru yönetmeli, hangi ürünlerin hangi miktarlarda üretileceğini iyi planlamalı, müşterilerinin taleplerini karşılayabilmeli ve bunu minimum maliyetle yapmalılardır. Bunun için düzgün çalışan bir MRP sistemine ihtiyaçları vardır. Bir MRP sisteminin başarılı olabilmesi için de etkili bir planlama, yeterli bilgisayar desteği, doğru veri, yönetimin desteği ve kullanıcı bilgisi gerekmektedir.

Şirketler, üretim sürecinin belirli bir periyodunda gerekli olacak hammadde miktarlarını tahmin etmek, ne zaman tedarik edilmeleri gerektiğini belirlemek ve teslimatlarını programlamak için malzeme ihtiyaç planlama sistemlerini kullanır. MRP sistemleri, tahmin edilemeyen veya beklenmeyen durumlar karşısında ise yeniden planlama ve programlama yapabilme yeteneğine sahiptir.

MRP-ERP İlişkisi

Bir ERP yazılımı, bir MRP sisteminin tüm özelliklerini içeren daha eksiksiz bir yazılım sistemidir. Aynı zamanda üreticilerin satışlarını, fiyat tekliflerini ve tahminlerini, müşteri ilişkileri yönetimini, muhasebeyi, insan kaynakları ile proje yönetimini geliştirmesine ve yönetmesine izin verir.

Modern ERP çözümleri gelişmiş raporlama ve iş zekası, satış gücü ve pazarlama otomasyonu, CRM yönetimi ve proje yönetimi işlevlerine de sahiptir. Yani yalnızca üretim, tedarik zinciri yönetimi ile finans ve muhasebe yeteneklerini içermez.

MRP Sisteminin Girdileri

Malzeme İhtiyaç Planlama sistemi 3 ana girdi ile çalışır.

 1. Ana üretim planı (MPS – Master Production Schedule): Son ürünlere olan talep belli bir zaman dilimi aralığında planlanır ve ana üretim programına (MPS) kaydedilir. Üretilmesi gereken ürünleri ve ne zaman gerekli olduklarını ifade eder. MPS çıktısı, kullanılan planlama içerisinde yer alan zaman birimler üzerinden gereken üretim miktarlarını verir. MPS, son ürünler, stok gereksinimleri ve iç siparişler için tahminlerden ve müşteri siparişlerinden geliştirilmiştir.
 2. Ürün ağacı bilgileri (BOM-Bill of Materials): Ürün ağaçları bir ürünü veya yarı mamülü oluşturmak için kullanılacak olan malzemelerin listesidir. Son ürünü üretmek için gerekli hammadde, yardımcı malzeme ve montaj bilgilerini içerir. Temel anlamda, tedarik zinciri içerisinde üretilen bir ürünün yapısını göstermektedir. Ürün kodu, miktar, açıklama, teslim süresi bilgilerini bulundurur. En üste seviyeye(0. kademe) bitmiş ürün yazılır, son ürünü oluştururken ihtiyaç duyulan malzemeler alt seviyelere(1. kademe, 2. kademe…) yazılır.

  Google Ürün Ağacı (BOM) , MRP Nedir
  BOM(Ürün Ağacı)
 3. Envanter(stok) durumu bilgileri: Stok ve planlanan siparişler dahil olmak depolardaki tüm stokların miktar durumunu içerir. Üretim planını karşılamak için ne kadar stokun mevcut olduğunu ve ne kadara ihtiyaç duyulacağını belirlemek için stok durumu bilgilerini kullanır. Bunu yapabilmek için de sipariş, ödeme ve iade bilgileri güncel tutulur. En nihayetinde de net parça ihtiyaçları eldeki mevcut stokla karşılaştırılır ve satın alma-parça üretimi kararları alınır.

MRP Nedir

MRP Nasıl Çalışır?

Sistemde asıl amaç şu üç soruya cevap vermektir:

 1.  Neye ihtiyaç duyuluyor?
 2.  Ne miktarda üretilecek?
 3.  Ne zaman üretilmesi gerekiyor?

MRP hesaplaması yapılmadan önce öncelikle üretimin siparişe-müşteri talebine göre mi yoksa depoya mı yapıldığına karar verilir.

MRP, nihai ürünün montaj parçalarının bitirilme tarihlerini ve üretilmesi gereken miktarları ürün ağacından(BOM) geriye doğru giderek hesaplar. Bunun için bir MPS (Ana Üretim Programına), ürün ağacına, parçaların temin sürelerine ihtiyacı vardır.

Ürün ağacındaki en üst düzeyden başlayarak stok kontrolü yapılır. Sipariş yoksa talep tahmini yapılır. Ürünün istenilen miktarda elde edilebilmesi için üretime ne zaman başlanması gerektiğini hesaplar ve nihai ürünü hesaplanır. Yapılan hesaplamaya göre müşteriye bir sevk tarihi verilir.

MRP her zaman bir öneride bulunmaktadır.

MRP Amacı

Bir MRP sistemi üç amacı aynı anda bulmayı amaçlamaktadır:

 • Üretim için gerekli malzemelerin mevcut olduğundan ve müşterilere teslim edilecek ürünlerin hazır olduğundan emin olmak.
 • Envanter seviyelerini optimize etmek.
 • Üretim faaliyetlerini, teslimat programlarını ve satın alma faaliyetlerini planlamak.
 • Üretim verimliliğini artırmak.
 • Üretim boyunca doğabilecek ihtiyacı öngörmek.
 • Müşteri hizmetlerini düzenleyip geliştirmek
 • Zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak.
 • İşçilik ve ekipman kullanımını daha etkin hale getirmek.

MRP Nedir

MRP’nin Faydaları

 • İhtiyaçların net olarak belirlenmesini sağlar.
 • Kaynakların daha verimli ve etkin kullanılmasını sağlayarak envanter miktarını azaltır.
 • İş akışı düzenli olur.
 • İş gücü verimliliği artar.
 • Sistemi güncel tutar ve planlamayı kolaylaştırır.
 • İşletme-Tedarikçi-Müşteri ilişkisini güçlendirir.
 • Malzemelerin tedarik süreleri planlanabilir.
 • Sipariş gecikmesinden kaynaklı müşteri kayıplarının önüne geçebilir.
 • Teslim tarihinde olabilecek gecikmeleri minimize eder.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: https://themanhattan.org/erp-nedir-nerelerde-kullanilir/

MRP Yazılımları İle İlgili Bili Almak İsterseniz:  https://gmdhsoftware.com/tr/mrp-software/


Aze Banu KOCA

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win