Merhaba! Bildiğiniz gibi 21 Ağustos 2020 tarihlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizi ilgilendiren bir açıklama yapacağını ve müjde vereceğini söylemişti. Bunun, 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin olduğu açıklandı. Bugün ise bu doğalgaz rezervi için küçük bir derleme yapacağız.

Karadeniz Doğalgaz Rezervi Konusunda Zengin mi ?

İlk sorgulamamız gereken konu, Karadeniz yeraltı zenginlikleri olarak ne kadar zengin ve bizden başka diğer devletlerde bunlardan yararlandı mı olmalıdır. Bunlarla alakalı sizlerle bir kaç bilgi paylaşmak istiyorum.

Karadeniz’de ”zenginlik bulan ilk devlet” biz değiliz. Daha önce kıyı sahanlığı bulunan ” offshore” yapan bir kaç devlette bunlardan yararlandığını ve tıpkı bizim gibi rezerv bulduklarını açıkladılar. Burada Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Ukrayna hatrı sayılır şekilde rezerv bulduklarını duyurmuşlardı. Romanya’nın yaklaşık 200 milyar metreküp, Bulgaristan ise bunun 4 milyar kadar olduğu bilgisine sahip olsakta; Rusya ve Ukrayna’nın ortak olarak 2 trilyon 300 milyar kadar rezerv bulunmakta.

Offshore ne demek dersekte; offshore, herhangi bir ülkede faaliyet gösteren fakat asıl merkezi o ülkenin dışında bulunan denizaşırı bir kurumun faaliyetlerini tanımlamaktadır. Tabiki Karadeniz’de bulunan her devlet offshore yapamıyor.

320 Milyar Metreküp Doğalgaz ne demek?

Cumhurbaşkanı, Tuna-1 kuyusundan 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi bulduklarını açıklamıştı. Türkiye’nin bir yılda doğalgaz için ödediği para yaklaşık 88 milyar tl iken, kullandığı miktar ise yaklaşık 50 milyar metreküp. Bu da basit bir matematikle yaklaşık olarka 6-7 sene kadar bize yeteceği anlamını taşıyor. Bunun yanında ise şunu atlamamak gerek ki, bulunan 320 milyar metreküplük rezervin yanında sanılan miktar ise 7 trilyon 600 milyar metreküp!

Bulduğumuz rezervin ise satılacak olsa ülke ekonomisine katkısı yaklaşık 60 milyar dolar tl olduğu da tahminler arasında.

Türkiye’nin Kuyuları

Karadeniz’de sahip olduğumuz, 2004’ten beri 10 adet sığ deniz kuyusu ve 6 adet derin deniz kuyusu bulunmakta. Tuna-1 ise Zonguldak’ın 170 km açıklarında bir kuyu ve Bulgaristan, Romanya ve Türkiye sahasının kesiştiği bölgede bulunuyor. Bununla birlikte Tuna-1 sahasının içerisinde 3 yeni kuyunun daha açılacağı söyleniyor.

Bulunan rezervin ise 2021 yılından itibaren sağlanılacağı da tahmin edilmekte.

Bulunan bu rezervin kısa vadede bizim için çok önemli olması yanı sıra, bu tip haberlerin devamını almayı umut ediyor, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win