Dünyada birçok dâhide görmüşüzdür değil mi biz normallerle pek anlaşamazlar, toplum düzenine ait yollar onlar için yeterli değildir. Küçük yaşta vakit kaybı olarak görülüp okuldan atılan Edison ve Einstein, burs almak için girdiği geometri sınavda başarısız ilan edilen fizik ve matematik dehası Newton ve ilkokulu 9 yılda bitirebilmiş Mennan Aksoy…

Mennan AKSOY Hayatı (Mennan Usta)

Mennan AKSOY, nam-ı diğer “Mennan Usta”, ilkokulu 9 yılda bitirmiş ve bir daha eğitim görmemiştir. Aklı ve azmiyle makine sanayi devlerinin korkulu rüyası olmuştur. 1973’te kendi firmasını kuran Mennan Usta, önceleri para kasalarında kullanılan parçaların imalatını, daha sonra ise otomotiv sanayi yedek parça üretimi yaptı. Daha sonra araştırmacı kişiliği ile daha nitelikli iş arayışına giren Mennan Usta, enjeksiyon döküm ve kalıp imalatına başladı. Sonradan yaptığı işleri tartacak olursak küçük diyebileceğimiz bu sektörden uzaklaşması ve makine üretmeye yönelmesi yine zamanla kâbusu olduğu Avrupalı üreticiler sayesinde olmuş aslında.

Mennan Usta | Mennan Aksoy
Mennan Usta | Mennan Aksoy

“Bir gün Gaziantep’e tekstil makinesi satmak için bir Fransız geldi. Satış yaparken de bize diyor ki; ‘Tekstilin beşiği sizsiniz ama Çin ve Hindistan da geliyor. Teknolojinizi yenilemezseniz sizi geçerler”. Bunu söylüyor ama derdi bizim geçilmemiz değil tabii ki. Arkasından da ekliyor, ‘’En iyi makineleri biz Fransızlar üretiyoruz. Bizim makineleri alın rekabeti kazanın’’ diyor. Beni bu durum çok etkilemişti. Çünkü eminim bu Fransız, Hintli´ ye de Çinli ´ye de Türkleri geçmek istiyorsanız bizim makineleri almanız şart’’ diyordu.

O zamanlar çok düşündüm ve şu gerçeği gördüm: Aslında Avrupa´nın tekstilde ve diğer sektörlerde ‘metalden´ başka geliri yok. Bu yüzden de çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz dedim kendi kendime ve makine yapmaya koyuldum. Fransızların 3 milyon Euro’ya satacağı makineyi 50 bin Türk lirasına ürettim. Ürettiğim makineyi yerli ve yabancı piyasaya sürdüm.”

Yaptığı bu makineler ve Ar-ge ‘ye verdiği önem sayesinde piyasada ismini duymayan, onu tanımayan kimse kalmamış. Daha önce de bahsi geçen Avrupalı üreticilerin korkulu rüyası olmasının hikayesi ise  Mennan Aksoy ‘un başarılı iş insanı kimliğinin yanındaki dehasının asıl ortaya çıktığı mucitliğiydi aslında.

Mennan usta bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra aynısı yapabilmek için gece gündüz uğraşır, sonunda makineyi yapar ve maliyetini de 5/1 oranında düşük olarak piyasaya sürerdi. Bu sebeple makine fuarlarına alınmıyordu. O da sahte kimliklerle girmeye çalışıyordu. Çünkü ne bir telif hakkı ne de bir patent hakkı olmayan bu usta tam bir taklit ustasıydı. Ancak bir fark vardı; Mennan Aksoy makineleri yaparken kendi fikirlerini de ortaya katarak aslından daha kullanışlı hale daha güzel hale getirebiliyordu.

Mennan Usta | Mennan Aksoy
Mennan Usta | Mennan Aksoy

Aklının ermediği noktalarda, teknoloji aşığı kendisi gibi Antepli bilim adamı Doç. Dr. Yusuf A. Uskaner ’den yardım almıştır. Mennan Usta’yla birlikte bir mucize peşinde koşan bu bilim adamı üniversiteye veda edip Mennan Usta´yla çalışmaya koyulmuş. Bir küçük işletmenin köşesinde sessiz sedasız imal edilen makine ortaya çıkınca yer yerinden oynamıştır. TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Mennan Usta ve ekibine 1998´in Teknoloji Başarı Ödülü´nü vermiş ve bundan sonraki çalışmaları desteklemeye başlamış.

İlk projenin başarı ile sonuçlanmasıyla sonraki senelerde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi. Sekiz adet TÜBİTAK projesini başarı ile tamamlayarak Sentetik Elyaf ve İplik üretiminde Türkiye’de ilklere imza attı. Ürettiği makineleri yurtiçinin yanı sıra Brezilya, Mısır, Suriye, Fas, Sudi Arabistan, Özbekistan, İran gibi ülkelere de ihraç edildi. 2013 yılı itibari ile ürettiği sentetik iplik makinelerinde üniversite desteği ile sürdürülen çalışmalarla Avrupalı emsallerinden daha ileri sistemlerin tasarım çalışmaları devam etmiştir.

 

Mennan Usta | Mennan Aksoy
Mennan Usta | Mennan Aksoy

 

Yaptığı birbirinden önemli işlerin yanı sıra rakibi olan Avrupa devlerini de dize getiren Mennan Aksoy ‘un yadsınamaz derecede ilham veren başarı hikayesini yine onun biz gençlerle alakalı sözleriyle sonlandırmak istiyorum.

“Yapılmaz denilen hiçbir şey yok. Biz yeter ki kendimizi küçük görmeyelim. Helal para kazanmak zor ama haram para kazanmak kolaydır. Aklımızı güzel şeyler için kullanmalıyız. Gençlerimize eğitimin yanında bir de pratiği vermemiz lazım. Bizim en büyük mirasımız evlatlarımız.”

Mennan AKSOY Belgeseli

TRT yapımlı bu belgesel ile hayat hikayesini kendi ağzından da dinleyebilirsiniz 🙂

 

Bir önceki yazımız için: Fotoğraf Paylaşımı İçin Kullanabileceğiniz 6 Bulut Servisi


Serhan ARSLAN

What's Your Reaction?

hate hate
1
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
1
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
3
win