Normalleşme çalışmaları sürerken ve yaza girmişken sizlere kampçılık ve bazı kamp alanları hakkında bir yazı getirdim. Keyifli okumalar!

Ne Gibi Kamp Türleri Var?

Kuruluşuna göre kamp türleri üçe ayrılır:

Sabit Kamplar: Yerleşmenin doğal alana değil, bir tesis üzerine kurulduğu kamp türüdür. Konaklama, yemek, su ve elektrik gibi tüm ihtiyaçlar tesis tarafından karşılanır.

Yan Sabit Kamplar: Yerleşmenin doğal alanda çadır yoluyla yapıldığı ancak ihtiyaçların anlaşmalı tesisler tarafından karşılandığı kamp türüdür.

Çadırlı Kamplar: Doğal alana yerleşilip ihtiyaçların kampçılar tarafından bireysel karşılandığı kamp türüdür.

Genel anlamda kamp çeşitlerini de şu şekilde sınıflandırabiliriz:

  • Yöresel Kamplar
  • Bölgesel Kamplar
  • Yurtdışı Kampları
  • Hizmet Kampları
  • Tematik Kamplar
  • Gönüllülük Kampları

people grilling marshmallows

Yurtdışı Çalışma Kampları

Farklı ülke ve kültürlerden gelen gönüllülerin kamu için gönüllü olarak çalıştığı kamplardır. Günlük çalışma süresi genellikle 6 saat olur ve karşılığında iş yeri, çalışanların konaklama ve yemek ihtiyaçlarını karşılar. Bu tür kamplar genellikle 2 ile 3 hafta aralığında sürer.

Dünyada her sene birçok ülkede ortalama 3000 civarı çalışma kampı organize edilmektedir. Kampların tarihleri genellikle yaz ve ilkbahar mevsimlerinde gerçekleşir.

Tüm kamp grupları uluslararasıdır ve her grupa aynı ülkeden birkaç kişi verilir. Her grubun başında sorumlu bir kamp lideri bulunur. Kampların ortak dili genellikle İngilizce’dir.

Tematik Kamplar

Tematik kamplar, kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak isteyen bireylerin tercih ettiği kamp türüdür. Bu tür kamplar hobiler üzerine oluşturulur ve yılın belirli dönemlerinde eğitmenler eşliğinde gerçekleşir. Bazılarında sertifika programları bulunur. Senaryo yazarlığı, yoga ya da Fransızca kampları gibi içerikleri mevcuttur.

silhouette photography of woman doing yoga

Türkiye’nin En İyi Kamp Alanları!

Kelebekler Vadisi / Ölüdeniz

İlk rotamız Muğla kamp alanları içerisinden bir yer: Ölüdeniz!

Adından da anlaşılabildiği gibi bu vadi, kelebeklerin yaşam alanı. Bu sebeple burada yapılacak olan tüm faaliyetler, “doğayla uyumlu yaşam şartları” kuralı gereğince doğal yaşamı koruma amacıyla kontrol altına alınmış. Bu yüzden vadi içerisinde herhangi bir yere özel olarak çadır kurmak yasak. Ancak bu kamp yapmaya engel değil elbette.

Yazının başında da belirttiğim gibi bu bölgenin kamp türü sabit kamp. Yani vadi içerisindeki işletmeden yararlanılıyor. Bu işletmenin doğal hayatı korumakla ilgili projeleri de mevcut ve konaklama, yemek, ulaşım gibi ihtiyaçları karşılayan tesisi var.

Kelebekler Vadisi’nde kamp yapmak veya konaklamak için tesis içerisinde farklı alternatifler var. Bunlar; büyük ve küçük bungalovlar ya da işletme çadırları olabiliyor.

Kelebekler Vadisi : Fethiye'nin Saklı Cenneti - Gezicini

Akyaka – Gökova Orman Kampı / Gökova

Akyaka Orman Kampı Türkiye’deki kamp alanları içerisinde en popüler olanlardan biri. Görselde de görüldüğü gibi kamp alanının hem deniz, hem de orman imkanı var.

Akyaka’da ortalama beş koy mevcut. Bu koylarla tatilcilere hizmet verilmekte. Gökova Orman Kamp Alanı ise içerisinde 300 çadır ve 70 karavan kapasitesi barındırıyor. Ayrıca çocuklar için park ve basketbol sahasına sahip. Sadece çadırlarda değil, bungalovlarda ya da doğa ile dost taş evlerde konaklamak da mümkün.

Tesisin tamamı ormanlık bir alana yayılıyor ve çadır kamp alanına ulaşım için geceleri yollar aydınlatılıyor. Çamların iğne yapraklarıyla kapanan toprak bir zemine oldukça rahat bir şekilde çadır kurabilirsiniz.

Akyaka Orman Kamp Alanı - Kampbros

Salda Gölü / Burdur

Sıra geldi meşhur Salda Gölü’ne. Salda’da kamp yapmaya elverişli bir bölge var. O da Yeşilova Belediyesi Halk Plajı.

Plajda restoran, tuvalet, kamp alanı, duş yerleri mevcut. Ancak bu bölge 1. derecede Doğal SİT alanı. Bu sebeple kamp alanı, diğer kamp alanına göre özgürlüğünüzü biraz daha kısıtlayabilir. Çünkü bölgenin korunmaya daha fazla ihtiyacı var. Elbette ki bir eksi bir artıyı doğurur. Burada fiyatlar inanılmaz derecede uygun. Çünkü kamp alanı belediye tarafından işletiliyor. Bu sebeple de biraz kalabalık olabiliyor.

Türkiye'nin Maldivleri: Salda Gölü ve Kamp Alanları - Rota Sensin

Anzak Koyu – Çanakkale

Çanakkale kamp alanları içerisinde en gözde yer: Eceabat ilçesinde bulunan Anzak Koyu. Burası oldukça manevi bir bölge çünkü Çanakkale Savaşı’nda çatışmaların en şiddetli yaşandığı yerlerden biri. Bu sebeple milli değerlerimiz için burayı ziyarete gelen kişi sayısı da çok yoğun. Ve elbette ki ziyaretçiler için bir kamp alanı mevcut.

Kamp alanında tuvalet, kabin, piknik alanı ve otopark var. Uzun kıyı şeridinde dilediğiniz yere çadırınızı atabilir ve güvenle konaklayabilirsiniz. Çünkü plaj alanı ücretsiz ve kamp ücreti yok.

Anzak Koyu Plajı Kamp Alanı

BONUS: Bu video ilgini çekebilir^^

Bu yazıya da göz atabilirsin! 🙂 https://themanhattan.org/baglanma-teorisi/

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win