Manipülasyon; en kısa tanımıyla insanları kendi iradeleri dışında yönlendirerek bakış açılarını değiştirmek ve gerçeği şekillendirmeye yönelik uygulanan eylemlerdir, diyebiliriz. Tarih boyunca bir çok lider etkisi kanıtlanmış bazı manipülasyon tekniklerini kullanarak kitleleri peşlerinden sürüklemişlerdir. Binlerce yıldır başarılı olan bu 10 yöntemi günlük hayatınıza uyarlayıp siz de insanların davranışlarını etkileyebilir ve beyinleri üzerinde hüküm sürebilirsiniz.

1-Belirsiz Olun

Belirsizlik insan beyninin en zayıf noktasıdır. Zihnimiz, bilgi akışı sırasında belirsiz kalan noktaları kendisi tamamlama eğilimindedir. Bu nedenle karşımızdaki insana bir şeyler anlatırken hikayede boşluklar bırakmak ve bu boşlukları onun kendi hoşuna gidecek şekilde doldurmasına izin vermek gerekir. Örneğin; bir iş görüşmesindeyseniz ve sizden eski işinizi anlatmanız istendiyse karşınızdakilere o işte çalışırken ne kadar başarılı olduğunuzdan ya da çok severek çalıştığınızdan bahsetmeniz yeterli olacaktır. Merak etmeyin, gerisini onlar duymak istedikleri şekilde tamamlarlar.

2-İnsanların Zevklerine Hitap Edin

Başarılı manipülasyon ustaları aynı zamanda çok iyi gözlemcilerdir. İnsanların zevk ve ilgi alanlarını keşfedip onlara bu konular üzerinden ulaşırlar. Çünkü karşınızdaki kişinin ilgi alanları hakkında konuşmak, ortak zevkleriniz olduğu izlenimi yaratacak ve aranızdaki bağı güçlendirmenize katkı sağlayacaktır.

3-Zayıf Olduğunuza İnandırın

İnsanlar psikolojik olarak, zayıf olduğuna inandıkları kişilerden zarar göreceklerini düşünmezler ve onlara karşı savunma mekanizmalarını devre dışı bırakırlar. Bu duruma en güzel örnek Adolf Hitler’dir. Yaptığı korkunç işlerin yanında Hitler; kısa boyu, çelimsiz vücudu ve komik bıyığı ile güçlü lider tiplemesinin çok uzağında bir görünüşe sahiptir. Bu nedenle başlarda çoğu insan onu komik bulduğu için dinlediğini ve en ateşli konuşmalarını bile ciddiye almadıklarını söylemiştir. Daha sonraları ise bilinçaltlarında Hitler’in fikirlerine karşı kendilerini savunmayı çoktan bırakmış olan bu insanlar, ondan etkilenmeye ve konuşmalarından büyülenmeye başlamışlardır.

4-İnsanları Sınıflandırın

Toplumsal hayatta insanları sınıflandırmak pek hoş sayılmıyor olsa da manipülasyon konusunda başarılı liderler bu yöntemi sıklıkla kullanır. Çünkü insanları görüşlerine, zevklerine, tarzlarına göre sınıflandırdığınızda onlara yakından hitap etmek ve güvenlerini kazanmak daha kolaydır. Bu nedenle günümüzde çoğu pazarlama taktiği sınıflandırma üzerine kuruludur.

5-Bağımlılık Yaratın

Başarılı bir manipülasyon için karşınızdaki kişiyi size bağımlı hale getirmek çok önemlidir. Çünkü size bağımlı olan insanlar her istediğinizi yapma eğiliminde olacaktır. Bu yöntemi başarıyla uygulamak için insanlara istediklerini verirken sınırı iyi ayarlayıp her daim size ihtiyaç duymalarını sağlamak gerekir.

6-Akıl Oyunlarına Başvurun

İnsan beyni hayal ve gerçeği ayırt etmek konusunda sandığımız kadar başarılı değildir. Zihnimiz gerçeklik algısının ötesinde uzun ve detaylıca anlatılan hikayeleri kabullenme eğilimindedir. Bu nedenle eğer bir işi yapmak istemiyorsanız; uzun, akıl karıştırıcı bahaneleri öne sürmek ve ellerinizi hareket ettirerek dikkatleri dağıtmak işe yarayacaktır. Böylece karşınızdaki kişi sizi odaklanarak dinleyemediği için umursamayarak söylediklerinizi sorgusuz kabullenecektir.

7-Sürekli Tekrar Edin

Başarılı manipülasyoncular kabul ettirmek istedikleri düşünceleri fark ettirmeden sohbetlerin arasına sıkıştırarak sürekli tekrar ederler. Bir süre sonra bu tekrarlar kişinin bilinçaltını ele geçirir. Bu yöntemde önemli olan ısrarcı olup karşı tarafı rahatsız etmekten kaçınarak içten içe söyleyeceklerinizi yinelemektir.

8-Duyguları Kontrol Altına Alın

Düşünceleri yönetmenin yolu duygulardan geçer. İnsanların duygularını anlayıp onlara aynı hisleri hissediyormuş gibi yaklaşırsanız onları başarıyla manipüle edebilirsiniz.

9-Üstünlük Değil Dostluk Kurun

Bir insana üstünlüğünüzü hissettirmeden önce sanki aynı seviyedeymiş izlenimi yaratın ve ona dostça davranın. Çünkü insanlar üzerinde hemen üstünlük kurmaya çalışmak karşı çıkmalarına neden olacaktır. Bahsettiğimiz bu yöntemi Fatih Sultan Mehmet adeta hayat tarzı haline getirmiştir. Fethettiği topraklarda ilk iş olarak yerli halkın dilini öğrenen Sultan Mehmet kısa sürede insanların güvenini kazanırdı. İstanbul’u aldıktan sonra da orada yaşayanların inanç ve yaşayışlarına hoşgörü ile yaklaştı. Bu durum da halkın yöneticisini benimsemesini ve ona koşulsuzca güven duymasını sağladı.

10-İsteklerinizi Karşı Tarafın İsteğiymiş Gibi Hissettirin

Son olarak kendi isteklerinizi sanki karşınızdakinin isteğiymiş gibi lanse etmek manipülasyonun altın kuralıdır. Bu yöntem en ufak bir istekten, en büyük kitleleri yönetmeye kadar birçok konuda işe yarayan başarılı bir yöntemdir. Karşı tarafın yararına bir şey sunuyormuş gibi davranmanız istediğinizi yaptırmanızı çok kolaylaştıracaktır. Bu nedenle Roma Cumhuriyeti’ni kendi imparatorluğu haline getirirken Jül Sezar daima halkın buna ihtiyacı olduğunu, bunu halk için yaptığını dile getirmiştir. Güç istemediğini kanıtlamak adına kendisine teklif edilen imparatorluk tacını üç kez reddetmiştir. Fakat sonradan bakıldığında Sezar’ın bunu kimin için yaptığı açıkça ortadadır. Ayrıca birçok patron da emrindekileri daha fazla çalıştırmak adına bu yönteme başvurur. Çalışanlarını şirket için değil kendi kariyerleri için çalıştıklarına inandırır.

Bahsettiğim bu 10 madde çok basit gibi görünse de manipülasyon konusunda ustalaşmak ciddi tecrübe gerektirir. İnsanları yönetmek birçoğumuzun hayalidir lakin başarıya ulaşmak elbette ki sanıldığı kadar kolay değildir.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win