Merhaba arkadaşlar, daha önce yazılım alanına ufak bir giriş yapıp C# programlama dilinden bahsetmiştik. Bugün de Java programlama dilinden bahsederek yazılım bilgimizi biraz daha genişletelim…

Ortaya Çıkışı ve Geliştirilmesi

Java, Sun Microsystems’den James Gosling tarafından geliştirilen bir programlama dilidir ve 1995 yılında Sun Microsystem’in çekirdek bileşeni olarak piyasaya sürülmüştür. Java, ilk olarak interaktif televizyonlar için tasarlandı ancak dijital kablo televizyon endüstrisi için o zamanlar çok gelişmiş olduğuna karar verildi. Gosling, Java’yı C/C++ ‘a benzer bir syntax ile tasarladı ve böylece programcılar için kolaylıkla öğrenilebilen bir dil oldu.

Java’nın sık kullanılan sloganlarından biri olan “write once, run anywhere-WORA” yani “bir defa yaz, her yerde çalıştır” sözü Java’nın, Java’yı destekleyen bütün platformlarda tekrar derlenmeye ihtiyacı olmadan çalışabileceğini ima eder.

Yaklaşık 9 milyon Java geliştiricisi olduğu bilinmektedir. Peki Java’yı yazılımcılar arasında bu kadar popüler yapan nedir? Hep beraber bakalım..

Neden Java Programlama Dili ?

 • Nesne yönelimli bir programlama dili oluşu programda çıkan hataların en aza indirilmesini sağlar.
 • En önemli özelliklerinden biri Java’nın yüksek düzey güvenlik ağıyla donanmış olmasıdır.
 • Sağladığı yüksek performans ve pratik birçok özelliği ile Java, kullanıcıların emek ve zamandan da tasarruf etmesini sağlıyor. API’nın kullanıcıya ihtiyaç duyduğu her kodu sunması sebebiyle kullanıcılar daha az kod yazıyor.
 • Java’nın en büyük avantajlarından biri herhangi bir platformda yazılması ve sonrasında yeniden derlemeye gerek duymadan diğer sanal platformlarda çalıştırılabiliyor olmasıdır.
 • Oluşturduğu programlarının web tarayıcıları ve erişilebilinir web hizmetleriyle çalışabiliyor olması da çok önemli bir nokta.
 • Sadece bilgisayarlarda değil birçok elektronik araçta verimi yüksek güçlü uygulamalar yazılabiliyor olması da onu bir adım daha öne çıkarıyor.

Peki Nerelerde kullanabiliriz?java programlama dili

 • Java’nın çalıştığı bilgisayar sayısı milyarları bulmaktadır. Her bilgisayarın kaçınılmaz programı haline gelen Java, en basit anlatımıyla birçok web sitesinin bilgisayarınızda sorunsuzca çalışmasını sağlar. Antivirüs programları, Adobe Reader vb. uygulamalarda bulunduğu gibi, normal bilgisayar kullanıcılarının göremediği gömülü sistemlerde de Java kullanılır.
 • Java programlama diliyle oluşturulmuş sistemlerin kullanıldığı web siteleri en popüler Java kullanım alanları arasındadır. Bilgisayarınızda Java yüklü değilse en basit web sitesini açarken bile hata verdiğini görmüşsünüzdür. Hemen hemen her sitede kullanılan Java programlama dilinin bilgisayarınızda kusursuzsa çalışması için güncellemelerinizi yapmanız gerekiyor.
 • Aynı şekilde birçok kurumsal şirket de uygulamalarında ve platformlarında Java’yı tercih ediyor. Güvenilirliği yüksek bir programlama dili olduğunu zaten söylemiştik. Kurumsal şirketler tarafından da tercih ediliyor oluşu bu nedenle şaşırtmıyor.
 • Diğer bir sık kullanım alanı ise cep telefonları. Yaklaşık 3 milyar telefondaki birçok uygulama ve sistem Java ile yazılıyor. Mobil telefonlardaki oyunlar, web sitelerinden açılan 3D vb. oyunlar yahut başlı başına geliştirilmiş bilgisayar oyunları da Java’nın sunduğu imkanlar ve pratik özelliklerden bolca yararlanmaktadır.
 • İlk geliştirilme noktası olan televizyonlarda da yer alan Java, 125 milyon televizyonda kullanılmaktadır.

 

Hep beraber incelediğimiz gibi Java programlama dili de C# gibi yazılım dünyasında çok önemli bir yer kaplamaktadır.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…

 

Son yazımız için: BAYKAR MAKİNA : Gökyüzünün Çelik Kanatları (İHA)

 


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win