Önceki yazımda İnsansız Hava Araçlar ve Drone üzerine konuşmuştuk. Bu yazıda kendi Drone’umuzu nasıl yaparız onun hakkında nacizane bilgimi paylaşacağım, iyi okumalar.

Drone yaparken ilk olarak ele almamız gereken soru ne amaç ile bu drone’u yapıyoruz? Yarışma, eğlence, ticaret, ar-ge vb. Bu işe neden kalkıştığımızı ortaya koyarsak daha verimli bir çalışma ve doğru argümanları tarayıp ortaya ürün çıkartabiliriz.

Drone Ehliyeti

Drone ehliyeti SHGM üzerinden yada SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların herhangi birinden alabileceğiniz Drone uçuşları sırasında kolluk kuvvetlerinin sizden talep edeceği yegane evraktır. Bu basılı evrak aynı bir araç ehliyeti gibi olabileceği gibi bir sertifika görünümünde de olabilir. Drone ehliyeti almanız 500gr ve üzeri cihazlar için zorunludur. Yakın zamanda çıkacak bir yasayla bunun 250 gr lık bir ağırlığa kadar indirileceğini tahmin etmekteyiz. Drone pilotu olmaksızın drone uçurmanız durumunda kolluk kuvvetlerinin müdahale etmesi durumunda kalabilirsiniz. Dünyada olduğu gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) İnsansız hava araçlarını maksimum kalkış ağırlıklarına göre dört grupta sınıflandırmaktadır. SHT-İHA talimatında bu dört gruptaki İHA pilotlarının gereklilikleri ve İHA’ların uçuş operasyonları için gereksinimleri belirtmektedir. SHT-İHA talimatında İHA’lar şu şekilde gruplandırılmaktadır:

  • İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dahil) – 4kg aralığında olan İHA’lar.
  • İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dahil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar.
  • İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dahil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar.
  • İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dahil) ve daha fazla olan İHA’lar.

Literatür Taraması

Drone yaparken hangi malzemeler kullanılır, hangi malzemeye hangi motor ile uyum sağlar, gbs için hangi modülü kullanmak faydalı olur gibi sorulara cevabı bilmememiz gerekiyor. İlk drone yapımında teknik aksaklıklar muhakkak karşımıza çıkacaktır. Simülasyon ettiğimizde hata çıkmasa bile pratikte hata çıkma olasılığı yüksektir. Özellikle gbs haberleştirme konusunda kapalı bir alanda yapıyorsanız ilk sefer çok büyük sıkıntı çekersiniz.

6 motorlu bir drone için ve elektronik aksamın enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla 4s 8000mah 40C Lipo batarya işinize yarayabilir. Drone doğru şekilde verilen komutları yerine getirmesi için minibilgisayar olarak raspberry pi 3 veya 4 kullanabilirsiniz. Son modelin işlem hızı daha fazla olduğu için ana bilgisayardan ya da kumandadan verilen komutları daha stabil dönüt sağlayacaktır. Drone ‘na harici parça eklenecek ise kullanılan kumandanın kanal sayısı fazla olmalı. 10 kanallı bir kumanda başlangıç ve orta düzey için ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Uçak tipindeki dronelar, genellikle uzun menzile sahip olmaları düşünülerek tasarlanmıştır. Çoğunlukla FPV (first person view) sistemleri ile kullanılırlar. FPV, drone üzerinde bulunan bir kamera ve görüntü verici sayesinde, cihazı uzaktan kumanda eden kişinin sanki uçağın kokpitinden bakıyormuşçasına cihazı uçurmasını sağlayan sistemdir. Uçak tipindeki drone’lar genelde tek pervane ve motora sahip olduklarından az enerji tükettikleri için uzun menzil uçuşlarına daha uygundurlar. Helikopter tipindeki drone’lar, genellikle akrobasi amaçlı veya ölçekli model görünümüne sahip cihazlardır. Bu tip cihazlar, çok yüksek manevra kabiliyetine sahiptir ve yeni başlayan kişiler için uygun değildirler. Helikopterler, yüksek seviyede pilotaj ve iyi kumanda hâkimiyeti gerektirdiğinden günümüzde yerini çoğunlukla multikopter drone’lara bırakmıştır.

