Masaüstü Görünümü

Bilgisayarda çalışan tüm donanım birimlerinin ve yazılımlarının yönetimini ve denetimini sağlayan sistem yazılımıdır. Günümüzde işletim sistemleri bilgisayar, tablet ve akıllı telefon gibi birçok teknolojik cihazlarda bulunur. İşletim sistemi bilgisayar üretildikten sonra yüklenir ve istenildiği zaman silinip tekrar yüklenebilir veya başka bir işletim sistemiyle değiştirilebilir. Linux ve diğerlerini ele aldığımızda, bilgisayar işletim sistemleri ikiye ayrılır.

1. Kapalı Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri

 1. Mac OS X 
 2. Microsoft Windows
 3. Chrome OS 

2. Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri

 1. Pardus(Türkiye)
 2. NetBSD 
 3. ReactOS
 4. Haiku 
 5. GNU/Hurd 
 6. FreeDos32 
 7. Ubuntu 
 8. Centos 

Kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinde yönetimsel değişikleri yapmanıza olanak vermez. Arka planda işlenen verileri kullanınca sunmaz. Örneğin 2428*6584 işlemini nasıl yaptığı göstermez ekrana sadece sonucu yazar. Açık kaynak kodlu işletim sistemleri ticari kaygı taşımadığı için arka plandaki işlemleri göstermekle kalmaz yönetimsel değişiklikler yapmanıza olanak sağlar. Kişiselleştirme yönünden daha rahat edebileceğiniz bir ortam.

İşletim Sistemi Kullanma Oranı

Peki Neden Linux?

O meşhur Penguen

Aslında bu soru için bilgisayardan ihtiyaçlarımızı, nelere hakim olup olmadığımızı bilmemiz gerekiyor. Dünya genelinde Microsoft Windows en yaygın kullanılan işletim sistemi. Ülkemizde yaygın kullanımından daha ziyade kırık bir şekilde (argo olarak korsan) kullanılmaktadır. Lakin şunu unutmamız gerekiyor.

Ücretli satılan bir yazılımı 3. kişiler ücretsiz sunuyorsa o yazılımda bir açık kapı olma ihtimalini unutmayalım. İşletim sistemi bilgisayarda olan her şeyden haberi olduğu için başka birinin de haberdar olduğu gerçeğini hatırlatmak isterim.

Çoğu işletim sistemi aksine Linux ücretsizdir. Bu nedenle kendi sitesinden orijinal sürümünü ücretsiz indirebilirsiniz. Kendisinden ziyade kendi programlarını da ücretsiz sunmaktadır.

Arka planda uygulamalar çalıştırmayıp grafikle bilgisayarı yormadığı için düşük performanslı bir Linux bilgisayar, aynı performanstaki diğer işletim sistemli bilgisayarlara göre daha ataktır.

Güvenlik

Kurumlar, şirketler ve şahısların büyük bir çoğunluğu Microsoft Windows kullandığı için virüsler bu platforma göre yazılıyor. Linux virüsler için hala uzak bir alan.

Kali Linux, Penetrasyon Testi, Güvenlik araştırması, Adli Bilişim ve Tersine Mühendislik gibi çeşitli bilgi güvenliği görevlerine yönelik yüzlerce araç içerir ve kullanılır.

Unix ve Linux Arasındaki Farklar?

Unix, Linux ile bazı benzerlikler taşıyor. İlk geliştirildiğinde neredeyse ayırt edilemez halde olan Linux, Unix ile benzer araçlara, programlama araçlarına, dosya sistem düzenlerine ve diğer anahtar bileşenlere sahiptir.

Unix’in Linux’tan farklı olmasının en büyük sebebi, tüm Unix versiyonlarının açık kaynaklı ve ücretsiz olmamasıdır. Yıllar geçtikçe Unix benzeri veya Unix uyumlu şeklinde birçok işletim sistemi geliştirildi ancak hiçbiri Linux kadar başarılı olamadı. Linux, bu zamana kadar Unix temel alınarak üretilen en başarılı ve en popüler işletim sistemi oldu. Bunda ücretsiz ve açık kaynak kodlu olmasının da büyük etkisi var. [1]

Hiç mi kötü tarafı yok bu Linux’un

Olmaz olur mu elbette var. Bana göre en önemlileri:

 1. Adobe programını kullanamazsınız. Alternatifleri elbette var lakin Adobe’nin alışkanlığı kolay geçebilecek bir alışkanlık değil.
 2. Eğer bilgisayarda oyun oynuyorsanız Çoğu oyun Linux tabanında yazılmıyor. Yinede elle tutulur bir oyun arşivi var, Steam‘den bakabilirsiniz. Lakin Microsoft Windows kadar çeşitliliği bulunmuyor.
 3. Linux üzerinde yer alan çözümlerin hepsi, basit kullanıcıların rahatça kullanabileceği düzeyde değildir. Bazı çözümler kullanıcıların belirli bir yazılım ve işletim sistemi bilgisine sahip olmalarını gerektirmektedir.
 4. Linux herhangi bir ticari destek altında gelişmemektedir. Bu yüzden program yazıcıları bu platformla ilgilenmemektedir.

Temelli geçiş yapmadan önce bir 4GB USB belleğe yükleyip bilgisayarı onun üzerinden çalıştırırsak tecrübe etmişiz oluruz. Böylelikle asıl kullandığımız işletim sistemine bilgisayarı yeniden başlatarak geçiş sağlarız.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win