Merhaba,

Bugün son zamanlarda okuduğum haberler ve makaleler içerisinde gündemimiz olan koronavirüs kaynaklı, birkaç haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bill Gates İstifası

  •               Öncelikle bahsedeceğim haberlerden bir tanesi, bir çoğumuzunda geçtiğimiz aylarda istifasından dolayı epey şaşırdığımız Bill Gates. Bildiğiniz üzere kendisi Microsoft’un kurucusu ve bir milyarder. Dünyanın en zengin kişisiyken, bunu yazdığımız sıralarda Jeff Bezos (Amazon’un kurucusu) ‘ın bir sıra arkasına düşüyor ve Forbes’a göre şuan 2. Sırada. Kitap sevgisiylede bildiğimiz Bill Gates, istifasını hayırseverlik işlerine daha fazla vakit ayırmak için verdiğini söylüyor. Amacı, eğitim, iklim değişimi, gelişim ve küresel sorunlarla daha çok mücadele etmek ve Şubat ayında koronavirüs pandemisine karşı mücadele için 100 milyon dolar bağışladı.

YERLİ SOLUNUM CİHAZI

  •                Koronavirüsün olumsuz yankıları yanı sıra, ülkemizde ilk yerli solunum cihazı olarak BİOSYS Medikal firmasının Arçelik alt yapısını kullanarak üretiliği cihaz oldu. En kısa zamanda seri üretime geçirilmesi için 100’e yakın Aselsan, Arçelik, Baykar Savunma ve Biosys mühendisinden oluşan bir ekip kuruldu. Tabiki HAVELSAN, TUSAŞ gibi şirketlerde, desteğini sosyal medyadanda gösterdiler. Ayrıca cihazın tüm haklarıda Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Selçuk Bayraktar’ın tweetini buradan görebilirsiniz. Ayrıca bu yazının paylaşıldığı gün (20 Nisan Pazartesi) 100 solunum cihazı, Başakşehir Şehir Hastanesine teslim edildi. Ayda 5000 tane üretilmesi hedefleniyor.

NETFLİX

  •                Netflix Baş İçerik sorumlusu Ted Sarandos ise dünya genelindeki çalışanlara yardım amaçlı 100 milyon dolarlık bir bütçe oluşturduklarını söyledi. Bu paranın büyük bir kısmının ise Netflix’te saatlik ücret alan şoför, teknisyen ve makyaj sanatçısı gibi çalışanlara gideceğini de ayrıca belirtti.

Koronavirüs için PGUARD

  •                Bir diğer ilgi çekici haber ise PGuard adında uzaktan kontrol edilebilen bir robot. Bu robot Tunus’un merkezinde kızılötesi ve termal kameralar ile donanımlı. Amacı ise ateşi yüksek insanları bulmak. Eğer sıcaklığı normal seviyenin üstünde bulursa, bulduğu kişilere kimlik kartlarını ve neden dışarı çıktıklarına dair belgelerini soruyor. Bu şekilde koronavirüs kaynaklı 500’den fazla vaka ile 19 ölüm robot tarafından tespit edilmiş. Tunus merkezli bir şirket tarafından üretilen robotun fiyatı ise $140.000 dolara kadar çıkıyor.

KoronaVirüs Fotoğrafı

  •               Brezilya’daki Oswaldo Cruz Vakfı’nda bilim insanları, koronavirüsün sağlıklı hücrelere saldırdığı anların görüldüğü fotoğrafları yayınladı.

Ercüment OVALI

  •               Son olarakta, Henüz 38 yaşında iken Profesör ünvanı almış, yurtdışından gelen tüm teklifleri ret ederek ülkesinde kalan, şuan ekibiyle birlikte koronavirüse karşı aşı ve tedavi çalışmaları yapan Ercüment Ovalı’yı takip etmenizi öneriririm. Ülkemiz adına kendisi bir ‘’umut’’ diyebiliriz ve son tweetlerinden birisinde “23 Nisan’ı bekleyin’’ dedi. Geçtiğimiz günlerde ilaç bulundu haberleri çıkmasına rağmen, ”hala ilacı bulamadık” diyen Ercümant Ovalı, daha sonra attığı tweette 23 Nisan’a dikkat çekiyor.

What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win