Multikopter drone’lar şüphesiz ki en popüler olan drone çeşididir. Eminim ki çoğu insanın “drone” sözcüğünü duyduğunda aklında multikopter tipindeki bir drone canlanıyordur. Multikopterler, ismindeki “multi”den de anlaşılacağı üzere, çok motorlu dronelardır. Motor sayılarına göre tricopter (3 motorlu), quadcopter (4 motorlu), hexacopter (6 motorlu) ve octacopter (8 motorlu) isimleriyle bilinirler. Farklı büyüklüklerde ve farklı amaçlarda kullanılabilirler. Örneğin, en popüler multikopter tipi olan quadcopterler, kamera taşıyarak havadan çekim için kullanılabildiği gibi yarış için de kullanılabilirler.

Multicopterlerdeki motor sayısı arttıkça, cihazın yük kaldırabilme kapasitesi de artar. Bu yüzden genellikle büyük prodüksiyon şirketlerinin havadan çekim için kullandığı drone’lar, hexacopter veya octacopter tipindedir. Bu sayede daha büyük ve ağır kameraları taşıyabilmektedirler.

ARF ” Neredeyse Uçmaya Hazır “: Uçmak için gerekli neredeyse tüm parçaları birleştiren bir İHA. Denetleyici ve alıcı gibi bileşenler dahil edilmez.
BNF ” Bağla ve Uç “; İHA tamamen monte edilmiş olarak gelir ve bir alıcı içerir. Uyumlu bir verici seçmeniz ve alıcıya “bağlamanız” yeterlidir.
DIY ” Kendin Yap “, ki şimdi yaygın olarak “özel” anlamını taşır. Bu, normal olarak, çeşitli tedarikçilerin parçalarını kullanmayı ve parçaları oluşturmayı veya değiştirmeyi içerir.
Drone Bu İHA ile eşanlamlıdır. “Drone” terimi askeri kullanım için daha yaygın olarak görülürken “İHA”, hobi kullanımı için daha yaygın olarak görülüyor
Heksakopter
Altı motor / pervane olan bir İHA.
Multirotor “Multirotor” sadece birden çok rotorlu bir uçak anlamına gelir
Octocopter Sekiz adet motor / pervaneye sahip bir İHA.
Quadcopter Dört motor / pervane ve dört destek koluna sahip bir İHA. Konfigürasyonlar normalde “+” (İHA’nın önü kollardan birine bakar) veya “X” (uçağın önü iki kol arasında yüzler).
RTF ” Uçmaya Hazır “: Gerekli tüm parçaları bir araya getiren İHA. Sadece pili şarj edin ve uçun!
Boyut (mm) “Boyut” genellikle milimetre cinsinden (örn. 450 mm) sağlanır ve İHA’daki iki motor arasındaki en büyük nokta-uzaklık mesafesini temsil eder. Boyut ayrıca Drone’un “sınıfı” nı ( mikro, mini vb.) Belirleyebilir
Örümcek Bir “Spyder” tipi İHA (normalde dörtlü veya altılı), destek kollarının üstten bakıldığında bot haxes’de simetrik olmadığı bir yerdedir.
Trikopter Üç motor / pervane ve genellikle üç destek koluna sahip bir İHA
İHA ” İnsansız Hava Aracı ” (her çeşit)
V-Tail Dört kola sahip olan ve arka iki ucu “V” çizgisi oluşturmak için açılı olan bir İHA,
X4 / X8  X4 ve X8 dört destek kollu İHA yapılandırmalarıdır; X4 konfigürasyonlarının her kolun ucunda bir motoru bulunurken, X8’in kol başına iki motoru vardır (bir tanesi yukarı bakacak, diğeri aşağı bakacak şekilde)
Y3 / Y6 Y3 ve Y6, üç destek koluna sahip İHA yapılandırmalarıdır; Y3 konfigürasyonlarının her bir kolun ucunda bir motoru bulunurken, Y6’nın kol başına iki motoru vardır (bir tanesi yukarı bakacak, diğeri aşağı bakacak şekilde)

quadcopter-drone

Quadcopter

v-tail-drone

V-Tail

octocopter-drone-ihaOctocopter Çerçevesi

Haberleşme (Connect) için bakabileceğiniz videoların bazıları

https://www.youtube.com/watch?v=kVLzkAOEkts yada https://www.youtube.com/watch?v=FxHzeBQFUhA pixhawk raspberry pi haberleşmesi


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win