Sizlere bu yazımızda bir Endüstri Mühendisliği öğrencisi olarak, bilimsel bir tahmin nasıl yapılır buna değinmek istiyorum. ” Regresyon analizi ” nedir, ne zaman ve hangi amaçlarla yapılır gibi sorulara değineceğimiz bu yazımızda, matematiksel olarak bir sonuca nasıl varırız bunu da göreceğiz.

Matematiksel Tahmin Regresyon Analizi Nedir?

Regresyon analizi temel olarak iki değişken arasında kurduğumuz ilişkidir diyebiliriz. Peki bu ilişkiyi neye göre kurarız?

Gelecek için yapacağımız her tahmini genel olarak geçmişten elde ettiğimiz tecrübeleri kullanarak yaparız. Bir havanın bulutlu oluyor olması size yağmur yağacak tahminini yapmanıza ya da yardımcı olur ve bunun sebebi geçmişten geleceğe kullandığınız veriler ve arasında kurduğunuz sebep sonuç ilişkileridir.

Bu sebep sonuç ilişkilerini, eğitim içerisinde devamsızlık yapan bir öğrencinin, notlarının zayıflaması; bir iş için ise, sosyal medya reklamlarının daha çok yapılması sonucunda satışlarının artması gibi gözlemleyebiliriz.

Regresyon Analizi’nin Amacı Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Bahsettiğimiz gibi Regresyon Analizi geçmişi kullanarak geleceğe doğru yaptığımız tahminleri içermektedir.

Bir pizzacınız olduğunu ve pizza sattığınızı düşünelim. Ne tür insanların pizza alacağını veya ne tür insanların bir pizza çeşidini daha çok sipariş edeceği tahminini nasıl yaparsınız? Burada en basit yapacağınız iş muhtemelen aynı pizza türünden sipariş veren insanların yaş, boy, finansal durum vb. özelliklerine dikkat etmeniz olacaktır. Çünkü onun dışında karşınızdaki için bir şey bilmiyorsunuz. Ne düşündüğü, ne tür tatları ve zevkleri olduğu konusunda bir fikriniz yok. O zaman tamamiyle sipariş verenler arasındaki benzerlikleri kullanacağız.

Farklı olarak yine bir seyyar dondurmacı olduğumuzu düşünelim. Bir parkta dondurma satışımızı yapıyoruz. Peki bugün bizden 50 kişi dondurma aldıysa seneye bugün kaç kişi alacağını nasıl tahmin edebiliriz? Bunun için ise yine benzer parametreleri kullanacağız. Bu dondurmayı hangi günler kaç kişi aldı, dondurmayı tam olarak nerede sattık, hangi günler sattık, havanın sıcaklığı neydi ve çevremizde bize benzer satış yapan varmıydı gibi parametreleri hesaba katarak bu tahmini matematiksel olarak yapabiliriz. Bu tahmin için birçok veri elimizde olmak zorunda olduğu için, bunu önümüzdeki sene aynı güne kadar yapmalıyız ki, data çok olsun ve daha gerçekçi sonuçlar ile karşılaşabilelim.

Regresyon Analizi’nin Matematiksel Tanımı

Regresyon Analizi iki şekilde incelenebilir.

  • Basit regresyon analizi
  • Çok değişkenli regresyon analizi

Basit Regresyon Analizi: Y = a + bX + u

Çok değişkenli regresyon analizi: Y = a + b1X1+ b2X2+ b3X3+…+  u

olarak tanımlanmaktadır. Bu formül hesaplandığı zaman ”b” bizim sebebimizken, ”Y” değeri ise sonucumuz olacaktır.

Bu formüllerin yanı sıra a ve b nin hesaplanması adına ekstra formüller kullanılmaktadır. Bunlar;

olarak verilmektedir. Burada tablo üzerinden elde edeceğiniz bilgiler dahilinde hesap yapılmakta ve istediğiniz bir değer için sonuca ulaşmaktadır.

Kullanılan bu teknik genellikle yatırım ve finans alanında yardımcı olmak üzere kullanılan bir tekniktir. Değişkenler arası sebep sonuç kullanılarak, sahip olduğumuz datalar ile elde ettiğimiz sonuçlar bizi rasyonele daha çok yaklaştırmaktadır.

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win