Herkese merhaba! Bu yazımız içerisinde kripto paralar ile birlikte hayatımızda yer edinen teknolojilerden biri olan NFT hakkında bilgiye sahip olacaksınız. NFT Nedir, nasıl üretilir ve altyapıda ne gibi bir özelliği vardır gelin hep birlikte inceleyelim!

NFT Nedir? NFT Coin Nedir? 

NFT (non-fungible token), bir eşi benzeri daha olmayan, birbiri yerine geçemeyen ve daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz blok zinciri adı verilen altyapı içerisinde yer alan dijital birimdir.

NFT’ler ses, video, sanat ürünü, bir oyun içerisinde yer alan eşyaların veya daha birçok öğenin benzeri olmayan dijital birimlerini-dosyalarını içerir. Bu dijital veriler 2015 yılında dijital para birimlerinden biri olan, kripto paranın en değerlilerinden Ethereum tabanlı olarak ortaya çıkmıştır.

NFT Nedir
NFT Nedir

 

Bildiğiniz (ve daha önceki yazılarımızda da açıkladığımız gibi) blokzinciri sistemi içerisinde yapılan her işlem, aynı anda milyonlarca dijital defter içerisinde kayıt altına alınmakta ve bu sayede mining, yani kripto madenciliği yapılmaktadır. Bu sayede gerçekleştirilen işlem kanıtlı halde bulunmaktadır.

Özetle düşündüğümüz zaman, eşi benzeri olmayan bir dijital birimin, nft olarak satın alınması blok zincir teknolojisi içerisinde kayıt altına alınmakta ve bundan sadece bir tane bulunmaktadır.

 

Kripto Para ve NFT Arasındaki Fark

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi NFT sadece bir tane bulunan eşsiz birimlerdir. Aslında bu açıklama NFT nedir sorunun en kısa cevabıdır. Bunun yanı sıra Bitcoin, Ethereum, VeChain gibi kripto paralar piyasaya milyonlarca hatta milyarlarca adet arz edilebilmektedir.

Örneğin;
Bitcoin’in toplam arzı bugün itibariyle 18,745,143 iken, maksimum arzı 21,000,000 adettir. Yani Bitcoin’den 21 milyon adetten daha fazla çıkarılamayacaktır.

 

Cardano, kripto market içerisinde projesi güçlü olan kripto paralardan birisidir. Cardano’nun maksimum arzı 45 milyardır. Yani 45 milyar tane Cardano piyasada bulunabilecektir.

NFT’ler sadece 1 tane bulunabilirken, kripto paralar milyarlarca bulunabilmektedir.

Kısaca NFT, başka bir kripto para (Ethereum) ile takas edilerek satın alınabilir.

 

NFT Nasıl ÜretilirOpensea Nedir? 

NFT’lerden sadece bir tane olduğunu biliyoruz. NFT Nedir sorusuna cevap bulabildik. Peki bir NFT nasıl üretilir?

NFT’lerin oluşması için onu temsil eden bir şeyin olması gerekmektedir. Bunun içinde video, fotoğraf veya bir GİF gibi dijital ürünlerin olabileceğini söyledik. Bir kullanıcı veya bu ürünlerin yaratıcısı, bir market aracılığıyla bunu NFT olarak tanımlamalı ve satışa sunmalıdır. Bu işlem için ise internette birçok farklı market-web site bulunmaktadır.

Opensea bu internet siteleri arasında en çok bilinen ve kullanılanlarındandır. OpenSea, koleksiyonlar, oyun öğeleri, dijital sanat içeren ve Ethereum blockchain ağı tarafından desteklenen herkese açık bir pazar yeridir.

Opensea | NFT Nedir
Opensea | NFT Nedir

Pazar araştırması yapıldığı zaman NFT için hizmet veren veren web siteler arasında ücretsiz bir web site bulunmamaktadır. Ortalama 40-45 dolar gibi bir ücret ile bir defaya mahsus ödeme yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca, internette Opensea kullanımı hakkında ve NFT üretme hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir Opensea hesabı açarak, dijital ürününüzü satışa koymanız olacaktır.

Popüler NFT Marketleri

NFT Nedir sorusunun yanı sıra NFT Marketleri en çok merak edilen terimler içerisinde bulunmakta.

