Herkese merhaba, bugünkü konumuz ‘Metaverse Nedir?‘. Metaverse kelime olarak, meta (öte) ve universe (evren) sözcüklerinin birleşiminden oluşuyor. Gerçek ve sanal dünyanın bilim kurgu ile birleştiği bir ‘dijital dünya’ olarak da  tanımlanabilir. Daha somut ifadesiyle artırılmış gerçeklik ürünlerine ve hizmetlerine deniliyor. Gerçekten kulağa büyüleyici geliyor değil mi? Hadi gelin ‘Metaverse nedir, ne değildir?’ Hep birlikte inceleyelim. Keyifli okumalar dileriz.

Metaverse ilk nerede kullanılmıştır?

Metaverse terimi ilk kez bir bilim kurgu romanında karşımıza çıkıyor. 1992 tarihinde yazar Neal Stephenson’ın yazdığı ‘ Snow Crash’ adlı romanda ilk kez duyduğumuz Metaverse, romanda artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılan kullanıcıların deneyimlediği bir sanal dünya olarak karşımıza çıkıyor.

google metaverse nedir?
Metaverse nedir?

Metaverse nedir ve bize ne vaat ediyor?

Metaverse kişilere şehirlerin, ülkelerin, sokakların hatta dünyanın da ötesini vaat ediyor. Hatta bunları gerçekleştiriyor da! Metaverse, çoğu kişi tarafından anlaşılması zor gibi görünüyor ancak pek de öyle değil. Hayal gücünüzle birleştiği zaman bazen size korkunç da gelse anlaması imkansız ya da zor değil! Basite indirgeyecek olursak, içerisinde gündelik yaşamımızda da sıkça gördüğümüz caddeleri, sokakları, eğlence merkezleri, gezegenleri, ülkeleri  barındıran bir yer olarak düşünebilirsiniz.

Tüm sanal dünyaların (MMO oyunlar, sanal toplantılar vb) ve internet üzerindeki içeriğin, Artırılmış Gerçeklik (AR), Sanal Gerçeklik (VR) ve blockchain teknolojiler kullanılarak birleştirilmesi sonucunda oluşmuş, sanal ve gerçek olanın eş zamanlı deneyimlendirilebildiği bir tür yeni gerçeklik evreni veya boyutu diyebiliriz. Metaverse içerisinde sanal veya gerçek gibi keskin ayrımlar olmaz, kullanıcılar var olan tüm içerik ve deneyimlere ister Artırılmış Gerçeklik (AR) ister Sanal Gerçeklik (VR) modu içerisinde her an ve her yerden erişebilirler.

Sanal ve gerçek dünyalar o kadar iç içe geçmiş durumdadır ki, kullanıcılar her iki ortamda dijital avatarları yardımıyla eş zamanlı olarak var olabilir, her iki tarafta da yaptıkları eylemler gerçek zamanlı olarak bir diğerini etkileyebilir. Metaverse’ü oluşturacak teknik altyapı ve içerik hazır olduğunda, kullanıcılar hem fiziksel hem de sanal dünyada eş zamanlı var olacaklar. Yani siz bugün Kadıköy sahili üzerinde yürürken, sizin dijital avatarınız da eğer isterseniz Kadıköy sahilinin tamamen 3 boyutlu olarak tasarlanmış veya kopyalanmış dijital sanal ikizi içerisinde eş zamanlı olarak hareket edebilecek. Eğer sahil üzerinde yürürken Artırılmış Gerçeklik (AR) gözlüğü takıyor olursanız, aynı mekânın sanal gerçeklik versiyonu içerisinde bulunan tüm 3 boyutlu sanal objeleri, gerçek Kadıköy sahili üzerinde sanki oradaymış gibi AR olarak görebileceksiniz. Kulağa çok heyecan verici geliyor değil mi? Mevcut internetle karşılaştırırsak bu evrende veri paylaşımının yanı sıra tasarlanmış üç boyutlu evrenler ve üç boyutlu gözlükler sayesinde farklı bir duruma evrilecek gibi gözüküyor.

Ayrıca, Metaverse üzerinde çalışan geliştiricilerin açıkça belirttiği üzere, bu platform yalnızca bir kişiye ya da şirkete ait olmayacak. Bunun yerine, herkesin kullanabileceği bir sanal ağ altyapı bütünü oluşturarak, şu anda internetin sağladığı görevi üstleneceğini umuyoruz. Tabi ki her şey güzel gerçekleşmeyecek ve internetin olduğu gibi metaverse aleminin de bir karanlık tarafı olacak. Gelişmeleri hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

google metaverse nedir?
Metaverse nedir

Metaverse ve Kripto Para

Gerçek hayatın tamamen kopyalanacağı Metaverse üzerinde sürecin nasıl ilerleyeceği  bir belirsizlik içerisinde yer almaktadır. Genel olarak düşündüğümüzde ise her şeyi dijital olan bir ortamda paranın da dijital olmaması kaçınılmaz gibi duruyor. İşte bu noktada devreye kripto paraların gireceğini düşünüyoruz. Halihazırda bilgisayar oyunlarında alışveriş(kıyafetler, ekipmanlar vs) yapmak için kripto paralar kullanılmaktadır. Şimdi bu alanda kullanılan ve potansiyel barındıran birkaç kripto parayı inceleyelim.

AXS(Axie infinity) blockchain tabanlı bir savaş oyunudur. Oyunda AXS token kullanılır. SAND(The Sandbox) Oyuncular, NFT’ler biçiminde dijital varlıklar oluşturabilir, bunları pazar yeri ve Game Maker ile oyunlara entegre edebilir. Bunları gerçekleştirmek için de SAND tokeni kullanırlar. ATLAS(Star Atlas) Unreal Engine 5 üzerine inşa edilmiştir ve bu da oyun kalitesini ciddi oranda arttırmıştır. NFT’ler satın almak için ATLAS token kullanılır. MANA(Decentraland) , ilk metaverse tabanlı oyun projelerinden biridir. Platform merkezi olmayan  bir kuruluş olan Decentraland DAO aracılığıyla yönetilmektedir.

Google metaverse nedir?
Metaverse coin nedir?

Metaverse ve Yatırım

Aslında metaverse dünyasının bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri de Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in şirketinin ismini ‘META’ olarak değiştirmesinden kaynaklanıyor. Facebook dışında; Microsoft, Epic Games, Apple, Amazon gibi büyük şirketler de yatırım yapıyor ve yapmaya da devam edecek gibi görünüyor. İleride çok daha büyük hype yakalayacağını kesinlikle düşünüyorum. Tabiki bunun alt yapısı ne kadar zaman alacak onu da birlikte yaşayıp göreceğiz.

google metaverse nedir?
Metaverse nedir?

Video önerisi: Metaverse nedir?


Cemal UÇAR

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win