Başarılı insanlar bu başarıya ilk denemesinde ulaşıyor sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Birçoğunun başarısı belki de en büyük başarısızlıklardan sonra doğuyor. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın ilham verici hikayesi de bunlardan biri. Yaşadığı onca hayal kırıklığına rağmen denemeyi hiç bırakmayan bu adamın hikayesi çabalarının karşılığını alamadığını düşünenler için eşsiz bir motivasyon kaynağı olabilir. İşte dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba’nın ve kurucusu Jack Ma’nın başarısızlıklardan doğan başarı yolculuğunun hikayesi…

Jack Ma
kaynak: webtekno

Jack Ma Kimdir?

Gerçek adı Yun Ma olan Jack Ma 1964 yılında Çin’de dünyaya geldi. Tam burada yaşıtlarından şöyle üstündü, okulda böyle başarılıydı diyeceğimizi zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü Jack Ma üstünlük şöyle dursun, sisteme göre başarısız sayılan bir öğrenciydi. İlkokul sınavlarında 2 defa ortaokul sınavlarında ise 3 defa başarısız oldu. Üniversite sınavında ise ancak 3. denemesinde çocukluktan beri hayali olan İngilizce öğretmenliği bölümüne girebildi. Jack Ma tam 30 iş başvurusunun hepsinde reddedildi. Hatta bununla da bitmedi, onunla birlikte toplam 5 kişinin başvurduğu polis akademisine sadece 4 kişi alınırken Jack Ma yine hüsrana uğradı.

Sizi bu reddedilme hikayeleriyle boğmak istemiyoruz, malum bu adamın hayatında anlatamayacağımız kadar çok var fakat en ilgincine de değinmeden geçemeyeceğiz. Jack Ma hayatı boyunca tam 10 kere Harvard’a başvurdu ve tam 10 kere reddedildi. Fakat bu reddedilmeler onu hiçbir zaman durduramadı aksine daha da hırslandırdı. Yıllar sonra katıldığı Davos Zirvesi’nde verdiği bir röportajda, şöyle dedi:

“Buna alışmamız lazım. O kadar da iyi değiliz. Bugün bile reddediliyoruz”

Jack Ma
kaynak: onedio

Jack Ma’nın Hayatının Dönüm Noktası, İnternetle Tanışma Anı

1995 yılında ilk kez Amerika’ya giden Ma bir arkadaşının ona interneti göstermesi ve ne isterse yazıp arayabileceğini söylemesi üzerine internetle tanışıyor. Jack ilk olarak “bira” yazıp arama yapıyor. Karşısına birçok ülkeden birçok farklı bira çıkıyor fakat Çin’den hiçbir sonuç gelmiyor. Bunun üzerine “Çin” yazarak arama yapıyor lakin yine hiçbir sonuca ulaşamıyor. İşte bu olayın ardından arkadaşına “Neden biz de Çin üzerinden bir şeyler yapmıyoruz” diyerek girişiminin ilk tohumlarını atıyor.

Alibaba’nın ismi nerden geldi? Alibaba Şirketinin Hikayesi

Jack Ma internet isminin dünyanın her dilinde aynı olduğunu fark edince, bundan ilham alarak kurmaya hazırlandığı sitesinin isminin de her dilde aynı olan bir şey olması gerektiğini düşünüyor. Aklına birden çok sevdiği Ali Baba ve 40 Haramiler masalı geliyor. Bunun üzerine Jack Ma Amerika’da karşısına çıkan birçok farklı kişiye Alibabayı bilip bilmediğini soruyor ve hepsinden de biliyoruz cevabını alınca sitesinin ismine karar veriyor.

En sancılı kısım olan ismi belirleme sürecinin ardından Jack Ma 17 arkadaşı ile birlikle 1999 yılında fikrin doğuşu olan Çin’i internet üzerinden dünyaya tanıtmak amacıyla alibaba.com web sitesini kuruyor. Sitenin yayına başlaması ile Çinli üreticileri ve satıcıları tanıtan makaleler paylaşmaya başlıyorlar. Yani girişimcilerimiz, başlangıç amaçlarına ulaşmış internete “Çin” yazınca insanların karşılarına çıkacak sonuçlar oluşturmuş oluyorlar.

Jack Ma
Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma

Yıllarca Hiç Para Kazanamadılar

Jack Ma tahmin edilebileceği üzerine siteyi kurduktan sonra yıllarca 5 kuruş kazanamıyor hatta zarara uğruyor. Fakat bu sırada Alibaba üzerinden ürünlerini dünyaya sunan satıcılar kazançlarını gün ve gün arttırıyorlar. İşte o günlerde bir lokantada yemek yedikten sonra hesabı isteyen Ma beklenmedik bir şeyle karşılaşıyor. Garson hesabın ödendiğini ve kendisine bir not bırakıldığını söyleyerek ona bir kağıt veriyor. Günümüzde ünlü CEO’nun hala sakladığını söylediği kağıtta şunlar yazıyor:

“Ben sizin platformunuza üye bir kullanıcıyım. Sayenizde kazançlarım çok arttı. Ben kazanıyorum ama siz kazanamıyorsunuz biliyorum. İzin verin size bu yemeğinizi ben ısmarlayayım.”

Ona “Deli Jack” Dediler fakat O Asla Pes Etmedi

En başından da söylediğimiz üzere bu adamı diğerlerinden ayıran azimli yapısı tam bu noktada yine gün yüzüne çıkıyor ve Jack Ma oradaki dev şirketlerden siteye yatırım almak amacıyla yeniden Amerika yollarına koyuluyor. Ne yazık ki işler bir kez daha umduğu gibi gitmiyor ve kimseden beklediği desteği alamıyor. Hatta bu olayların ardından New York Times’a haber oluyor ve Alibaba projesi yüzünden ‘Deli Jack’ olarak tanınmaya başlıyor.

Alibaba’nın Halka Arz Edilmesi ve Sonunda Gelen Başarı

ABD’de aradığını bulamayan Ma ülkesi Çin’e geri dönüyor ve aklına gelen son fikri denemeye karar veriyor. Ünlü CEO şirketini halka arz ederek yatırım almayı hedefliyor. Bunun üzerine Alibaba’nın milyonlarca dolarlık hisseleri halka arz edilerek rekor bir kazanç elde ediliyor ve şirket Alibaba Group halini alıyor. Jack Ma ise hayallerini gerçekleştirmiş olmanın verdiği huzurla 2019’da emekliye ayrılarak Alibaba’yı çok güvendiği genç yöneticilere bırakıyor.

Bu ilham verici pes etmek nedir bilmeyen adamın hikayesine gelin kendi sözleriyle noktayı koyalım:

Bir önceki yazmız için: ZOOM; TRENDE GEÇEN 10 SAAT


What's Your Reaction?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win