• OpenSea.io: Bu platform, kendisini “nadir dijital öğeler ve koleksiyonlar” tedarikçisi olarak görüyor. Başlamak için tek yapmanız gereken NFT koleksiyonlarına göz atmak için bir hesap oluşturmak. Yeni sanatçılar keşfederek, parçaları satış hacmine göre de sıralayabilirsiniz.

• Rarible: OpenSea’ye benzer şekilde, Rarible, sanatçıların ve yaratıcıların NFT yayınlamasına ve satmasına izin veren demokratik, açık bir pazar yeridir. Platformda yayınlanan RARI jetonları, sahiplerinin ücretler ve topluluk kuralları gibi özelliklere ağırlık vermesini sağlar.

Foundation: Burada sanatçılar, sanatlarını yayınlamaları için diğer yaratıcılardan “artı oy” veya davet almalıdır. Topluluğun münhasırlığı ve giriş maliyeti-sanatçılar ayrıca NFT’leri basmak için “gaz” satın almalıdır. Bunun anlamı yüksek kalibrede bir sanat eseri olmasıdır.

Örneğin, Nyan Cat yaratıcısı Chris Torres, NFT’yi Foundation platformunda satmıştır. NFT’lere olan talebin mevcut seviyelerde kaldığını ve hatta zamanla arttığını varsayarsak, sermaye kazanmak isteyen sanatçılar ve koleksiyoncular için mutlaka deneyimlenmesi gereken bir sistemdir.

NFT Art Nedir? NFT Sanat Ne Anlama Geliyor? 

NFT Art, literatüre son yıllarda katılan terimlerden birisi. Bunu şöyle düşünebiliriz. Nasılki bir ressamın yapmış olduğu tablo, sanat eseri elde sadece bir kez bulunabiliyorsa ve insanlarda dünyada sadece bir tane bulunan bu sanat eserine milyon dolarlar verebiliyorsa NFT’de buna benzerlik göstermektedir.

NFT Nerelerde Kullanılır? NFT Bir Yatırım Aracı mıdır?

Yazımızın genelinde de bahsettiğimiz gibi NFT biz pazara sahiptir. Alan ve satan aynı market içerisinde bulunmak zorundadır. Satan biri olduğu kadar bunu alan birisi de olmak zorundadır. Yani NFT kesin bir yatırım aracı demek yanlış olacaktır. Bu kişiden kişiye değişebilir.

Mesela, ilerleyen yıllarda değerleneceğini düşündüğünüz herhangi bir şey olduğunu varsayalım. Bir filmin müziği bu yolla satışa çıkmış olsun. İlerleyen dönemde filmin başarısına göre fanlarının artacağını ve bu filmin müziğini almak isteyeceklerini varsayarsak, bu tip bir satın alma işlemi iyi bir yatırım olacaktır. Ama bahsettiğimiz gibi, bu kişiden kişiye değişmekte ve risklidir. Herkesin kendi kararı olmakla birlikte, satan olduğu kadar bu ürünün bir alıcısıda olmalıdır.

Bazı NFT Örnekleri

En Pahalı JPEG Dosyası

En Pahallı JPEG | NFT Nedir
En Pahallı JPEG | NFT Nedir

ABD’li sanatçı Beeple (Mike Winkelmann), eserlerinden oluşan bir kolajı müzayede evi Christie’s tarafından düzenlenen açık artırmayla 69.4 milyon dolara sattı. NFT sanatın en büyük temsilcilerinden biri olarak yer almakta.

Twitter’ın İlk Tweeti

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in tweet’i 2.9 milyon dolara Türk asıllı bir kişi tarafından satın alınıdı.

Twitter CEO’su Jack’in ilk tweeti | NFT Nedir

Cryptopunk

Şapkalı bir erkek figürünü içere fedora eser, 19 Şubat’ta 1,54 milyon dolara satıldığında dünyadaki en pahalı üçücü CryptoPunk satışı gerçekleşti. Fedora, açık kaynak kodlu ve özgür bir Linux yazılımı dağıtımıyla oluşan eserlerden oluşan bir topluluğu oluşturuyor.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win