Bugün ki yazımızda bulut sisteminden daha ziyade sanal bilgisayar üzerine yoğunlaşacağız. Bu konuya yoğunlaşırken de bu sistemi yaygınlaştıran Microsoft Azure ’un üstünden anlatacağım.

Aslında bütün olay kurumsal yerlerin bilgisayar sistemlerini yenilemek istediği ile ortaya çıktı. Bir şirkette 100 bilgisayar olduğunu ve tüm bilgisayarların yenilenmesi gerektiğini varsayalım, önümüzdeki beş yıl sonra yenilenecek ve böyle devam edecek.

Şirket sahipleri bu konularda tasarruflu bir yol izlemeye karar verip sanal bilgisayarların devri başlamış oldu. Olay çok basit, bilgisayarları değiştirmek yerine internetten üzerinden bilgisayar işlemcisi kiralayıp bulunduğumuz yerden binlerce kilometre uzaklarda 7/24 çalışıyor ve bize hizmet ediyor. Bu sayede yeni bilgisayar almaktan kurtuluyor, dolayısıyla bilgisayarların bozulma anında ortaya çıkacak maddi kayıplar en aza iniyor. Belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifre ile interneti olan her bilgisayar bizim eski lakin güçlü bilgisayarımız olmaya devam ediyor.

Özellikler arttığında doğal olarak fiyatta artıyor. Her şey mükemmel olamaz neticede Pollyanna masalı değil, gerçek Kemalettin Tuğcu tadında o yüzden önlemlerimizi almalıyız. Bunların başında güvenlik geliyor. Neticede işlem yaptığımız bilgiler başka birinin bilgisayarında işlem görüyor ve karşı taraf gördükten sonra biz görüyoruz. Etik açısından ve imzaladığımız protokollerde güvenlik temin ediliyor lakin %100 güvenmek ahmaklık diyebiliriz. Özel çalışmalarımızı, başkalarının eline geçtiğinde sıkıntı çıkartacak kişisel bilgilerimizi burada işlemenizi tavsiye etmiyoruz.

Konu Dışı

Bugün birkaç yerden okuduğum bir habere göre bazı şahıslar, ağ erişimi ve internet bağlı olmayan bir bilgisayarda ki verileri çalmayı başarmış. Sadece bilgisayarın fanının çalışma hızını analiz ederek. İlk düşündüğümüzde saçma diye aklımıza getiriyoruz, düşündüğümüz zamansa bilgisayarda çalışan her programın, yapılan her işlemin işlemciye verdiği bir yük var bunun sonucunda ısınma sorunundan dolayı fan çalışmaya başlıyor sıcaklığa göre. Çalışmaya başladığında pervanelerin dönüş hızına göre frekans üretiyor, yapmaları gereken tek şey frekansların analizi yapıp yapan zekaya protokollerini yüklemek gerisini analiz çözücü program kolaylıkla veriyi işleyebiliyor. Burada anlatmak istediğim kesin güvenlik diye bir şey yoktur. Sadece güvenlik yüzdesini arttırırız. Bir bilgisayara en zayıf noktası kadar güçlüdür.

Sanal program olanağı da bize sağlayan Azure; sistemimizin gücü yetmeyecek programları bize kiralıyor ve uzaktan erişim ile kendi sistemimiz gibi kullanma imkanı sağlıyor.

Ek Bilgi: Sanal hizmet veren bazı şirketler bizim kişisel bilgisayarlarımızı ortak belirlenen saatler arasında erişimini alıyor ve kullanıcılar sizin bilgisayarınızı kullanıyor, sizde bu işten ev sahibi gibi para alıyorsunuz. Tabi bilgisayarın ömrü azalıyor bu konuya dikkat etmemiz gerekiyor.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win