Merhabalar, bugünkü yazımızda sizlere başarıya giden yolda bir kılavuz olan kişisel SWOT analizi hakkında bilgi vereceğiz. Hepimiz başarıya ulaşmak ve bunu sürekli hale getirmek için çabalarız. Fakat ne yazık ki çoğumuz bu yolda kendimizi analiz etmeyi gözden kaçırır. Herkesin birbirinden farklı güçlü ve zayıf yönleri olduğu gibi başarıya giden yolda karşısına çıkacak fırsatlar ve tehditler de vardır. Ancak bu faktörler doğru bir şekilde analiz edildiğinde kalıcı başarılara ulaşmak mümkün olur. İşte tam bu noktada kişisel SWOT analizi devreye girer.

SWOT Analizi Nedir?

SWOT analizi; güçlü veya zayıf, avantajlı veya dezavantajlı noktaların bir bütün halinde ele alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Geliştirmemiz gereken yönlerimizi anlamamıza, fırsatların farkına varmamıza ve karşılaşabileceğimiz tehditleri önceden öngörmemize yardımcı olur. SWOT İngilizce Strengths (güçlü yönler), Weaknesses (zayıf yönler), Oppurtunities (fırsatlar) ve Threats (tehditler) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur.

kişisel swot analizi

Kişisel SWOT Analizi Nasıl Yapılır?

Kişisel SWOT analizi mevcut durumumuzu belirleyip iyileştirmeler yapmak adına bize iç ve dış faktörleri yansıtan bir ayna görevindedir. Güçlü ve zayıf yönler iç faktörleri, fırsatlar ve tehditler ise dış faktörleri gözlemlemek için kullanılır. Gelin şimdi birlikte kişisel SWOT analizinin nasıl yapılacağını inceleyelim.

İlk olarak birazdan birlikte soracağımız soruların cevaplarını not almak için kendinize bir kağıt bulmalısınız. Daha sonra ise kağıt üzerine bir dikey bir de yatay çizgi çizerek dört parçaya ayırmanız gerekli. Sol üstteki bölüme güçlü yönler, sağ üst bölüme zayıf yönler, sol alt bölüme fırsatlar ve sağ alt bölüme tehditler başlıklarını yazdıktan sonra şemamız analize hazır.

kişisel swot analizi
Kişisel SWOT Analizi Şeması

Güçlü Yönlerimizi Belirlemek

Güçlü yönlerimizi bulmak için bazı sorulardan yardım alabiliriz. Fakat doğru bir analiz yapabilmek için elbette ki bu soruları cevaplarken kendimize dışarıdan bir gözmüş gibi bakmak ve olabildiğince dürüst olmak çok önemlidir. İsterseniz şimdi sorularımızı sormaya ve güçlü yanlarımızı not almaya başlayalım.

 1. Başkalarının sahip olmadığı ne gibi özelliklere sahipsiniz? (eğitimleriniz/yetenekleriniz)
 2. Başkalarından daha iyi yaptığınız şeyler nelerdir?
 3. Sizi başkalarından ayıran kişisel özellikleriniz nelerdir?
 4. Daha önce neler başardınız?
kişisel swot analizi

Zayıf Yönlerimizi Bulmak

Zayıf yönlerimizi belirlemek güçlüleri belirlemekten daha zor olabilir. Çünkü bu kısımda biraz daha kendimizle yüzleşmemiz, belki de hoşnut olmayacağımız sonuçlara hazırlıklı olmamız gerekir. Ama unutmamalıyız ki zayıflıklarımızı kabullenip üstüne gitmeyi başarmak bizi daha güçlü yapacaktır. Bu nedenle belki de Kişisel SWOT analizi için en önemli kısımda olduğumuzu unutmayarak, sorularımızı sormaya başlayalım.

 1. İyi olmadığınızı düşündüğünüz konular nelerdir?
 2. Neleri yapmaktan kaçınırsınız?
 3. Hangi konularda kendinizi eksik görüyorsunuz, nelerde gelişmeye ihtiyacınız var?
 4. Ne gibi olumsuz alışkanlıklarınız var?
kişisel swot analizi

Fırsatları Keşfetmek

Dış etmenleri olabildiğince iyi değerlendirmek adına fırsatların farkına varmak gerekir. İçinde bulunduğumuz durumlar, yaşadığımız şehir veya okuduğumuz okul bazen bizim için ön göremediğimiz fırsatlar sunuyor olabilir. Bunların farkına varmak için şu soruları kullanabiliriz:

 1. Rakiplerinin yapmakta zorlandığı şeyleri, kendi avantajına çevirebilir misin?
 2. Sana yardımcı olacak veya gelişimine katkıda bulunacak kişilerle bağlantın var mı?
 3. Çevrende kendini geliştirebileceğin eğitimler var mı?
kişisel swot analizi

Tehditleri Fark Etmek

Kişisel SWOT analizinin bize bir diğer katkısı ise tehditlerimizi önceden belirleyip çok geç olmadan önlem almamızı sağlamasıdır. Peki; tehditleri nasıl fark ederiz derseniz, bu sorular size yardımcı olacaktır.

 1. Güçlü veya zayıf yönlerinizin size verebileceği zararlar nelerdir?
 2. Herhangi bir tehditle karşılaştığınızda nasıl tepki veriyorsunuz?
 3. Sizi zora sokan durumlar veya kişiler var mı?
 4. Zamanınızı verimli kullanıyor musunuz, yeterli vaktiniz var mı?
kişisel swot analizi

Kendimizi tanımak başarılı olmak için en gerekli fakat bir o kadar da uğraş isteyen zorlu bir süreçtir. İşte tam bu noktada SWOT analizi bize somut bir çerçeve sunar. Yukarıda örnek verdiğim soruları ya da size uygun gelen başka soruları kendinize sorarak analiz yapmak kendinizi tanımanızda ve stratejilerinizi belirlemenizde işinize fazlasıyla yarayacaktır. Tüm bölümleri doldurduktan sonra SWOT analizine geniş bir açıdan bakmalı ve ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Kişisel başarıya ulaşmak ve bunu kalıcı kılmak için güçlü yönlerinizi daha da ön plana çıkartmalı, zayıf yönlerinizi de mümkün olduğunca geliştirmelisiniz. Ayrıca dış etmenleri de hiçbir zaman göz ardı etmeyerek fırsatlarınızı ve tehditlerinizi iyi değerlendirmelisiniz.

Daha detaylı bilgi için Beyhan Budak’ın SWOT Analizi ile Güçlü ve Zayıf Yönlerini Keşfet videosundan yararlanabilirsiniz.

Okuma Önerisi: 4P Nedir? 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win